Šodienas jautājums

Šodienas jautājums: Kā Tiesībsarga birojs vērtē ieceri samazināt iemaksas pensiju otrajā līmenī?

Šodienas jautājums

Zīmju valodā. Šodienas jautājums: Kādus risinājumus bērnu vakcinācijas jautājumā redz Veselības ministrija?

Šodienas jautājums: Kādus risinājumus bērnu vakcinācijas jautājumā redz Veselības ministrija?

Veselības ministrs neatbalsta ideju liegt nevakcinētiem bērniem apmeklēt bērnudārzu

Vairākās valstīs nevakcinētiem bērniem ir liegts apmeklēt izglītības iestādes. Taču šādu modeli Latvijas veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") neatbalsta, norādot – bērns nav vainīgs, ka nav vakcinēts. Tā vietā jārunā par stingrāku vecāku atbildību. 

Šis jautājums aktualizējies pēc tam, kad pēc saslimšanas ar difteriju Bērnu slimnīcā mira četrus gadus vecs zēns. 

"Jebkurš lēmums, ko pieņemam, nedrīkst ietekmēt bērnus un viņu nākotni. Ir vieglāk paņemt Vācijas, Čehijas vai ASV modeli – ja nevakcinējat bērnu, viņš nevar iet uz bērnudārzu. Bērns nav vainīgs. Tomēr ir jābūt skaidrai vecāku atbildībai, viņiem jābūt pietiekamai informācijai, ko nozīmē nevakcinēt bērnu, kas šobrīd, manuprāt, klibo gan ģimenes ārstu pusē, gan sabiedrībā par to nerunājam.

Kovids "sačakarēja" visu šo sistēmu. Un cilvēki saprot, ka jebkura vakcīna ir līdzīga kovida vakcīnai," atzina ministrs.

Turklāt ir jāstrādā ar to grupu, kas šaubās par vakcināciju, nevis to, kas ir pilnīgi pret vakcināciju.

Ministrs arī uzskata, ka šobrīd Latvijas likumos ir vairāki mehānismi, ko nelietojam, piemēram, ģimenes ārsts var vērsties bāriņtiesā, kas aicina vecākus uz sarunu. Tāpat ir paredzēta kriminālatbildība un sodi par nolaidību pret bērnu, viņa veselību un dzīvību.

"Šobrīd ir atteikums [vakcinēt bērnu] un viss, bet atteikumā jāieraksta, ko tas nozīmē, kādas komplikācijas var būt, un tad [vecāki] parakstās, ka ir atbildīgi par to, ja bērnam rodas šādas komplikācijas," skaidroja ministrs.

Tādējādi, ja bērnam ir nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai, ir paredzēta kriminālatbildība.

"Kā piespiedīsim [vakcinēt]? Sūtīsim policiju, ņemsim bērnu ar varu un dosimies vakcinēt? Protams, nē," pauda Abu Meri.

Viņš uzsvēra, ka ir problēma arī ar revakcināciju, tostarp pieaugušo vidū. "Šaubīgo grupa jāmēģina pierunāt un iedarbināt esošos mehānismus," piebilda ministrs, norādot, ka gan sabiedrība, gan ārsti būtu regulāri jāizglīto par vakcīnām.

Vaicāts par Valsts policijā sākto kriminālprocesu par mediķu darbu, ārstējot nevakcinēto četrus gadus veco bērnu, Abu Meri akcentēja, ka Veselības inspekcija to skaidros, taču "tas, ko es dzirdēju, bērns diemžēl mira no difterijas radītajām komplikācijām". Taču vecākiem ir tiesības noskaidrot nāves apstākļus. 

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši trīs bērni ar šo slimību.

Slimību profilakses un kontroles centrs, saņemot informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu, sāka epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu. Difterijas diagnoze tika noteikta trīs bērniem un vienam pieaugušajam. Visi gadījumi ir savstarpēji saistīti. Epidemioloģiskā izmeklēšana un pretepidēmijas pasākumu īstenošana turpinās.

Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpina ārstēšanos slimnīcā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti