Saeimas deputāti vētī budžetu veselībai un labklājībai

Veselības un labklājības jomai naudas vienmēr ir trūcis, un arī nākamais gads nesola lielu pārticību. Kā plānotie budžeta līdzekļi tiks tērēti, uzklausot nozares pārstāvjus, uzzināja Saeimas komisiju deputāti.

Saeimas sociālo un darba lietu komisija trešdien, 23.oktobrī, uzklausīja Labklājības ministrijas pārstāvjus par plānoto budžeta izlietojumu nākamgad. Opozīcijas dusmas izpelnījās nozares ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”), kura nebija ieradusies uz sēdi.

Opozīcijas deputāti sēdē pauda satraukumu par plānotajām izmaiņām bezdarbnieka pabalsta izmaksā un aicināja nesamazināt pabalsta izmaksas termiņu. Tas negatīvi ietekmēšot ģimeņu materiālo stāvokli, īpaši reģionos, gan arī sekmēs "pelēkās zonas" attīstību.

Deputāts Jānis Krišāns (“Saskaņa”) pauda, ka ir jābūt valstiski atbildīgiem un nedrīkst pieļaut izmaiņas, jo tas bieži esot izdzīvošanas jautājums bezdarbniekam un viņa ģimenei.

Tikmēr Saeimas Revīzijas komisija vērtēja iecerēto mediķu darba algu palielināšanu. Gan ārsti, gan medmāsas sēdē pauda satraukumu, ka tieši zemo algu dēļ aizvien grūtāk noturēt mediķus darbā.

Nozares ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”) sēdē uzsvēra, ka budžetā ieņēmumus rada nodokļi. “Ja mēs to nesapratīsim, nekas nemainīsies,” sacīja Viņķele.

Veselības ministrijas pārstāvji arī atklāja, ka nākamgad uz algas pielikumu nevar cerēt ārsti rezidenti.

KONTEKSTS:

Ministru kabinets 11. oktobrī akceptēja 2020. gada valsts budžeta projektu. Tagad lemšana par budžetu ir Saeimas deputātu rokās. Valsts kopējā budžeta ieņēmumi nākamgad plānoti 9,894 miljardu eiro, izdevumi – 10,002 miljardu eiro apmērā. Budžeta deficīts plānots 0,3% no iekšzemes kopprodukta, ekonomikas izaugsme – 2,8%.

Nodokļu izmaiņas nav paredzētas, bet tiks paaugstināts diferencētais neapliekamais minimums. Prioritātēm atvēlēti nepilni 174 miljoni eiro, no tiem visvairāk mediķu algu celšanai no 1. janvāra. Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020.gadā bija jāpārsniedz 100 miljonus eiro, taču tā vietā ir paredzēti aptuveni 43 miljoni eiro, un mediķi solīja protesta akcijas.

Protestēt varētu arī skolotāji, jo no nākamā gada janvāra ir paredzēta pedagogu algu celšana atbilstoši iepriekš valdības apstiprinātajam grafikam, bet to turpmākam pieaugumam no 1. septembra nauda nav paredzēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti