Uzņēmumi varēs atlikt aizdevuma pamatsummas maksājumus līdz 6 mēnešiem

Finanšu nozares asociācija izstrādāja moratoriju uzņēmumiem, kas paredz iespēju atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu līdz sešiem mēnešiem. Moratoriju ir saskaņojusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija, to izskatījusi arī Konkurences padome pēc konsultācijām ar Eiropas Komisiju, informēja asociācija.

Uz šo brīdi gatavību pievienoties moratorijam izteikušas “Swedbank”, “SEB banka”, “Luminor”, “Citadele”, “Altum”, “BlueOrange Bank”,  “OP Corporate Bank”, AS "Industra Bank", AS “Expobank”, “Signet Bank”.

“Šī moratorija izstrāde ir turpinājums pagājušajā nedēļā apstiprinātajam moratorijam privātpersonām par  kredītmaksājumu pamatsummas atlikšanu uz noteiktu laiku. Uz šo brīdi bankas ir pārskatījušas kredītlīgumus un atlikušas pamatsummas maksājumus vairāk nekā 2450 darījumiem uzņēmumu segmentā,” norādīja Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

“Moratorijam var pievienoties ikviena kredītiestāde vai tās meitas uzņēmumi un filiāles, un to var individuāli ievērot ikviens Latvijas kreditēšanas tirgus dalībnieks, kas izsniedz kredītus uzņēmumiem,” uzsvēra Sanita Bajāre.

Informāciju par pievienošanos moratorijam finanšu iestādes publicēs savās mājaslapās, kā arī informēs Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, Konkurences padomi un Asociāciju.

Asociācija saņems no finanšu iestādēm aktuālo informāciju par kopējo klientu skaitu un aizdevumu apjomu, par kuru atlikts pamatsummas maksājums.

Finanšu iestāde moratoriju var attiecināt uz vienu vai abiem kreditēšanas pakalpojumu veidiem - aizdevumiem un/vai līzingu.

Jāņem vērā, ka moratorijs attiecas uz kredītu līgumiem ar fiksētu atmaksas grafiku. Kopējais klienta saistību apjoms saskaņā ar visiem aizdevuma līgumiem vienas finanšu iestādes ietvaros nedrīkst pārsniegt piecus miljonus eiro.

Klienti, kuru saistību apjoms pārsniedz šo summu, tiks izvērtēti individuāli. Moratorijs attiecināms uz juridiskajām personām un citiem saimnieciskās darbības veicējiem, kas nav pašnodarbinātie. Moratorijs paredz mainīt aizdevuma pamatsummas maksājuma grafiku, ja aizdevuma līgumā paredzēta pamatsummas atmaksa pa daļām.

Pēc klienta izvēles pilnībā vai daļēji saistību pamatsummas atmaksa tiek atlikta uz moratorijā noteikto periodu līdz sešiem mēnešiem. Šajā periodā klientam jāturpina maksāt procenti, apdrošināšanas prēmijas un citi aizdevuma līgumā paredzētie maksājumi, kas nav pamatsumma.

Finanšu iestādes nevar pieprasīt papildu nodrošinājumu vai paaugstināt procentu likmi.

Atlikt aizdevuma pamatsummas atmaksu atbilstoši moratorija noteikumiem var vienu reizi.

Ja klientam aizdevuma pamatsummas atmaksa atlikta laikā no 2020. gada 12. marta līdz moratorija spēkā stāšanās dienai, finanšu iestādei pēc klienta lūguma ir tiesības to mainīt atbilstoši šim moratorijam. Komisijas maksa par līguma grozījumu noformēšanu moratorija ietvaros ir piemērojama tikai apmērā, kas nepieciešams, lai segtu grozījumu dokumentācijas sagatavošanu.

Moratorijs paredz, ka uzņēmumam būs iespēja saņemt saistību pamatsummas izpildes atlikšanu, ja tam nav bijušas finanšu grūtības pirms 2020. gada 12. marta vai nepastāv nepārvarami šķēršļi aizdevuma atmaksai.

Uzņēmums var pretendēt uz moratorija piemērošanu, ja uzņēmuma pašu kapitāls pēdējā noslēgtā finanšu gada beigās ir pozitīvs, kā arī kredīta maksājumi nav kavēti ilgāk par 30 dienām gada laikā no 2019. gada 12. marta.

Klientam finanšu iestādei jānorāda ar Covid-19 pandēmiju saistīts finanšu stāvokļa pasliktināšanās iemesls.

Moratorijs nav attiecināms uz uzņēmumu, kura pamatdarbības veids ir azartspēles. Moratoriju arī nepiemēro uzņēmumam, ja tas ir pasludināts par maksātnespējīgu, bankrotējušu vai ir uzsākts tiesiskās aizsardzības process. Tāpat to nepiemēro uzņēmumam, ar kuru ir pārtrauktas darījuma attiecības atbilstoši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma vai proliferācijas finansēšanas novēršanas vai starptautisko finanšu sankciju ievērošanas noteikumiem.

Moratorijs stājas spēkā 2020. gada 5. maijā un ir spēkā līdz Asociācija paziņos par tā izbeigšanu.

Klientam jāpiesakās pamatsummas atlikšanai līdz 2020. gada 12. jūnijam un lēmums finanšu iestādei jāpieņem līdz 2020. gada 30. jūnijam. 

Uzklikšķini uz attēla, lai palielinātu: 

  

 

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tālab valsts mobilizējusi līdzekļus aptuveni 4 miljardu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti