Dienas ziņas

"Dod pieci!" – tiem, kurus no dzīvības šķir nauda

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Atklāj Bērnu slimnīcas 28,4 miljonus eiro vērto jaunbūvi

Atklāj Bērnu slimnīcas jaunbūvi – ambulatorie pakalpojumi būs pieejami vienuviet

Īpaša diena šodien ir Bērnu slimnīcai un tās mazajiem pacientiem. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) atklāta vairāk nekā 28 miljonus vērtā jaunbūve. Tajā atradīsies Neatliekamās medicīnas centrs un Ambulatorais veselības centrs, kur lielākais ieguvums ir iespēja saņemt vajadzīgos pakalpojumus vienuviet.

Atklāj Bērnu slimnīcas jaunbūvi – ambulatorie pakalpojumi būs pieejami vienuviet
00:00 / 04:31
Lejuplādēt

BKUS savas 125. dzimšanas dienas svinības uzsāk ar jaunbūves atklāšanu. Tā ir četrstāvu ēka ar plašām un modernām telpām, kas veidotas tā, lai tajās vislabāk justos mazākie pacienti jeb bērni.

Jaunbūves lielākajā daļā jau rīt pilnā apjomā darbu sāks Ambulatorais veselības centrs, kur ir vienota reģistratūra, 84 telpas vizītēm, procedūrām un izmeklējumiem, mūsdienīga konsīliju telpa ārstiem un arī rotaļu un atpūtas zonas pacientiem.

Kā stāstīja BKUS Ambulatorā centra vadītāja Irina Ošeniece, lielākais ieguvums ir tas, ka visi pakalpojumi būs vienā ēkā.

Agrāk tās bija vismaz sešas, ar vairākām reģistratūrām, kas mēdza apgrūtināt ne tikai pacientus, bet arī ārstus.

"Ārkārtīgi liels saviļņojums, satraukums. Gribas saprast to sajūtu, kā jutīsies mūsu apmeklētāji, vai viņiem patiks? Vai viņi sajutīs to vidi, kuru mēs apzināti radījām? Vidi, kura dziedina. Tas bija pats svarīgākais – lai viņi, ienākot šajā centrā, vispār nejūt satraukumu, lai pat nav sajūtas, ka viņi ir nonākuši veselības iestādē," atzina Ošeniece.

Neatliekamās medicīnas centrs pilnībā darboties sāks 9. oktobrī. Tur ir epidemioloģiski drošas un pārdomāti projektētas telpas, atsevišķa ieeja un reģistratūra, nodrošināta ērta piekļuve Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vajadzībām. Tāpat izveidotas īpaši aprīkotas palātas pacientiem ar bīstamām infekcijām.

Neatliekamās medicīnas centra vadītājs Marks Ronis atzina, ka līdz ar jaunajām telpām pacientiem būs ērtāk, jo katrs atradīsies savā palātā, un arī personālam būs vieglāk strādāt.

"Man ir ļoti liels prieks un gandarījums, ja mēs skatāmies vispār Latvijas kontekstā, ka to būvniecību patiešām sanācis paveikt tik īsos laika sprīžos. Principā, jā, viss šis korpuss ir uzaudzis manā acu priekšā. Ļoti liels gandarījums. Arī darbinieki to sen ir pelnījuši, un pacienti ir pelnījuši palielināt komfortu."

Jaunajā ēkā dominē divi materiāli – betons un koks. No betona veidotas grīdas, taču koks izmantots sienām, durvīm un arī mēbelēm. Tas iekārtojumu padarījis gan modernu, gan arī ilgtspējīgu. Protams, vairums lietu – mēbeles un sienas – ir krāsainas. Arī ārstiem ir jauns aprīkojums.

Taču pie abu centru ieejas uzmanību pievērš divas liela izmēra skulptūras.

Pie Ambulatorā veselības centra stāv oranžs briedis, bet pie Neatliekamās medicīnas centra ir zila dzērve. Abi nav izvēlēti velti – tie simbolizē spēku, izturību un diženumu.

Briedis un dzērve ir svarīgi arī jaunbūves iekšpusē – visos četros stāvos dzīvnieki uz sienām rada nejaušus stāstus, piemēram, briedis, kas dzer tēju vai badās ar Kolkasragu, un dzērve, kas rušinās pa dārzu vai lec. Tāpat arī dažās vietās burti pie šiem zīmējumiem ir salikti jauktā secībā.

Kā skaidroja dizainere Inguna Elere, tas radīts ar mērķi, lai bē rni varētu darbināt savu fantāziju, turpinot šos stāstus, – tādā veidā kaut uz brīdi novēršot uzmanību no gaidāmajām procedūrām.

"Krāsas mēs ņēmām, lai mēs nebūtu pārāk krāsaini, bet lai šo krāsainību ieviestu un ienestu, jo tomēr auditorija ir bērni. Tātad nepārsātināti, bet nedaudz, nedaudz pielikta krāsa. Būtiskākais ir līnija, plastiska līnija. Mums bija svarīgi, ka tas nav pabeigts zīmējums, ka bērns galvā var turpināt šo zīmējumu, turpināt šos dīvainos stāstus, bet līdz ar to tādus pozitīvos, kas tev saistās ar slimnīcas apmeklējumu," stāstīja Elere.

Par ziedotāju līdzekļiem iegādātas arī dažādas interaktīvas rotaļas. Piemēram, Ambulatorajā veselības centrā plānots mainīt pacientu paradumus.

Ārsta vizīti turpmāk vairs nevajadzēs gaidīt pie kabineta, bet gan pacientiem iekārtotā uzgaidāmajā telpā.

"Piemēram, šeit mēs esam radījuši visu, kas viņus varētu interesēt. Interaktīvais galdiņš, tāfele, kur var spēlēties, mazie rotaļāties. Ļoti aicinām tieši vecākus – nebaidīties, izmantot šīs vietas un nesēdēt pretī kabinetiem," pauda Ošeniece.

Bērnu slimnīcas jaunās ēkas plānošana sākusies pirms astoņiem gadiem, taču būvniecība pabeigta aptuveni divu gadu laikā. Kopumā tā izmaksājusi 28,4 miljonus eiro. Iespējams, laikus plānoti darbi ir bijusi veiksmes atslēga, kāpēc būvniecību izdevies pabeigt tik salīdzinoši īsā laikā. Tā uzsvēra BKUS vadītājs Valts Ābols.

"Tas, ko mēs apzināti darām, – veicinām ārstniecības procesu tādā veidā, lai bērniem pēc iespējas mazāk būtu jāguļ slimnīcā, jāpaliek slimnīcā pa nakti. Tas nozīmē, ka iespējami daudz mēs veicinām ambulatoros pakalpojumus, lai var lietas izdarīt vienkārši ambulatorā veidā vai arī atrisināt iespējami ātri kādas akūtākas problēmas Neatliekamās medicīnas centrā."

Abu centru platība ir nepilni 8000 (7962,6) kvadrātmetri. Tā ir lielākā jaunā ēka, kas šajā gadsimtā uzbūvēta BKUS. Būvprojekta autors ir Mārtiņš Ošāns. Projektu īstenojusi SIA "MARK arhitekti". Uzraudzības darbus veikusi SIA "P.M.G", savukārt galvenais būvuzņēmējs ir SIA "Arčers".

Pērn ap 60 tūkstošiem bērnu uzņemti neatliekamās vai akūtās situācijās, ambulatoro konsultāciju skaits pie speciālistiem pārsniedzis 300 tūkstošus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti