Zālītis norādīja, ka, raugoties uz citu Eiropas valstu fona, Latvija LGBT (lesbietes, geji, biseksuāļi, transpersonas) kopienas cilvēktiesību stāvokļa ziņā atrodas vienā no pēdējām vietām Eiropā, tomēr novērojams, ka sabiedrība diskusijās par cilvēktiesībām kļūst aizvien atvērtāka, un arī likumsargi labāk sāk apzināties to, kas ir naida noziegumi.
"Ja mēs salīdzinām ar pāris gadiem iepriekš, tad likumsargi nezināja, kā piemērot naida noziegumiem noteiktos pantus, bet tagad redzam, ka likumsargi sāk saprast, kas ir vainu pastiprinoši apstākļi," sacīja Zālītis. "Mums ir prieks, ka beidzot ieguldījums zināšanās daudzu gadu garumā ir atmaksājies."
Zālītis pauda, ka situācija ar uzbrukumiem LGBT kopienas pārstāvjiem Latvijā ir ļoti skarba, tomēr viņu priecē, ka cilvēki par to runā. "Agrāk tas bija latenti, par to neviens nerunāja, un tad mums ļoti bieži teica, kur tad ir tie noziegumi, jo mēs viņus neredzam.
Pašlaik cilvēki par to runā, un tas ir ārkārtīgi nozīmīgi," sacīja kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs.
Zināms, ka Tieslietu ministrija (TM) šobrīd strādā pie likumprojektu pakotnes, kurā būtu iekļauts partnerattiecību regulējums. Zālītis norādīja, ka arī kustība "Dzīvesbiedri" veikusi pārrunas ar TM un gaidāmā likumprojektu pakotne nozīmē aptuveni 70 izmaiņas dažādos likumos. "Mēs runājam par mantojuma tiesībām, nodokļu atlaidēm, ģimenes valsts pabalstu, nekustamā īpašuma pabalstu, imigrācijas likumu, tā mēs varētu turpināt," viņš pauda. "Viendzimuma pāriem pašlaik Latvijā nav absolūti nekādu tiesību.
Civilās savienības likums iestājas ne tikai par viendzimuma pāriem, bet arī par pretējā dzimuma pāriem, kuri kādu iemeslu pēc nevēlas vai nevar laulāties. Mums ir brīva valsts, ir 21. gadsimts, kurā mēs varam arī nelaulāties, bet mums ir tiesības būt aizsargātiem."
Lai iestātos par iekļaujošu un saliedētu Latvijas sabiedrību, no 29. maija līdz 4. jūnijam Latvijas galvaspilsētā notiek "Riga Pride". Šī gada "Riga Pride" aicinājums ir ikvienam atplaukt savā dažādībā un ieraudzīt dažādības skaistumu citos.
"Riga Pride" nedēļas laikā norisināsies vairāk nekā simt dažādu pasākumu un notikumu, tostarp starptautiska cilvēktiesībām un demokrātijai veltīta konference ar dažādu nozaru ekspertu dalību, daudzveidīgas diskusijas, darbnīcas, izstādes, kino seansi un koncerti. 31. maijā jau aizvadīts Dažādības un iekļaušanas forums.
2021. gadā KPMG Latvija, Latvijas dažādības harta un LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" izstrādāja pētījumu "Neiecietības patiesā cena" jeb analīzi par neiecietības ekonomisko ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību. Pētījums parāda, ka primārā ietekme uz ekonomiku ir vērojama tieši no darba tirgus perspektīvas.
Praida nedēļa noslēgsies 3. jūnijā ar galveno "Riga Pride" notikumu – gājienu "Arī mēs esam Latvija", kas Rīgas ielās kopā pulcēs tūkstošiem cilvēku. Gājiens noslēgsies ar īpašu svētku koncertu "Atplauksti! Mātei Latvijai visi bērni ir mīļi", kurā uzstāsies Latvijā zināmi un iemīļoti mūziķi.
Pilna "Riga Pride" programma skatāma šeit.
KONTEKSTS:
13. Saeima divos lasījumos atbalstīja, bet galīgajā lasījumā nepieņēma Civilās savienības likumu, kas ļautu juridiski pie notāra nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi – gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāru. Pēc tam 14. Saeimas komisija noraidīja Civilās savienības likuma skatīšanu Saeimā. Tāpat tika noraidīta arī vairāk nekā 23 tūkstošu cilvēku "Manabalss.lv" iniciatīva par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. "Progresīvie" norādīja, ka turpinās rosināt skatīt jautājumu.
2022. gada decembra vidū pēc "Progresīvo" rosinājuma 14. Saeima atkal lēma par Civilās savienības likuma pārņemšanu no iepriekšējā parlamenta sasaukuma, to noraidot. Civilās savienības likums paredz tiesisko aizsardzību visām ģimenēm – arī viendzimuma.
Likumdevējiem līdz 2022. gada gada vidum bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.