Ziņas par būvlaukumā strādājošo darba laiku vienotajā datubāzē būs jāsniedz no oktobra

Saeima ceturtdien, 10. janvārī, galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma likumā "Par nodokļiem un nodevām" grozījumus, nosakot, ka būvniekiem elektroniski uzkrātā informācija par katras būvlaukumā strādājošās personas darba laiku vienotajā nozares elektroniskās darba laika uzskaites datubāzē jāsniedz, sākot ar šī gada oktobri.

Likums grozīts, ņemot vērā, ka iepriekš noteiktajā termiņā – 1. janvārī – vienotā datubāze darbu nevarēja uzsākt, jo Būvniecības valsts kontroles birojam datubāzes darbības nodrošināšanai Būvniecības informācijas sistēmā nepieciešams iestrādāt jaunu moduli, informē Saeimas Preses dienestā.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemniekus savienība) iepriekš norādīja, ka pati nozare pirms vairākiem gadiem piedāvāja veidot uz komersantu iniciatīvas bāzētu vienotu informācijas sistēmu. Par nozari atbildīgās Ekonomikas ministrijas politisks lēmums bija veidot pašiem savu sistēmu, taču informācijas sistēmas izstrāde ievilkusies.

Būvnieku Elektroniskā darba laika uzskaites sistēma būvlaukumos ieviesta kopš 2017. gada 1. oktobra, un tajā galvenajam būvdarbu veicējam jānodrošina visu būvlaukumā strādājošo darba laika elektroniska uzskaite un tā kontrole. Elektroniski jāreģistrē arī personas, kuras uzturas būvlaukuma teritorijā, bet nav nodarbinātas būvdarbos, piemēram, materiālu piegādātāji, pasūtītāju pārstāvji. Tāpat būvnieku darba laiks sistēmā jāuzskaita un jākontrolē apakšuzņēmējam.

Elektroniskā darba laika uzskaites sistēma, ņemot vērā augsto ēnu ekonomikas īpatsvaru būvniecības jomā, ieviesta, lai mazinātu krāpšanos ar darba laika uzskaiti un darba samaksu aplokšņu algās, kā arī efektīvāk kontrolētu būvuzņēmumus nodarbinātības un nodokļu nomaksas jomā. Darba laika reģistrācija ļauj nodrošināt šo datu glabāšanu, kā arī šīs informācijas sniegšanu nodokļu administrācijai, nodarbinātības un būvniecības procesa kontrolētājiem.

Elektroniski darba laiks jāfiksē visos būvdarbos, kuru izmaksas veido vienu miljonu eiro vai vairāk.

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti