Lembergs pēdējā vārdā tiesai: Esmu kļuvis par invalīdu

"Esmu kļuvis par invalīdu" – šādus vārdus ceturtdien tiesas sēdē izteica bijušais Ventspils mērs, pašreizējais domes deputāts Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"). Koruptīvos noziegumos apsūdzētajam Lembergam apgabaltiesā dots pēdējais vārds, kas nozīmē, ka krimināllietas iztiesāšana apelācijas instancē tuvojas noslēgumam. Lembergs runu sāka ar skaidrojumiem par savu veselības stāvokli.

Jāatgādina, ka Lembergu pirmās instances tiesa pirms vairāk nekā diviem gadiem atzina par vainīgu kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā dalībā mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijā. Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu, kā arī atlīdzināt cietušajiem zaudējumus. Pēc sprieduma paziņošanas Lembergu apcietināja tiesas zālē. Pēc cietumā pavadīta aptuveni gada pērn februāra beigās viņu atbrīvoja no apcietinājuma pret 100 000 eiro drošības naudu.
Viņš pirmās instances tiesas spriedumu pārsūdzēja tāpat kā viņa dēls un biznesa partneris, kas arī apsūdzēti koruptīvos noziegumos.

Kontekstā par pēdējo vārdu tiesas procesā pirmās instances tiesā Lembergs izteicās plaši un gari – četru tiesas sēžu garumā. Toreiz varēja saklausīt pārmetumus politiķiem, piemēram, ka apsūdzības pret viņu ir politiski motivētas. 

Savukārt ceturtdien pēdējā vārdā apelācijas instancē pamatā Lembergs izklāstīja tiesai savu veselības stāvokli.

Par savu veselības stāvokli viņš runāja gari, norādot, ka ir otrās grupas invalīds un ka viņa veselība būtiski pasliktinājās, atrodoties cietumā. 

Tāpat Lembergs norādīja, ka drošības līdzeklis – apcietinājums, bijis nepamatots un neatbilstošs viņa veselības stāvoklim. Viņš arī norādīja, ka apmeklē ārstus Minhenē un to arī turpinās darīt.

Viņš, neskaitot veselības stāvokli, runāja par liegumu piekļūt krimināllietas materiāliem, kā arī liegumu realizēt tiesības uz aizsardzību, tādējādi pirmās instances tiesa nav bijusi taisnīga un objektīva. Kā arī Lembergs runāja par apcietinājumu kā drošības līdzekli.

Apsūdzības celtas par notikumiem no 1993. gada, bet apsūdzībās minēts laiks arī ap 1980. gadiem, tāpēc pēdējā vārdā Lembergs runāja arī par savu dzīves gājumu un "lietišķajiem" sakariem. Viņš neslēpa, ka bijušas labas attiecības ar Ivaru Godmani. Runāja arī par vēlētāju atbalstu pašvaldības vēlēšanās.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 2021. gada 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt par nevainīgu Lembergs atzīts apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē viņu neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja. 

2022. gada februāra sākumā Rīgas apgabaltiesā apelācijas instancē sāka skatīt Lemberga krimināllietu. Jau pirmajā apelācijas instances tiesas sēdē viņš pieteica noraidījumu tiesas sastāvam, ko gan tiesa nepieņēma.

Vēlāk Lembergs iemaksāja 100 000 eiro drošības naudu atbrīvošanai no apcietinājuma.

Tāpat Lembergs prasīja 100 000 eiro kompensāciju valstij par kaitējumu veselībai, kāds, pēc viņa domām, nodarīts, viņam atrodoties cietumā. Taču administratīvā rajona tiesā Rīgā Lemberga pieteikumu noraidīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti