Zemnieki vērienīgā protestā Briselē prasīs risinājumu krīzei nozarē

Beļģijas galvaspilsēta Brisele pirmdien gatavojas plašiem lauksaimnieku protestiem. Ielās izies vairāki tūkstoši Eiropas zemnieku. Gājienā piedalīsies arī 16 cilvēku liela delegācijas no Latvijas.

Tādējādi lauksaimnieki vēlas atgādināt par dažādām prasībām un grūtībām piena tirgū pēc kvotu atcelšanas, kā arī zaudējumiem, ko nesis Krievijas aizliegums ievest pārtikas preces no Eiropas Savienības (ES).

Beļģu mediji jau brīdina par lieliem satiksmes traucējumiem pašā pilsētas centrā. Akciju rīko Eiropas Savienības lauksaimniekus vienojošā organizācija "Cop/Cogeca". Eiropas lauksaimnieki pulcēsies pie Ziemeļu stacijas Briselē un garā gājienā dosies uz Eiropas institūciju kvartālu. ES Padomes ēkā tobrīd ārkārtas sanāksmē būs pulcējušies dalībvalstu lauksaimniecības ministri, kuri kopā ar Eiropas lauksaimniecības komisāru Filu Hoganu lems par palīdzību zemniekiem, kas cietuši gan no Krievijas noteiktā pārtikas preču embargo, gan citām problēmām.

Akcijas dalībnieku prasības ir vairākas. Un tās ir arī formulētas kopīgā manifestā. Proti, vispirms, Eiropas lauksaimnieki atgādina par to, ka nozare ir ļoti cietusi no Krievijas noteiktā pārtikas preču importa aizlieguma, kas ir atbilde uz Eiropas Savienības sankcijām Krievijai pēc iejaukšanās Ukrainā. Zemnieku organizācijas uzver, ka līdz šim ar Krieviju īstenots ap 16 miljardu eiro vērta produktu tirdzniecība, un tagad jau pēc embargo šie ienākumi ir sarukuši uz pusi, zemniekiem ir grūti atrast jaunus tirgus, strauji mazinājušās cenas, īpaši piena produkcijai, un daudzi lauksaimnieki gluži vienkārši šo nodarbi ir bijuši spiesti pārtraukt. Zemnieki uzteic līdzšinējās Eiropas Komisijas iniciatīvas un palīdzību, bet norāda, ka tas viss ir krietni par maz un vajag lielāku atbalstu.
15 punktos zemnieki min svarīgākos uzdevumus, starp kuriem ir arī minēts īpašs atbalsts Centrālās un Austrumeiropas valstu zemnieku kooperatīviem, kā produkcijas popularizēšanai, zemnieki arī aicinās Eiropas politiķus arī izvērtēt negodīgo konkurenci un peļņas sadali visā pārtikas ķēdē, proti, ierobežot lielveikalu peļņu, kurā zaudētāji ir zemnieki un tamlīdzīgi.

Viena no galvenajām prasībām, ko Briselē izvirzīs Latvijas lauksaimnieku pārstāvji, būs prasība atvēlēt atbalstam piensaimniecīb.ā apmēram 700 miljonus eiro no kopējā ES lauksaimniecības rezerves fonda, kurā ikgadējās nodevas ieskaita arī Latvijas zemnieki un kurā tiek novirzītas arī soda naudas par pārsniegtajām kvotām. Jāatgādina, ka augustā Ministru prezidente Laimdota Straujuma bija īpašā vizītē Briselē un  tikās ar  lauksaimniecības komisāru Filu Hoganu, kurš apsolīja, ka ārkārtas sēdes laikā tiks skatīts risinājums īpaši Latvijas piensaimniecības nozares atbalstam.

Zemnieki aicinās politiķus arī izvērtēt negodīgo konkurenci un peļņas sadali visā pārtikas ķēdē, proti, ierobežot lielveikalu peļņu, kurā zaudētāji ir zemnieki.

Kā ziņots, lai arī Latvijas valdība augusta otrajā pusē nolēma krīzē nonākušajai piena ražošanas nozarei atvēlēt vairāk nekā septiņus miljonus eiro, piensaimnieki gaida vēl lielāku atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti