Vietvara atbalstīs ukraiņu investora olu ražotnes izveidi Madlienas pagastā

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē ceturtdien, 13.septembrī, pieņemts lēmums atbalstīt olu un olu produktu ražotnes izveides veicināšanu Madlienas pagastā, kur ražotni plāno uzņēmums no Ukrainas.

Lūdz atbalstīt ražotnes izveidi

Pašvaldībā informēja, ka saņemts SIA “Gallusman” valdes priekšsēdētāja Arņa Veinberga iesniegumu ar informāciju par “OVOSTAR Union” uzņēmumu grupas plāniem Ogres novadā uzbūvēt modernu un augsti efektīvu olu un olu produktu ražotni. Iesniegumā lūgts Ogres novada pašvaldībai atbalstīt un sadarboties šīs ražotnes izveidē, tostarp nodrošinot ražotnes darbībai nepieciešamā elektrotīklu pieslēguma izbūvi.

Uzņēmuma vadītājs informēja, ka

starp SIA “Gallusman” un rūpnīcas būvniecības vietai izvēlētā zemes gabala īpašnieku esot noslēgta nodomu vienošanās par zemes gabala iegādi.

Pieņemot lēmumu par olu un olu produktu ražotnes izveides veicināšanu Ogres novadā, Ogres novada pašvaldības Infrastruktūras veicināšanas nodaļai ir uzdots veikt izpēti par iespēju atbalstīt SIA “Gallusman” “OVOSTAR Union” uzņēmumu grupu olu un olu produktu ražotnes izveidē Ogres novadā Eiropas Savienības vai valsts līdzfinansētajās uzņēmējdarbības atbalsta programmās.

Infrastruktūras veicināšanas nodaļai un Juridisko nodaļai ir arī jāveic izpēte par iespēju atbalstīt olu un olu produktu ražotnes izveidi Ogres novadā  AS “Sadales tīkls” un privātās publiskās partnerības vai citu sadarbības formu ietvaros.

Sola nodarbināt 200 cilvēku

Ražotnes būvniecību paredzēts īstenot divās kārtās – pirmajā kārtā uzbūvējot ražotni 3 miljoniem dējējvistu, savukārt otrajā kārtā paredzēts paplašināt ražošanu, palielinot dējējvistu skaitu līdz 6 miljoniem.

Ražotnes pirmās kārtas būvniecību uzņēmums plānot īstenot pusotra – divu gadu laikā no būvniecības uzsākšanas brīža.

Plānots pakāpeniski palielināt ražotnē nodarbināto personu skaitu, pie pilnas ražošanas jaudas nodarbinot 200 darbiniekus. Uzņēmuma vadītājs lēš, ka ražotnē nodarbināto personu iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs varētu sasniegt 700 tūkstošus eiro gadā. Tā kā lielāka daļa nodarbināto būšot Ogres novadā deklarētie iedzīvotāji, tad ik gadu varētu papildināt arī novada pašvaldības budžeta ieņēmumus.

Tāpat pašvaldības budžetu papildināšot arī nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi.

Ražotnē paredzēts orientēties tikai uz kūtīs dēto olu ražošanu,

ievērojot tendences Eiropas un pasaules tirgū, kad mazumtirgotāji pakāpeniski atsakās no sprostos dētām vistu olām. Saražoto produkciju plānots realizēt gan kā čaumalu olas, gan kā šķidros un sausos olu produktus, kas plaši tiek izmantoti pārtikas rūpniecībā. Saražoto produkciju paredzēts realizēt galvenokārt eksporta tirgos – līdz 90% no saražotā apjoma.

Ražotni plāno Madlienā

Ražotni plānots būvēt Madlienas pagastā. Kopējā apbūve zemes gabalā paredzēta 140 tūkstošu kvadrātmetru platībā. Kopējās ražotnes būvniecības izmaksas plānotas vismaz 15 miljonu eiro apmērā, neskaitot ražošanas iekārtu iegāde un biomasas koģenerācijas stacijas būvniecības izmaksas.

Uzņēmējs sola, ka ražotnes projektēšanā īpaša uzmanība tikšot pievērsta iespējamās negatīvās ietekmes uz vidi novēršanai.

Piemēram, lai novērstu iespējamās smakas no putnu novietnēm, ražošanas procesā paredzēts īstenot sauso kūtsmēslu savākšanas tehnoloģiju, kas mūsdienās tiek pielietota vairumā no Eiropas valstu modernajām putnu fermām. Šī tehnoloģija neļaušot vienuviet uzkrāties putnu mēsliem, jo pa speciālām transportēšanas lentām no putnu novietnēm tie nepārtraukti tikšot novadīti uz glabāšanas vietu, vienlaikus nodrošinot to kaltēšanu.

Ražotnes būvniecībā paredzēts uzbūvēt biogāzes koģenerācijas staciju, tādējādi vienlaikus atrisinot virkni jautājumu saistībā ar kūtsmēslu uzglabāšanu un pārstrādi. No putnu novietnēm novadītie kūtsmēsli biogāzes stacijas slēgtajos kolektoros tiks izmantoti elektrības un siltumenerģijas ražošanai galvenokārt pārstrādes procesa nodrošināšanai. Pēc kūtsmēslu tehnoloģiskās pārstrādes atlikusī sausna tiks sagatavota realizācijai granulēta organiska un efektīva augsnes mēslojuma veidā.

KONTEKSTS:

Ukrainas investoru uzņēmums “OvoStar” iepriekš bija plānojis olu ražošanas cehu būvēt Valkas novadā. Izrādījās, ka sākotnēji piemeklētā vieta uz pašvaldības zemes rūpnīcai tomēr neder, jo līdz ar vēju nepatīkama smaka būtu traucējusi vietējiem iedzīvotajiem. Ņemot vērā prasības pēc attīstītas infrastruktūras, putnu fermai tika piemeklēta cita vieta novadā, uz valsts zemes. Pret to kategoriski iebilst zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība).

Pilsēta vērsās Saeimā, lai tā pieņemtu speciālo likumu valsts meža zemes atsavināšanai Valkas novada teritorijā. Valkas jautājumu apsprieda koalīcija, bet premjers Māris Kučinskis (ZZS) pauda, ka nezina, vai šobrīd parlamentā kāds būtu gatavs strādāt pie likuma izmaiņām.

Vēlāk izskanēja ziņas, ka ukraiņu uzņēmēji plāno olu rūpnīcu 11 kilometrus no Tukuma, Jaunsātu karjerā uz pašvaldības zemes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti