Panorāma

12. klašu skolēni ir gatavi eksāmeniem, uzskata skolas

Panorāma

Lietuva atceļ aizliegumu izbraukt no valsts

Piesārņojošu darbību veicējiem jānodrošina tiešsaistes video

Tiesa ļāvusi vides dienestam tiešsaistē novērot pārkāpumus ogļu terminālī

Valsts vides dienests (VVD), reaģējot uz sistemātiskiem vides pārkāpumiem, uzsācis īstenot jaunu pieeju piesārņojuma kontrolei – uzdodot piesārņojošas darbības veicējiem nodrošināt savas teritorijas videonovērošanu tiešsaistē, sniedzot VVD tiešsaistes piekļuvi video. Administratīvā rajona tiesa (tiesa) šādu pieeju ir atzinusi par tiesisku un samērīgu, informēja VVD.

Šādas pieejas mērķis ir nodrošināt efektīvu vides aizsardzības normatīvo aktu kontroli, lai iespējamās neatbilstības tiktu atklātas pēc iespējas ātrāk un VVD varētu informēt sabiedrību un uzdot atbildīgajam operatoram turpmāk veikt nepieciešamās darbības, uzsver dienests.

Pērnā gada vasarā VVD uzdeva SIA “Rīgas ogļu termināls” nodrošināt pastāvīgu videonovērošanu teritorijā, kurā notiek akmeņogļu pārkraušana, tostarp bēršana uz kuģiem, un nodrošināt VVD tiešsaistes piekļuvi videonovērošanai. SIA “Rīgas ogļu termināls” to apstrīdēja tiesā.

Tiesa ir atzinusi, ka VVD, pat ja tas kontroles pasākumus sāk nekavējoties pēc ziņu saņemšanas iestādē, objektīvi nevar veikt fizisku pārbaudi operatora terminālī tieši pārkāpuma brīdī vai uzreiz pēc tā. Tas būtiski ietekmē vides kontroles efektivitāti, jo ogļu putekļu emisijas mēdz būt īslaicīgas. Savukārt VVD iespēja veikt termināļa pārbaudi attālināti, izmantojot tiešsaistes pieeju, ļautu emisiju esību konstatēt tieši to norises brīdī. Tas būtiski uzlabotu vides kontroles efektivitāti sabiedrības interesēs.

Tāpat tiesa norādījusi, ka kopumā saistībā ar ogļu pārkraušanas termināļu darbību Krievu salā pastāv reāls vides pārkāpumu atkārtošanās risks, kura efektīvai kontrolei ir svarīgs pēc iespējas ātrāks VVD reaģēšanas laiks.

Tiesa ir noraidījusi SIA “Rīgas ogļu termināls” argumentu, ka ātrāks VVD reaģēšanas laiks nav būtisks sabiedrības ieguvums, jo pats par sevi nenovērš ogļu putekļu emisiju, piekrītot VVD argumentam, ka nekavējoša pārkāpuma konstatācija būtiski uzlabo vides kontroles efektivitāti, jo ļauj tūlītēji dot atbildīgajam operatoram pārkāpuma raksturam un konkrētajiem apstākļiem vislabāk atbilstošus norādījumus pārkāpuma pārtraukšanai un atkārtošanās novēršanai.

Tiesas spriedumā atzīts, ka ogļu putekļu emisija rada būtisku kaitējumu vides kvalitātei un var ietekmēt cilvēku veselību. Tāpēc tiesa piekrīt VVD vērtējumam, ka SIA “Rīgas ogļu termināls” uzliktais pienākums piešķirt VVD pieeju tās izveidotajai videonovērošanas sistēmai ir ar sabiedrības interesēm dzīvot kvalitatīvā vidē sniegto ieguvumu (būtiski ātrāka un tāpēc efektīvāka vides kontrole) samērīgs operatora komerciālo interešu ierobežojums.

Šo spriedumu vēl iespējams pārsūdzēt.

“Šis spriedums mums paver jaunas iespējas kontrolei izmantot mākslīgo intelektu, lai kontrolētu operatorus, kuri ļaunprātīgi izmanto šīs iespējas un traucē dzīvi rīdziniekiem un citu pilsētu iedzīvotājiem,” norādīja Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Putekļu emisijas mēdz būt īslaicīgas. Tas nozīmē, ka pat nekavējoties reaģējot uz izsaukumu, inspektors nevar paspēt to atbilstoši fiksēt. Tiešsaistes kameras pavērtu pavisam citas iespējas piesārņojuma fiksēšanā un, iespējams, arī novēršanā.

“Mēs plānojam šogad attīstīt šo sistēmu, lai video kamerām, kas ir tiešsaistē tiek saņemti dati, izmantojot mākslīgo redzi un datorredzi, automātiski atpazītu, lai operatoram nebūtu jāvēro kameru dati, bet sistēma atpazītu un identificētu iespējamu putekļu mākoni un izsūtītu šo paziņojumu operatīvajam dežurantam, kurš pieslēgtos un vizuāli fiksētu, ieslēgtu ieraksta funkciju,” stāstīja Baklāne-Ansberga.

Tiešsaistes video nodrošināšanu Valsts vides dienests uzdevis arī vairākiem citiem piesārņojošas darbības veicējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt