Eiro fokusā

Rosina paplašināt depozīta sistēmu Latvijā

Eiro fokusā

Irānas un ASV konflikts - ar ko tas draud pasaules ekonomikai?

Lai arī putnu gripa Latvijā līdz šim nav reģistrēta, aktuāli ir biodrošības jautājumi

Saistībā ar putnu gripu pētniece neredz pamatu baidīties no savvaļas putniem

Pērnā gada nogalē un janvāra sākumā Polijas trīs reģionos konstatēti putnu gripas uzliesmojumi mājputniem. Pagājušās piektdienas pēcpusdienā putnu gripa konstatēta arī kādā piemājas saimniecībā Slovākijā. Bioloģijas institūta pētniece gan šobrīd neredz pamatu baidīties no savvaļas putniem, bet putnu audzētāji pievērš uzmanību biodrošības pasākumiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciāliste Madara Volka pastāstīja, ka putnu gripu pagājušā gada nogalē konstatēja trīs Polijas reģionos deviņās mājputnu novietnēs. Putnu gripas skartajos reģionos noteikta karantīna, bet slimības skartajā novietnēs mājputni tiek nogalināti un iznīcināti. 

Putnu gripa ir ļoti lipīga un bīstama slimība, kas raksturīga ar strauju slimības sākumu, nespēku, putni atsakās no barības, samazinās dējība. Ja šī slimība ir tikusi mājputnu ganāmpulkā, tad putni pat divu dienu laikā var visi nobeigties.

Poliju ir skāris augsti patogēnās putnu gripas vīruss, kopumā deviņās mājputnu novietnēs ir šī saslimšana. Septiņas ir lielās komerciāla rakstura - piecas tītaru, viena dējējvistu un viena pērļu vistu saimniecība, divas piemājas saimniecības, saslimis arī viens savvaļas putns – vanags.

PVD gājputnu migrācijas laikā – pavasarī un rudenī - ņem paraugus no mājputniem, lai izmeklētu uz putnu gripu, kā arī aicina ziņot par saslimšanas gadījumiem, arī tad, ja tiek atrasti nobeigušies savvaļas putni.

Bieži putnu gripas uzliesmojumi saistīti ar savvaļas putnu, sevišķi ūdensputnu, migrāciju.

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pētniece Antra Stīpniece skaidroja, ka sakarā ar silto ziemu šogad daudzi putni nav devušies uz parastajām migrācijas vietām.

“Ūdensputni ir tuvie migranti, viņiem aizceļošanu ietekmē ne tikai dienas garums, bet arī vietējie apstākļi. Vietējie apstākļi šoziem saka - ko jūs tālu lidosiet un spēkus tērēsiet, palieciet tepat. Ja putnu ir daudz vienā vietā, tur uzreiz ir saspiestība un antisanitāri apstākļi. Tas vīruss ir ļoti nikns, putni pāris dienu laikā saslimst un nomirst. Bieži vien ir gadījumi, kad slimība ir cilvēka rokās - kā mēs barību glabājam, kā mēs kājas mazgājam.

Nav pamata uzskatīt, ka kāds ūdensputns lauzās tītaru fermā. Ja neuznāks liels sals februārī, kas viņus aizspiedīs uz dienvidiem, tad es neredzu šogad pamatu baidīties no savvaļas putniem,” sprieda Stīpniece.

Latvijas Putnkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja Zane Rostokina stāstīja, ka mazo saimniecību īpašniekiem Lauku atbalsta dienests rīkojis mācības par biodrošības pasākumiem. Galvenais – savlaicīgi ziņot par mājputnu saslimšanu veterinārārstam. 

“Ja tiek valstī tiek noteikti biodrošības pasākumi stingrākā apmērā, tad tomēr ir jātur putni iekšā vai arī jāparedz tādas telpas, kur sīkie savvaļas putni netiek, kā arī barošanai un dzirdināšanai jānotiek iekštelpās, tāpat jābūt dezinfekcijas paklājiem, jāmaina apģērbs, nedrīkst laist pagalmā svešu transportu un tā tālāk,” atgādināja Rostokina.

Zanes Rostokinas saimniecībā “Vilciņi” Viesītes novadā ir 400 putnu, bet putnu fabrikā “Ķekava” – 2 miljoni vistu, un par tām rūpējas 1000 darbinieki. Uzņēmuma veterinārā dienesta vadītāja Tatjana Lisakovska stāstīja, ka uzņēmums biodrošībai pievērš ļoti lielu uzmanību.

“Mēs ļoti lielu uzsvaru liekam uz pasākumiem, kā šķērsot dezinfekcijas barjeras, kā mazgāties, kā ievērot pareizu higiēnu. Mēs arī izglītojam savus darbiniekus. Teikt, ka mums šī slimība nerada bažas, nevar. Vienlīdz svarīgi mājputnus pasargāt arī mājsaimniecībām, jo viņi ir vismazāk pasargāti, bet viņi var apdraudēt lielražotājus. Tiešām gribētu vairāk atgādināt par putnu gripas draudiem ne tikai putnu migrācijas laikā, bet regulāri un izglītot arī iedzīvotājus,” sacīja Lisakovska.

Kas notiek, ja valstī tiek konstatēts putnu gripas gadījums? Cieš ne tikai konkrētā saimniecība, bet arī tuvākās apkārtnes saimnieki.  

“Ja putnu gripa tiek konstatēta mājputniem, vienalga, vai tā būtu mazā saimniecība ar piecām vistiņām,vai lielais komerciālā rakstura saimnieks, tad ir visu putnu nogalināšana, iznīcināšana. Nosaka karantīnas zonas 3 un 10 kilometru rādiusā, un cieš arī apkārtējie saimnieki ar saviem mājputniem. Līdz ar to katrs ir ne tikai atbildīgs par sevi un saviem mājputniem, bet arī par apkārtējiem,” skaidroja PVD speciāliste Madara Volka. 

Putnu gripa Latvijā līdz šim nav reģistrēta. Eiropā putnu gripas uzliesmojums bija 2016., 2017. gadā, bet neviens cilvēka saslimšanas gadījums netika konstatēts.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt