Sadaļas Sadaļas

Tūrisma nozarei 110 miljonu zaudējumi; ministrija rosinās vaučeru sistēmu

Visos tūrisma sektoros šā gada marta beigās un aprīlī bija vērojams gandrīz 100% apgrozījuma kritums, radot nozarei aptuveni 110 miljonu eiro zaudējumus, tostarp tūrisma aģentiem un operatoriem vismaz 33 miljonu eiro apmērā, informēja Ekonomikas ministrija (EM).

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs par tūrisma nozariLinda Zalāne

Ministrija norāda, ka šobrīd tūrisma operatoriem nav nekādu ieņēmumu. Netiek veiktas jaunas ceļojumu rezervācijas. Tūrisma operatoriem nav iespēju atgriezt saviem klientiem nenotikušo ceļojumu iemaksāto avansu summas, ir līdzekļu iztrūkums, jo no ceļotājiem avansā saņemtā nauda ir samaksāta par plānotajiem pakalpojumiem ārvalstīs (viesnīcām, aviobiļešu rezervācijai un citu pakalpojumu rezervēšanai).

Ja netiks rasts risinājums naudas atmaksai un repatriācijai iztērēto līdzekļu atgūšanai, sektoram draud maksātnespēja un pastāv augsts risks piedzīvot masveida operatoru bankrotus, atzinis ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV").

Līdz ar to ministrija aicinās valdību no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem nedaudz vairāk kā 700 tūkstošu eiro apmērā segt tūrisma operatoru tiešās izmaksas, kas radušās, organizējot ceļotājiem bezmaksas čartera reisus vai pērkot jaunas aviobiļetes ceļotāju repatriācijas nodrošināšanai.

Ministrija aicinās ieviest obligātu vaučeru sistēmu, nosakot, ka tūrisma operators naudas atmaksas vietā ceļotājam izsniedz apdrošinātu vaučeru, kas derīgs 18 mēnešus, naudu atmaksājot pēc vaučera beigām, ja tas netiek izmantots.

EM norāda, ka saskaņā ar starptautisko pasažieru pārvadājumu pārtraukšanu (no šā gada 17. marta) seši tūrisma operatori veica bezmaksas 2670 ceļotāju repatriāciju, godprātīgi izpildot savas saistības pret ārvalstīs esošajiem ceļotājiem. Operatoru izmaksas, organizējot ceļotājiem bezmaksas čartera reisus vai pērkot jaunas aviobiļetes, kopā veido nedaudz vairāk kā 700 tūkstošus eiro.

Lai pasargātu operatorus no maksātnespējas, vairākas Eiropas valstis (Beļģija, Francija, Grieķija, Horvātija, Itālija, Nīderlande, Polija, Spānija, Vācija) ieviesušas obligātu vaučeru sistēmu; Lietuvā un Igaunijā ieviesta izvēles vaučeru sistēma.

EM uzsver, ka nozares masveida bankrotu gadījumā esošā nodrošinājumu sistēma var sabrukt, radot valsts budžetam negatīvu fiskālo ietekmi vairāk nekā 18,7 miljonu eiro apmērā, kas ir šī brīža nozares saistības pret patērētājiem.

Latvijā šobrīd strādā 935 tūrisma operatori un tūrisma aģenti (starpnieki), kas organizē gan ienākošā, gan izejošā tūrisma braucienus. Šo uzņēmumu kopējais apgrozījums 2018. gadā bija vairāk nekā 398 miljoni eiro un tajos kopā nodarbināti 2688 darbinieki, liecina ministrijas aplēses.

Ministrija gatavo arī vairākus citus priekšlikumus tūrisma nozares izejai no Covid-19 krīzes, kurus jau tuvākajā laikā iesniegs vērtēšanai Finanšu ministrijā un valdībā, tostarp ieviest samazinātu pievienotās vērtības nodokļa likmi 5% apmērā ēdināšanas un tūristu mītņu sektoriem; vērtēt un ieviest līdzsvarotu vaučeru sistēmu tūrisma operatoru un aģentūru komplekso tūrisma pakalpojumu situācijas risināšanai; atbalsta pasākumus vietējā tūrisma attīstībai, lai tuvojošās sezonas ietvaros īpašu atbalstu saņemtu vietējā tūrisma uzņēmumi un stimulētu vietējo pieprasījumu, t.sk. īstenojot informatīvu kampaņu vietējā tūrisma attīstībai; jaunu ārvalstu tūristu piesaistei pēc Covid-19 krīzes, sniedzot atbalstu īpaši darījumu tūrisma attīstībai;  atbalstu tiem komersantiem, kas godprātīgi veica komerciālos repatriācijas reisus, atgriežot izceļojošos tūristus pirms ārkārtas apstākļu iestāšanās; papildus plānots izstrādāt īpašas veselības drošības vadlīnijas tūrisma pakalpojumu sniedzējiem un ceļotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt