Dienas notikumu apskats

Deputāti uzdod valdībai uzdevumu meklēt naudu mediķu algām

Dienas notikumu apskats

Sāk grandiozo Ķekavas apvedceļa būvniecības iepirkumu

Valsts kontrole atklāj trūkumus būvniecības procesu uzraudzībā

Valsts kontrole: jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijā ir visvienkāršāk uzbūvēt privātmāju paša spēkiem, ievērojot normatīvo regulējumu. Tomēr būvniecības procesa administratīvais slogs un dažādu saskaņojumu laikietilpība to padara sarežģītu un nepamatoti apgrūtinošu gan būvētājiem, gan uzraugiem. Turklāt apjomīgo un sarežģīto normatīvo aktu prasības ne vienmēr ir saistītas ar drošas būvniecības veicināšanu. To revīzijā par būvniecības procesa efektivitāti secinājusi Valsts kontrole.

Valsts kontroles pārstāve Inese Kalvāne par revīzijuMadara Fridrihsone

  Lai arī Latvijā izveidotais būvniecības administratīvais process būtiski neatšķiras no pasaulē atzītās labās prakses, tomēr jau vairākus gadus Pasaules Bankas "Doing Business" ziņojumā par Latviju būvniecības saskaņošanas process tiek izcelts kā viena no vājākajām konkurētspējas indeksu ietekmējošajām jomām. Situāciju nav uzlabojis arī jaunais Būvniecības likums, kas stājās spēkā 2014. gadā.

  Būvniecības procesa saskaņošanai Latvijā ir jāveic 14 procedūras, kam nepieciešamas 192 dienas.

  Tas ir vidēji divas reizes ilgāk nekā Lietuvā (75 dienas) un Igaunijā (103 dienas). 

  2017. gadā no visu jauno ēku būvniecībai izsniegto būvatļauju skaita 64% izsniegtas privātmāju būvniecībai. Katru gadu ar savas privātmājas būvniecības izaicinājumiem saskaras gandrīz divi tūkstoši ģimeņu.

  Būvvaldes nepilnīgi veic savus pienākumus 

  Būvniecības uzraudzības un kontroles procesam būtu jāveicina uzbūvēto māju ekspluatācijas drošums. Tomēr revīzijā konstatēts, ka būvvaldes neizvērtē būvniecības procesa pārbaužu rezultātus un tādēļ iespējamie riski netiek identificēti. Būvvaldes nenodrošina būvatļauju derīguma termiņa un civiltiesiskās apdrošināšanas polises termiņu kontroli. Tādējādi tiek apdraudēta droša būvniecība.

  Pusē no revīzijā iekļautajām būvvaldēm netiek nodrošināta būvniecības procesā iesniegtās dokumentācijas reģistrēšana. Tas būvniecības ieceres saskaņošanas un ēkas ekspluatācijā pieņemšanas procesu padara necaurskatāmu un paildzina gandrīz par 29 dienām.

  Būvvaldes nepietiekami strādā, lai novērstu ekspluatācijā nenodotu privātmāju nelikumīgu izmantošanu, lai gan ekspluatācijā nenodotu māju apdzīvošana ir izplatīta prakse.

  Katra ceturtā privātmāja netiek nodota ekspluatācijā normatīvajos aktos noteiktajā termiņā.

  Prasība veikt ēkas kadastrālo uzmērīšanu, to nododot ekspluatācijā, nav saistīta ar būvniecības uzraudzības procesu vai ēkas drošu ekspluatāciju. Turklāt prasības izpilde paildzina ēkas nodošanu ekspluatācijā vidēji par vienu mēnesi un, pēc revidentu aplēsēm, ik gadu rada mājsaimniecībām papildu izdevumus līdz pat 266 tūkstošiem eiro. 

  BIS izveide – solis pretī būvniecības procesa sakārtošanai

  No 2010. līdz 2015. gadam par Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu – 3,8 miljoniem eiro – Latvijā tika izveidota būvniecības informācijas sistēma (BIS), taču tikai nepilni 2% no būvniecības iecerēm līdz 2017. gada beigām tika iesniegtas elektroniski. Pašlaik BIS pieejamā būvniecības procesa kontrolei un uzraudzībai nepieciešamā informācija ir nepilnīga, tai ir zems ticamības līmenis, turklāt arī pašas būvvaldes nenodrošina visas informācijas ievadi sistēmā.

  Lai gan Ministru kabinets šogad lēma, ka no 2019. gada visi būvniecības procesā nepieciešamie dokumenti tiks kārtoti elektroniski, esošā situācija radikāli nemainīsies, jo saglabājas izņēmums tiem būvniecības procesiem, kas jau iesākti papīra veidā. Rezultātā pilnīgu informāciju par būvniecības procesiem Latvijā BIS varēs atrast ne ātrāk kā 2020. gada vidū. Arī Būvniecības valsts kontroles birojs revīzijas gaitā apliecināja, ka konstatētie BIS funkcionalitātes trūkumi tiks novērsti līdz 2020. gada vidum.

  Ekonomikas ministrijai daudz darāmā būvniecības jomas uzlabošanā

  Par būvniecības politiku un dažādu būvniecības procesu regulējošu normatīvo aktu izstrādi Latvijā atbild Ekonomikas ministrija. Ministrija apņēmusies realizēt visus Valsts kontrole ieteikumus.

  Ministrijas Būvniecības politikas departamenta vadītāja Olga Feldmane Latvijas Radio sacīja, ka, analizējot būvniecības procesus, ministrija nonākusi pie līdzīgiem secinājumiem. Vienlaikus Feldmane uzsver: „Tā revīzija ir par laika periodu no 2015.gada līdz 2017.gada vidum, ja nemaldos. No 2017.gada jau ir veikti būtiski uzlabojumi, un, mūsuprāt, mēs jau esam finiša taisnē, lai novērstu lielāko daļu no Valsts kontroles secinātā, jo tie secinājumi patiešām ir par to lietu kārtību un procesiem, kas ir bijuši 2015., 2016. un 2017. gadā.”

  Viņa arī atzīmē, ka ministrijas kompetencē ir tikai būvniecības politika, taču par tās praktisko iedzīvināšanu atbild pašvaldību būvvaldes. „Lielākoties tie secinājumi bija par pašvaldību atšķirīgu pieeju, atšķirīgu interpretāciju, atšķirīgām darbībām,” norāda Feldmane.

  Ministrija izvērtēs normatīvajos aktos noteikto obligāto pārbaužu lietderību un definēs būvvaldēm saistošus noteikumus, lai izveidotu risku novērtējumā balstītu pārbaužu sistēmu; vērtēs kadastrālās uzmērīšanas nepieciešamību un lietderību, nododot ēku ekspluatācijā, kā arī pilnveidos BIS, samazinot lietotāju administratīvo slogu, uzlabojot būvniecības procesa caurskatāmību un sekmējot būvniecības procesa uzraudzību un kontroli.

  Savukārt būvvaldēm un būvniecības ierosinātājiem tiks noteiktas tikai tādas prasības, kas veicina efektīvu procesa uzraudzību un uzbūvēto privātmāju drošu ekspluatāciju, kā to revīzijas ziņojumā iesaka Valsts kontrole.

  Smagnējais būvniecības procesa regulējums jau gadiem ilgi atstāj negatīvu ietekmi uz Latvijas novērtējumu dažādos starptautiskos konkurētspējas reitingos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti