Panorāma

Jelgavnieki ziedo 18. novembra salūtam

Panorāma

Gruzijas prezidenta vēlēšanas demokrātiskas

The Economist žurnālists aicina nebaidīties no eiro

«The Economist» žurnālists: Eiro ieviešana Latvijā nav ērta britu eiroskeptiņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Latvijas vēlme pievienoties eirozonai ir traucējošs fakts britu eiroskeptiķiem," atzīst izdevuma „The Economist" žurnālists Edvards Lūkass. Būdams Latvijas ekonomikas un politikas labs pazinējs, Lūkass secina, ka šobrīd Latvija ir interesanta vieta biznesam no malas, taču ir virkne lietu, kas ārvalstu uzņēmējus joprojām dara bažīgus. Viena no tām – darba roku trūkums.

Ar ko Latvija šajās dienās varētu būt interesanta britu uzņēmējam?

Londonā, kas ir Eiropas finanšu galvaspilsēta, koncentrējas ne tikai britu, bet visas pasaules uzņēmēji, kas meklē iespējas ieguldīt naudu ar pēc iespējas lielāku atdevi un pēc iespējas mazāku risku. Latvija piedāvā abas šīs iespējas, gan ar ceļu uz eiro, gan ar savu izaugsmes stāstu, ar augošu peļņu un citu investoru interesi. Latvija patlaban tiešām ir ļoti pievilcīga vieta.

Kuras ir tās lietas, kas ekonomistus un uzņēmējus par Latviju joprojām dara piesardzīgus?

Ja ir vēl kas tāds, kas attur investorus, tad tās ir bažas par ļoti strauju izaugsmi un ļoti strauju kritumu, kādu mēs Latvijā pieredzējām nesen. Un Latvijai tagad ir jāpierāda, ka tā var noturēt stabilitāti. Satrauc arī darba roku trūkums, jo ļoti daudzi latvieši ir devušies strādāt uz ārzemēm. Ja Latvijai ir laba gaisa un jūras satiksme, tad dzelzceļa un ceļu savienojums ar Rietumeiropu nav tik labs. Un, protams, vienmēr ir nedaudz bažas par Krieviju, jo mēs redzam, ka Krievijai notiek tirdzniecības karš ar Lietuvu, un nav teikts, ka nākamais nebūs ar Igauniju vai Latviju.

Londonā, piemēram, patlaban notiek sabiedriskā transporta rekonstrukcija, kas vērtības ziņā pārsniedz Latvijas iekšzemes kopproduktu. Vai salīdzinoši tik mazs tirgus spētu ieinteresēt investorus arī pēc mūsu iestāšanās eirozonā?

Iekšzemes kopprodukts nav pati svarīgākā lieta, tādēļ ka Latvijas stāsts nav par divu, bet gan 300 miljonu cilvēku liela tirgus sasniegšanu. Ja jums ir kafijas veikaliņš Rīgā, tad jūs, protams, to tirgojat tūristiem, taču ja Rīgā izveidojat kādas lielas, starptautiskas kompānijas pakalpojumu centru, tad jūs strādājat ar pircējiem un klientiem visā pasaulē. Līdz ar to fakts, ka Latvija cilvēku skaita un platības ziņā ir salīdzinoši maza valsts, nav būtisks.

Latvija nākamgad pievienosies eirozonai un mēs zinām britu sabiedrības attieksmi pret eirolietām. Bet vai uzņēmējiem tas joprojām ir svarīgi?

Būdams britu eiro optimists, es esmu ļoti priecīgs, ka Latvija pievienojas eirozonai un parāda, ka tā nav katastrofa. Šis ir ļoti traucējošs fakts britu eiroskeptiķiem. Kad es viņiem skaidroju, kādēļ Latvija šo ceļu ir izvēlējusies, uzsveru, ka tas parāda, cik ļoti nozīmīgs ir Eiropas vienotais tirgus un kopējā valūta un ka labāk ir būt eirozonā iekšā, nevis ārā no tās. Tā ir tikai viena no Latvijas vēstures lappusēm britu izglītošanai visā garajā procesā kopš 1991.gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti