Latgalē turpinās hospisa pakalpojumu pilotprojekts

Latvijā hospisa pakalpojums, cienīga pirmsnāves aprūpe, kā valsts garantēts pakalpojums nedziedināmi slimiem slimniekiem nav pieejams. Pašvaldību sociālie dienesti kopā ar slimnieku piederīgajiem meklē iespējas palīdzēt nedziedināmi slimajiem. Pēdējo gadu laikā Latvijā īsteno vairākus pilotprojektus, kuru mērķis ir noskaidrot pieņemamāko hospisa pakalpojumu modeli. Pašlaik pilotprojekts tiek realizēts Latgalē.

Latgalē turpinās hospisa pakalpojumu pilotprojekts
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

Pašlaik hospisa jeb pirmsnāves aprūpi Latvijā sniedz vairākas organizācijas. Kā uzsvēra Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale, līdz nesenam laikam par valsts atbalstu hospisa pakalpojumiem pat runas nebija, taču situācija mainās.

"Līdz šim mēs esam darījuši tādā veidā, ka esam skatījušies ilgstošās sociālās aprūpes iestādes, kur ir paliatīvā aprūpe. Esam veduši pat uz Valmieras pusi savus klientus, kad ir nepieciešams šāds pakalpojums.

Tas ir pakalpojums, kas domāts, lai cilvēki ar maksimālu atbalstu un cieņpilni pavadītu mūža pēdējās dienas," norādīja Strankale.

Viņa uzsvēra, ka, piemēram, Rēzeknes novadā paliatīvās aprūpes nodaļas, kas iekļauj arī hospisa pakalpojumus, nav.

"Šobrīd, kad cilvēkam ir onkoloģiskā slimība, kas ir sasniegusi 4. stadiju, kad cilvēkam ir jālieto visas atsāpināšanas terapijas un viss pārējais, loģiski, ka tuvinieki šādā situācijā parūpēties par savu tuvinieku vairs nav spējīgi, jo tie ir stingrās uzskaites medikamenti, un tas nozīmē, ka šim cilvēkam ir nepieciešama uzraudzība 24x7," klāstīja Strankale. 

Pēdējo gadu laikā Latvijā tika izstrādāti valsts garantēti hospisa pakalpojumi. Tikuši realizēti vairāki pilotprojekti, kas palīdzējuši veidot hospisa pakalpojuma paketi. Šogad Labklājības ministrija realizē pilotprojektu arī Latgalē, ko īsteno Latvijas Samariešu apvienība. Kā skaidroja apvienības vadītājs Andris Bērziņš, projekta ietvaros paliatīvās aprūpes daļa – hospisa pakalpojumi – tiek nodrošināta slimnieka mājās.

"Samariešu realizētā pilotprojekta ietvaros mūsu uzdevums ir nodrošināt šo aprūpi, nodrošināt personisko aprūpi un psihosociālo atbalstu, ņemot medicīnisko komponenti no vispārējās veselības aprūpes sistēmas. Realizējot šo projektu, mēs redzam, kas šajā sadarbībā strādā, kas nestrādā. Esam sapratuši lietas, kas varbūt šajā Labklājības ministrijas projektā un veselības sistēmas sadarbībā nav īpaši sekmīgas, bet kopumā mums jau ir tuvu pie 50 cilvēkiem, kam pa šiem pieciem mēnešiem mēs esam palīdzējuši," teica Bērziņš.

Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka norādīja, ka hospisa aprūpe ietver sevī ne tikai veselības aprūpi, bet arī sociālo palīdzību un iespēju saņemt šos pakalpojumus vienoti, likumā noteiktā kārtībā, kas atvieglos dzīvi gan slimniekiem, gan viņu radiniekiem.

"Šī ir tā joma, kur saskaras divu ministriju pakalpojumi – gan veselības aprūpes, gan sociālie pakalpojumi. Tāpēc tiek plānots vienots normatīvais regulējums, lai cilvēks vienā likumā varētu noskaidrot, kas tad viņam pienākas, ja viņam, piemēram, ir slimība, kas nav izārstējama, kad dzīvildze vairs nav ļoti liela," norādīja VM pārstāve.

Janka uzsvēra, ka hospisa pakalpojumus būs iespējams saņemt gan mājās, gan slimnīcu nodaļās, gan sociālās aprūpes centros.

"Finansējums veselības aprūpes sadaļai mums ir, šiem pakalpojumiem, kad mobilās brigādes brauks uz mājām, izdarīs pacientam visu, kas viņam nepieciešams, un viņam nebūs jādodas uz slimnīcu. Otra laba ziņa, ka šos pakalpojumus pacienti varēs saņemt visu diennakti," teica Janka.

No šī gada oktobra Latvijā plānots ieviest hospisa pakalpojumu, kas ietvertu gan veselības, gan sociālās palīdzības komponentes. Hospisa pakalpojumu nodrošināšanai šogad vien VM plāno tērēt divus miljonus eiro, bet nākamgad jau sešus miljonus eiro.

KONTEKSTS:

Saeima šā gada 25. maijā konceptuāli atbalstīja grozījumus Ārstniecības likumā un Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz uzlabot paliatīvās aprūpes pieejamību un noteikt, ka hospisa pakalpojums būtu nodrošināts no valsts budžeta līdzekļiem.

Pakalpojuma veidu, apjomu, saturu, saņemšanas, piešķiršanas, finansēšanas, pārtraukšanas un izbeigšanas nosacījumus un kārtību noteiktu Ministru kabinets.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti