Zemes fonds nepilna pusotra gada laikā uzpircis 2000 hektārus lauksaimniecības zemes

Attīstības finanšu institūcijas "Altum" pārvaldītais Latvijas Zemes fonds kopš darbības sākuma no zemju īpašniekiem iegādājies vairāk nekā 2000 hektārus zemes, lai saglabātu un atgrieztu to lauksaimnieciskajā ražošanā, informē "Altum".

 

Kopš darbības sākumā 2015.gada jūlijā fonds iegādājies 112 īpašumus 2038 hektāru platībā par kopējo summu 4,6 miljoni eiro. Tostarp 2016.gada laikā iegādāti 1500 hektāri zemes.

Zemes fonds ir atgriezis lauksaimniecībā septiņus īpašumus, kas bija ilgstoši nekopti, aizauguši un to iegādes brīdī nebija lauksaimniecības vajadzībām izmantojami. Šie īpašumi, kopumā 72 hektāri, ir vai tuvākajā laikā tiks iznomāti lauksaimniekiem.

Līdz šim Zemes fonds pircis īpašumus visos Latvijas reģionos, un lielākās zemes platības ir iegādātas Zemgalē – 863 hektāri.

Vidzemē fonds iegādājies īpašumus ar kopējo platību 475 hektāri, Rīgas reģionā – 282 hektārus, Kurzemē – 238 hektārus. Savukārt Latgales reģionā no zemju īpašniekiem, kuri nevar vai nevēlas apsaimniekot lauksaimniecības zemi, Zemes fonds ir iegādājies 180 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes. 

"Nākamajā gadā Zemes fonda darbību plānojam līdzīgā apjomā kā šogad, iegādājoties līdz 1500 hektāriem zemes, kuriem ir potenciāls tikt atgrieztiem lauksaimnieciskajā darbībā. Šajos darījumos plānojam ieguldīt aptuveni 3 miljonus eiro.

Būtiski, ka jau no 2017.gada 1.janvāra privātpersonām, kas pārdod zemi fondam, nebūs jāmaksā 15% iedzīvotāju ienākumu nodoklis," teica "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

"Altum" vadītājs norāda, ka tāpat uz priekšu virzās reversās nomas pakalpojuma ieviešana, kas lauksaimniekiem, kuriem nepieciešams stabilizēt naudas plūsmu, dos iespēju pārdot savu īpašumu fondam un, nomājot to no Zemes fonda, turpināt lietot ražošanai. Saeimā likumprojektu apstiprināts otrajā lasījumā, un šo pakalpojumu "Altum" klientiem varētu sākt piedāvāt nākamā gada pirmajā pusē.

"Iegādātie īpašumi vidēji divu mēnešu laikā tiek iznomāti – šobrīd 92% fonda īpašumu jau ir nomnieki – lauksaimnieki, kuriem lauksaimniecības zeme nepieciešama saimnieciskās darbības attīstīšanai. Tai skaitā zeme iznomāta arī desmit jaunajiem lauksaimniekiem," teica Bērziņš.

Jau ziņots, ka Zemes fonds pērk tādus nekustamos īpašumus visā Latvijas teritorijā, kas atbilst noteiktiem kritērijiem, tai skaitā, ja to ir iespējams atgūt vai saglabāt lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām; lauksaimniecības zeme ir vairāk nekā 50% no īpašuma kopējās platības, uz nekustamā īpašuma neatrodas Zemesgrāmatā nereģistrētas ēkas un būves, kuru kadastra vērtība pārsniedz 30% no īpašuma zemes kadastra vērtības u.c.

Zemes fonds pērk īpašumus par cenām, kas nepārsniedz vidējās cenas tirgū līdzvērtīgai lauksaimniecības zemei attiecīgajā novadā un pagastā, norāda "Altum".

Tāpat vēstīts, ka Latvijas Zemes fonds darbību uzsāka pagājušā gada 1.jūlijā. To izveidojusi valsts, lai sekmētu zemes izmantošanu lauksaimnieciskai ražošanai. Uzpirkto zemi fonds zemniekiem pārdos tālāk par tirgus cenām vai iznomās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti