Panorāma

Siguldā pirmo reizi notiek "Nakts krustaceļš"

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

"Latvenergo" atver Pļaviņu HES aizvarus

Pļaviņu HES atvērti ūdens pārgāznes aizvari

Pļaviņu hidroelektrostacijā (HES) nedēļas nogalē, ūdens pietecei pārsniedzot elektroenerģijas ražošanā izmantojamo ūdens daudzumu, tiek atvērti ūdens pārgāznes aizvari, elektroenerģijas ražošanā neizmantoto ūdeni no ūdenskrātuves pārvadot pār pārgāzni, aģentūru LETA informēja AS "Latvenergo" pārstāvji.

Ūdens pietece pārsniedz 3000 kubikmetrus sekundē. Šobrīd, palu laikā, Pļaviņu HES ar pilnu jaudu strādā visi desmit hidroagregāti.

Tomēr ūdens daudzums, kas caur tiem var izplūst, lai arī liels, tomēr ir ierobežots. Tādēļ, kad pietece pārsniedz elektroenerģijas ražošanai izmantojamo, tiek atvērti stacijas aizvari, elektroenerģijas ražošanā neizmantoto ūdeni no ūdenskrātuves pārvadot pār pārgāzni.

"Ik reizi palu laikā vai tad, kad applūst teritorijas Daugavas augštecē, atskan nekompetenti viedokļi, ka to ir iespējams mazināt ar Pļaviņu HES darbību vai arī, ka aizvari tiek atvērti tieši tādēļ, lai mazinātu plūdus. Tie ir mīti.

Pļaviņu HES ūdenskrātuves ietekmes zona nevar būt augstāka par vietu, kur upes gultnes reljefs kļūst augstāks par ūdenskrātuvē uzturēto līmeni. Otrs mīts - aizvari tiek pacelti tādēļ, ka ūdens masas apdraud stacijas drošumu," norāda "Latvenergo".

Uzņēmums vēsta, ka aizvaru atvēršana nespējot ietekmēt plūdus Daugavas augštecē.

"Šobrīd to, kas notiek Latvijā, Daugavas upes augštecē, mēs diemžēl nevaram ietekmēt, jo mūsu ietekme sniedzas tādos sausos, mazas pieteces vasaras apstākļos nedaudz aiz Zeļķu tilta, bet šobrīd mēs ietekmējam varbūt Pļaviņu HES apkārtni. Tālāk diemžēl mēs neko nevaram izdarīt, mēs nevaram ietekmēt, kā saka, fizikas likumus, tas ir pāri mūsu spēkiem," skaidro "Latvenergo" HES tehniskais direktors Andris Zēģele.

Viņš stāsta, ka šobrīd ir atvērti divi aizvari, bet agrāk ir bijis arī vairāk.

"Tas viss saistīts ar to, cik liela ir pietece Daugavā. Šobrīd tā ir sasniegusi 3200 kubikmetrus. Tik liela pietece pēdējoreiz bija 2013. gadā."

Aizkraukles iedzīvotāji un pilsētas viesi var izbaudīt krāšņo skatu, bet "Latvenergo" tas nekādu prieku nesagādā.

"Priekš mums kā ražotājiem tas ir ļoti nevēlams, jo šobrīd ir atvērti aizvari, lai nolaistu to ūdens daudzumu, ko mēs nevaram izstrādāt lietderīgi elektroenerģijas ražošanā," skaidro Zēģele.

Zēģele stāsta, ka aizvaru atvēršana paredzēta, lai neapdraudētu HES darbu un neradītu draudus HES dambja pārplūšanai. Pašlaik ūdens līmenis esot par metru zemāks, nekā Pļaviņu HES to drīkstētu turēt.

Kā skaidro uzņēmumā, tiesa, ka elektroenerģijas ražošanai jābūt drošai, un tas ir faktors, kas tiek ņemts vērā, tomēr primāri aizvari tiek pacelti tādēļ, ka pietece pārsniedz hidroagregātu caurplūdes iespējas un ūdens, kas to pārsniedz un ko nevar izmantot elektroenerģijas ražošanai, tiek pārvadīts pār pārgāzni, lai novērstu hidromezgla pārplūšanas riskus.

"Latvenergo" aicina iedzīvotājus izmantot iespēju un aplūkot skatu, kāds Pļaviņu HES iepriekšējo reizi īslaicīgi bija redzams pirms sešiem gadiem, kad pavasara periodā Daugavā bija liels ūdens pieplūdums.

Pļaviņu HES ir stratēģiskas nozīmes būve, tādēļ, lai apskate būtu netraucēta, "Latvenergo" aicina pievērst uzmanību drošības prasībām.

"Latvenergo" lūdz ievērot stacijas teritorijas brīdinājuma zīmes un nepārkāpt teritoriju. Stingri aizliegts izmantot dronus HES filmēšanai un fotografēšanai.

Nav iespējams prognozēt, cik ilgi aizvari būs atvērti - tas ir atkarīgs no ūdens pieteces upē, ko savukārt galvenokārt nosaka tās lielākais sateces baseins 70% apmērā, kas ir ārpus Latvijas teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti