Ziņojums: Elektroenerģijas cenu kāpums varētu ilgt vēl trīs gadus

Augošā pieprasījuma un citu faktoru izraisītais elektroenerģijas cenu kāpums varētu saglabāties vēl trīs gadus, liecina Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) ziņojums.

IEA arīdzan brīdina, ka elektroenerģijas ražošana izraisīs rekordlielu piesārņojumu, ja vien valstis neveiks būtiskas izmaiņas elektroenerģijas ražošanā.

IEA pagājušajā gadā reģistrēja straujāko elektroenerģijas pieprasījuma pieaugumu, kas izraisīja strauju cenas paaugstināšanos. IEA ziņojumā teikts, ka tas varētu turpināties vēl trīs gadus, radot nopietnas sekas patērētājiem un valstu ekonomikai, ja netiks veiktas strukturālas izmaiņas elektroenerģijas ražošanā.

IEA konstatēja, ka pieprasījums pēc elektroenerģijas pagājušajā gadā palielinājās par 6%, ņemot vērā pasaules ekonomikas atgūšanos pēc Covid-19 pandēmijas izraisītās lejupslīdes 2020. gadā.

Tas bija straujākais pieaugums kopš 2010. gada. Pieprasījums pēc elektroenerģijas audzis par vairāk nekā 1500 teravatstundām, kas ir jauns rekords, vēsta "The Guardian".

Aptuveni puse no elektroenerģijas pieprasījuma pieauguma notika Ķīnā, kur tas pieauga par 10%, salīdzinot ar 2020. gadu.

Arī daudzviet Eiropā elektroenerģijas cenas pēdējos mēnešos ir sasniegušas rekordaugstu līmeni, lielā mērā tādēļ, ka liela loma elektroenerģijas ražošanā ir termoelektrostacijām, kas tiek darbinātas ar gāzi.

“Elektroenerģijas cenu krasas svārstības pēdējā laikā ir izraisījušas grūtības daudzām mājsaimniecībām un uzņēmumiem visā pasaulē, un pastāv risks, ka tā var kļūt par sociālās un politiskās spriedzes virzītāju,” brīdina IEA izpilddirektors Fatihs Birols.

“Politiķiem būtu nekavējoties jārīkojas, lai mīkstinātu ietekmi uz neaizsargātākajiem iedzīvotājiem un novērstu cēloņus. Lielāki ieguldījumi zema oglekļa satura energotehnoloģijās, tostarp atjaunojamajos energoresursos, energoefektivitātē un kodolenerģētikā, kā arī spēcīgu un gudru elektrotīklu paplašināšana var palīdzēt mums pārvarēt pašreizējās grūtības.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt