Trim būvmateriālu tirgotājiem par aizliegtu vienošanos – 5,8 miljonu eiro sods

Konkurences padome (KP) nolēmusi par aizliegtu vienošanos būvmateriālu tirgotājiem SIA "Depo DIY" ("Depo"), AS "Kesko Senukai Latvia" un SIA "Tirdzniecības nams “Kurši”” piemērot 5,8 miljonus eiro naudas sodu, liecina KP informācija.

Tostarp "Depo" piemērots naudas sods 3 718 323 eiro, "Tirdzniecības nams "Kurši"" 1 145 077 eiro, bet "Kesko Senukai Latvia" 920 618 eiro apmērā.

Pirms šī lēmuma ar SIA "Knauf" un SIA "Norgips", kā arī SIA “Krūza” tika noslēgti administratīvie līgumi, kas paredzēja izbeigt tiesisko strīdu un samaksāt naudas sodu kopumā 1,6 miljonu eiro apmērā.

KP norāda, ka uzņēmumi atkarībā no to iesaistes un pārkāpuma veida ilgstošā periodā nodrošināja saskaņotu un mākslīgi pielāgotu cenu līmeņa ievērošanu mazumtirdzniecībā "Knauf" izplatītiem ģipša (t.sk. ģipškartona), kaļķa cementa maisījumu un citiem produktiem un "Norgips" izplatītam ģipškartonam.

Konkurences padomes loceklis Jānis Račko par konstatēto aizliegto vienošanosAnnija Petrova
KP norāda, ka padome lietas izpētes laikā vērtēja "Knauf" un "Norgips”, kā arī lielāko būvmateriālu mazumtirgotāju "Depo", "Kesko Senukai Latvia", "Tirdzniecības nams “Kurši”” un SIA "Krūza" aizliegtu vienošanos esamību.

 

Saskaņā ar KP konstatēto, vienošanās izpaudusies gan vertikālu ierobežojumu formā, "Knauf" un "Norgips" nosakot mazumtirdzniecības cenas un to līmeni katram no mazumtirgotājiem, gan arī horizontālas karteļa vienošanās formā – mazumtirgotājiem panākot savstarpēju sapratni un uzturot saskaņotu cenu līmeni "Knauf" un "Norgips" precēm mazumtirdzniecībā.

Lēmumā konstatēts, ka "Knauf" un "Norgips" norādījumu ievērošanu no vienas puses nodrošināja mazumtirgotāju aktīvā rīcība, uzraugot konkurentu cenas un ziņojot "Knauf" un "Norgips" par atsevišķām cenu atkāpēm, prasot, lai ražotāji iejauktos un pieprasītu cenu korekcijas noteiktajā cenu līmenī. No otras puses – minētie mazumtirgotāji apzinājās cenu līmeņa uzturēšanas jēgu un citu konkurentu iesaistes un palikšanas nepieciešamību aizliegtā vienošanā, skaidro KP.

Analizētā e-pastu sarakste un saziņas forma norāda, ka "Knauf" faktiski rīkojās kā starpnieks mazumtirgotāju savstarpējā cenu līmeņa pielāgošanā gan rekomendējot cenas, gan piedaloties informācijas apmaiņā par to uzturēšanu.

Starp mazumtirgotājiem visaktīvāk tālākpārdošanas cenu kontrolē iesaistījās "Depo", kas ne tikai veica aktīvu pārējo mazumtirgotāju cenu disciplīnas uzraudzību, bet arī visaktīvāk ietekmēja tālākpārdošanas cenu līmeņa veidošanos, norāda KP.

Visu iesaistīto lietas dalībnieku mērķis bija mazumtirdzniecības cenu saskaņota noteikšana atbilstoši visu mazumtirgotāju kopīgām interesēm. Aizliegtās vienošanās rezultātā mazumtirgotāji izslēdza vai būtiski mazināja savstarpējo konkurences spiedienu, padarot caurspīdīgu un savstarpēji paredzamu mazumtirdzniecības cenu noteikšanu un mākslīgu paaugstināšanu. Tāpat mazumtirgotājiem atvieglotas iespējas nodrošināt sev vēlamo rentabilitāti, kā arī paredzamus un noteiktus uzcenojumus.

KP, pārbaudot arī cenu noteikšanu pārkāpuma periodā, konstatēja, ka faktiski arī cenu pielāgošana ir notikusi atbilstoši "Knauf" sniegtajām rekomendācijām. Tāpat konstatēts, ka "Knauf" bija izstrādāta motivācijas sistēma, kad par panāktu tālākpārdošanas cenu līmeņa ievērošanu mazumtirgotājiem tika piešķirti bonusi vai atlaides.

"Ja uzņēmumi vienojas par cenām, patērētājiem tiek izslēgtas vai būtiski samazinātas iespējas no mazumtirgotājiem saņemt patiesi konkurējošus cenu piedāvājumus, jo šādu pārkāpumu gadījumos cenas neizbēgami tiek mākslīgi paaugstinātas.

Šāda vienošanās būtiski samazina vai izslēdz konkurences spiedienu no mazumtirgotāja puses uz attiecīgā piegādātāja vairumtirdzniecības cenām. Lietā vērtētā vienošanās, pastāvot garantētam mazumtirdzniecības cenu pieaugumam, atviegloja "Knauf" un "Norgips" paaugstināt arī vairumtirdzniecības cenas," teikts KP paziņojumā.

Mazumtirgotājiem ekonomiskā ieinteresētība izplatīt "Knauf" un "Norgips" preces, gūstot no tām lielāku ienākumu, visticamāk, negatīvi ietekmēja citu esošo vai potenciālo konkurentu ienākšanu tirgū vai mazumtirdzniecības cenu noteikšanu to produktiem.

Tādējādi aizliegtas vienošanās rezultātā patērētāji bija spiesti iegādāties "Knauf" un "Norgips" preces par cenu, kas tika noteikta vienošanās dalībnieku koordinētas rīcības rezultātā, nevis par katra mazumtirgotāja neatkarīgi noteiktu cenu atbilstoši godīgas konkurences principiem.

KP atzīmē, ka pēc pārdošanas rādītājiem lietā vērtētās preču grupās, uz ko attiecas pārkāpums, "Knauf" un "Norgips" bija lielākais vai viens no lielākiem būvmateriālu piegādātājiem lietā iesaistītiem mazumtirgotājiem Latvijā.

Ar lietā iesaistīto mazumtirgotāju starpniecību realizētais "Knauf" un "Norgips" preču apjoms veidoja ļoti nozīmīgu daļu no Latvijā kopumā izplatītā šo preču apjoma konkrētajos tirgos, norāda KP.

Lietas izmeklēšanā KP saņēma no "Knauf" un "Norgips" lūgumu slēgt administratīvo līgumu. Lai izbeigtu tiesisko strīdu šajā administratīvajā lietā, uzņēmumi apņēmās samaksāt naudas sodu 1 524 549 eiro apmērā. Tāpat  izlīgums lietā noslēgts ar vienu no mazumtirgotājiem "Krūza", kas apņēmās nepieļaut līdzīgus pārkāpumus un valsts budžetā samaksāt  naudas sodu 104 949 eiro apmērā.

Vienlaikus ar "Knauf" un "Norgips" noslēgts administratīvais līgums arī par tiesiskā strīda izbeigšanu saistībā ar KP pērn pieņemto lēmumu par ļaunprātīgu dominējošā stāvokļa izmatošanu, piemērojot konkurenci ierobežojošas lojalitātes atlaides. "Knauf" un "Norgips" valsts budžetā ir samaksājušas naudas sodus abās lietās – kopumā 2,7 miljonu eiro apmērā. "Krūza" ir daļēji veikusi naudas soda samaksu lietā, bet pilnībā tas jāsamaksā līdz 2017. gada novembra beigām.

Naudas sods pārējiem pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem – "Depo", "Tirdzniecības nams "Kurši"" un "Kesko Senukai Latvia" – noteikts, ņemot vērā to kopējo apgrozījumu un apgrozījumu ar pārkāpumu aptvertajos tirgos, pārkāpuma smagumu un ietekmi, tirgus dalībnieku lomu, pārkāpuma ilgumu, kā arī atbildību mīkstinošos apstākļus.

Tā kā naudas sods atbilstoši normatīvajiem aktiem aprēķināts atsevišķi par pārkāpumu vertikālās vienošanās ietvaros un par pārkāpumu horizontālās karteļa vienošanās ietvaros, tad galējais naudas sods noteikts pēc smagākā pārkāpuma, piebilst KP.

Iepriekš jau vēstīts par KP piemēroto 3,7 miljonu eiro sodu "Depo". Par šo KP lēmumu paziņoja pats būvmateriālu tirgotājs, kas norādīja, ka kategoriski nepiekrīt sev izvirzītajām apsūdzībām un gatavojas izmantot visas likumā paredzētās tiesības aizstāvībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti