Sadaļas Sadaļas

Rīta intervija

''Rīgas siltuma'' valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis par aktualitātēm

Rīta intervija

Intervija ar partijas Latvijas Reģionu apvienības pārstāvi Edvardu Smiltēnu

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis par Āfrikas cūku mēra izplatību Latvijā

Valdība piešķir 367 000 eiro Āfrikas cūku mēra skarto dzīvnieku likvidēšanai «Druvas Unguros»

Valdība trešdien ārkārtas sēdē lēma piešķirt 367 000 eiro ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimo cūku likvidācijai Saldus novada saimniecībā "Druvas Unguri". Dzīvnieku likvidācija varētu ilgt vairāk nekā deviņas dienas, intervijā Latvijas Radio atklāja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis.

Jau ziņots, ka Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ĀCM  uzliesmojums mājas cūkām kopš pirmā uzliesmojuma 2014.gadā. Slimība konstatēta "Druvas Unguru" cūku novietnē Saldus novadā ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku. 

Bez valdības piešķirtās naudas, iespējams, palīdzību vajadzēs no pašvaldības. Papildu finansējums nepieciešams ielā dzīvnieku apjoma dēļ. Visdārgākā esot dzīvnieku līķu transportēšana un sadedzināšana speciālā uzņēmumā.

Balodis skaidroja, ka pašlaik saimniecībā bloķēta gaļas produktu kustībā. Pie saimniecības ir izvietotas brīdinājuma zīmes un stāv policijas ekipāža. PVD gatavojas cūku nogalināšanai, kas notiks ar gāzes palīdzību.

Ap slimības skarto saimniecību noteikta 10 kilometru rādiusa karantīna, kurā PVD pārbaudīs visas cūku saimniecības. Noteiktajā platībā esot viena saimniecība, kurai ir 1000 cūkas.

Slimība agrīnā stadijā "Druvas Unguros" atklāta rutīnas parauga pārbaužu laikā - saimniecības veterinārārsts sūtījis paraugus pārbaudēm, kuros atklāta slimība. Pašlaik vēl nav skaidrs, kā slimība nokļuvusi saimniecībā, jo vēl pārbaudēs pavasarī konstatēts, ka tajā ir pietiekami augsta biodrošība. Pēc slimo cūku likvidēšanas paredzēts veikt epidemioloģiskās pārbaudes, lai noteiktu slimības izcelšanās iemeslus.

"Tas nebūs viegli," atzina Balodis.

Valdības sēdē viņš arī stāstīja, ka "Druvas Unguri" ir viena no lielākajām Latvijas saimniecībām, kas nozīmē, ka, kaut arī nav aplēses par zaudējumiem cūkgaļas tirgum, tie varētu būt lieli.

PVD vadītājs atzina, ka tik ilgi, cik slimība tiks atklāta mežacūkām, būs arī ĀCM uzliesmojumi mājas cūku saimniecībās. Pēc Baloža teiktā, slimība Eiropā tikai pieņemas spēkā. Iepriekšējo 50 gadu laikā nav izdevies tai atklātu vakcīnu, un tas neizdosies arī tuvāko desmit gadu laikā, skaidroja PVD vadītājs.

"Tik daudz uzliesmojumu kā šogad iepriekš nav bijis," uzsvēra Balodis

Pēc cūku likvidēšanas saimniecībā būs jāveic dezinfekcija, lai tajā varētu atsākt darbu.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
  • Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
  • Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un, ja tas vēl nav izdarīts - reģistrēt cūkas Lauksaimniecības datu centrā, kā arī rūpīgi ievērot biodrošības noteikumus.

Ja biodrošība nebūs ievērota un cūkas nebūs reģistrētas, saimniecība nevarēs saņemt kompensāciju par slimības radītajiem zaudējumiem, brīdina dienests.

PVD piebilst, ka ĀCM turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad slimība konstatēta 666 meža cūkām.

KONTEKSTS:

Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz konstatēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Āfrikas cūku mēris cilvēkiem nav bīstams.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt