Sadaļas Sadaļas

Talsu novada pašvaldība atzīst Valsts kontroles konstatētos pārkāpumus un sola gada laikā ieviest uzlabojumus

Talsu novada pašvaldība atzīst Valsts kontroles (VK) revīzijā konstatētos pārkāpumus pašvaldības kapitālsabiedrībās un sola gada laikā ieviest uzlabojumus, aģentūrai LETA apstiprināja Talsu novada izpilddirektore Ieva Krēķe.

"Talsu novada pašvaldība VK revīzijas ziņojumu uztver kā noderīgu un kvalitatīvu rokasgrāmatu, kurā ieteikti risinājumi, kā uzlabot un sakārtot kapitālsabiedrību pārraudzību un to darbību padarīt caurskatāmāku," sacīja Krēķe.

Viņa norādīja, ka, iepazīstoties ar VK revīzijas ziņojumu, pašvaldība ir uzņēmusies lielu darba apjomu gada laikā, proti, ieviest 15 VK norādītos ieteikumus. Tas ir nepieciešams, lai Talsu novada iedzīvotāji varētu būt droši, ka pašvaldības kapitāldaļu uzņēmumi strādā iedzīvotāju interesēs, tas ir, nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus par ekonomiski pamatotiem izcenojumiem, skaidroja izpilddirektore.

Viņa sacīja, ka Talsu novada pašvaldībai ir izstrādāti rīcības soļi, kas palīdzēs novērst revīzijas ziņojumā konstatētās nepilnības.

Pirmais no tiem – pašvaldībā nepieciešams izveidot Kvalitātes vadības un uzraudzības nodaļu, kas turpmāk realizēs kapitālsabiedrību pārvaldību.

Jāapzinās, ka Talsu novada pašvaldībai ir praktiski no nulles jāizveido kapitālsabiedrību pārraudzības sistēma, jo ir būtiski mainījies gan pašvaldības, gan valstiskais redzējums, gan normatīvo aktu bāze, pauda Krēķe.

Viņa atzina, ka viennozīmīgi kapitālsabiedrību pārraudzību nav pozitīvi ietekmējusi biežā kapitāldaļu turētāju maiņa un deputātu politiskā ietekme. Tas ir kavējis ne tikai pārraudzības kvalitāti, bet arī pašu uzņēmumu attīstību un pārliecību par izvirzīto mērķu dzīvotspēju ilgtermiņā, uzskata izpilddirektore.

Tālāk Talsu novada pašvaldība izstrādās atsevišķu ieteikumu ieviešanas plānu katram kapitālsabiedrības uzņēmumam, un jau tagad ir izveidots 15 VK ieteikumu laika ieviešanas grafiks Talsu novada pašvaldībā.

KONTEKSTS:

Pagājušā gada septembrī VK sāka revīziju Talsu novadā, lai noskaidrotu, vai  pašvaldība pārvalda kapitālsabiedrības, sekojot tiesiskuma un labākās prakses principiem. 

Revīzijā tika izvērtēta pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldība un piecu Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrību – SIA "Talsu televīzija", SIA "Talsu ūdens", SIA "Talsu namsaimnieks", SIA "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" darbība no 2017. gada līdz 2019. gadam.

VK revīzijā secināts, ka kapitālsabiedrību sliktās pārvaldības dēļ to sniegtie pakalpojumi iedzīvotājiem ir nekvalitatīvi un dārgi.

Revīzijā, veicot finanšu pārskatu analīzi, īpaši nelabvēlīga finanšu situācija atklājās "Talsu namsaimniekā" un "Talsu ūdenī". Valsts kontroles ieskatā, šīm kapitālsabiedrībām pastāv ilgtermiņa darbības riski.

Valsts kontrole norāda, ka "Talsu namsaimnieks" ēku apsaimniekošanas pienākumus veic nekvalitatīvi, ir konstatēti arī būtiski trūkumi ēku tehniskā stāvokļa apsekošanā. Revidenti atklāja, ka vēl 2019. gada 30. decembrī "Talsu namsaimnieks" par dzīvojamo māju apsaimniekošanu no dzīvokļu īpašniekiem saņēmis par 860 335 eiro vairāk nekā iztērējusi īpašnieku dzīvojamo māju uzturēšanai un pārvaldīšanai.

Sniedzot skaidrojumu par šīs naudas izlietojumu, kapitālsabiedrība atklāja, ka iedzīvotāju nauda ir iztērēta nevis iedzīvotāju īpašumā esošo ēku apsaimniekošanai, bet gan pašas pašvaldības īpašumam – katlumājām un siltumtīkliem.

Savukārt "Talsu ūdens" apsaimniekotajos ūdensapgādes tīklos konstatētie ūdens zudumi 2018. gadā sasniedz 29%, kas ir gandrīz divas reizes lielāki nekā valstī vidējie rādītāji ūdensapgādes nozarē – 16%. Tas atsevišķās novada teritorijās sasniedz pat 80%.

"Tā kā jau šobrīd ūdens zudumu izmaksas vien veido 14% no ūdensapgādes pakalpojuma tarifa, kapitālsabiedrībai ir steidzami nepieciešams vispusīgi apzināt ūdens zudumu iemeslus un izstrādāt plānu situācijas uzlabošanai, lai iedzīvotājiem, kuri izmanto "Talsu ūdens" sniegtos pakalpojumus un godprātīgi maksā rēķinus, nebūtu jāpārmaksā par arvien pieaugošiem ūdens zudumiem," pauž Valsts kontrole.

Savukārt "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"" tā arī nav izpildījusi tai izvirzīto mērķi – nodrošināt dalītu atkritumu savākšanu, kas samazinātu pakalpojuma izmaksas iedzīvotājiem, jo noteikti šķiroto atkritumu veidi ir jāizved bez maksas.

Revidenti atzina, ka situācijā, kad vairākas Talsu novada kapitālsabiedrības strādā ar zaudējumiem un ir nepieciešami papildu finanšu līdzekļi kapitālsabiedrību darbības nodrošināšanai, par kapitālsabiedrību līdzekļiem tiek pirkti alkoholiskie dzērieni un apmaksāti darbinieku atpūtas pasākumi, piemēram, laivu brauciens. Tā "Talsu ūdens" pasniedz dāvanas pašvaldības darbiniekiem, bet "Talsu namsaimnieks" nav izveidojis kārtību, kādā tiek veikta reprezentācijas izdevumu kontrole.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt