Sadaļas Sadaļas

Valsts subsidēs darbavietas un piešķirs dīkstāves atbalstu visiem ar apgrozījuma kritumu

Valsts subsidēs darbavietas un piešķirs dīkstāves pabalstus ne tikai konkrētas nozares uzņēmumiem, kuru darbība ārkārtējās situācijas laikā ietekmēta vistiešāk, bet visiem uzņēmumiem, kuriem būs apgrozījuma kritums. Par to pēc valdības sēdes informēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Ārkārtējās situācijas laikā uzņēmējiem pieejami trīs atbalsta līdzekļi: dīkstāves pabalsts, subsidētās darba vietas uzņēmumiem, kas daļēji darbu turpina, kā arī subsīdija apgrozāmiem līdzekļiem tiem uzņēmumiem, kas nespēj turpināt darbu vai strādā tikai daļēji.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") preses konferencē pēc valdības sēdes informēja, ka precizēti divi atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, kas ļaus palīdzēt plašākam uzņēmumu un arī strādājošo lokam.

Ekonomikas ministrijā (EM) skaidroja, ka apstiprināti jauni nosacījumi:

  • atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem,
  • dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.

Ministru kabinets lēma, ka abi iepriekšminētie atbalsta veidi būs pieejami visu nozaru Covid-19 ierobežojošo pasākumu skartajiem uzņēmumiem. Atbalsts būs pieejams par periodu no 2020. gada 9. novembra līdz 2020. gada 31. decembrim.

Algu subsīdijai varēs pieteikties jebkuras nozares darba devēji, kuriem vērojams apgrozījuma kritums 20% apmērā pret vidējo apgrozījumu iepriekšējos trīs mēnešos – augustā, septembrī un oktobrī. Plānots, ka dokumentu iesniegšana valsts atbalsta saņemšanai Valsts ieņēmumu dienestā (VID) sāksies decembrī.

Atbalsts algu subsīdijai uzņēmējiem būs pieejams 50% apmērā no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas

par periodu no 2020. gada 1. augusta līdz 31. oktobrim, bet ne vairāk kā 500 eiro apmērā par kalendāra mēnesi par darbinieku. Vienlaikus noteikts pienākums darba devējam izmaksāt darbiniekam starpību starp saņemtā atbalsta apmēru un darba samaksas apmēru, tādējādi nodrošinot, ka darbinieks saņems 100% atlīdzību. Atbalsts tiks izmaksāts darbiniekiem.

Tāpat valdība noteica kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai šādiem nodokļu maksātājiem:

  • darba devējiem – to darbinieku atlīdzības kompensēšanai;
  • pašnodarbinātām personām (saimnieciskās darbības veicējiem, autoratlīdzības saņēmējiem) – to ienākumu kompensēšanai;
  • patentmaksātājiem – atlīdzības kompensēšanai.

Dīkstāves atbalstam būs tiesīgi pieteikties darba devēji, pašnodarbinātas personas un patentmaksātāji, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības par konkrēto 2020. gada atbalsta mēnesi, salīdzinot ar 2020. gada augusta, septembra un oktobra mēnešu vidējiem ieņēmumiem, kuros uzņēmums faktiski darbojies, samazinājušies ne mazāk kā par 50%.

Atbalsts par dīkstāvi visās nodarbinātības formās būs ne mazāks kā 330 eiro un ne vairāk kā 1000 eiro par kalendāra mēnesi.

Gan darbiniekam, gan pašnodarbinātai personai un patentmaksātājam piešķirs piemaksu 50 eiro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru darbiniekam tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums. Plānots, ka dokumentu iesniegšana valsts atbalsta saņemšanai VID sāksies decembrī.

Kopumā atbalsta mehānismiem paredzēti 67 miljoni eiro. Vitenbergs prognozēja, ka ar šo finansējuma apmēru vajadzētu pietikt. Atbalstu guvusi arī atbalsta programma darbinieku apmācībai pie darba devējiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Latvijas uzņēmējiem pašreizējās ārkārtējās situācijas laikā ir trīs atbalsta veidi – dīkstāves pabalsti, subsidētas darbavietas un vienreizējā subsīdija apgrozāmajiem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt