Panorāma

Piesaka veselības aprūpes reformu

Panorāma

Panorāma

Rosina samazināt piespiedu zemes nomas maksu

Saeimas deputāti rosinās samazināt zemes piespiedu nomas maksu

Kamēr turpinās darbs pie Saeimā iestrēgušā likumprojekta, kas ļautu izbeigt situāciju, kad vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju piespiedu kārtā jāmaksā nomas maksa par zemi zem daudzdzīvokļu mājas, deputāti nolēmuši šo nomas maksu samazināt.

Iepriekšējais Saeimas mēģinājums ierobežot zemes īpašnieku tiesības uz nomas maksas saņemšanu pirms aptuveni 10 gadiem gan beidzās ar valstij nelabvēlīgu Satversmes tiesas lēmumu. Deputāti gan domā, ka šoreiz būs citādi. 

Saeimas un zemes īpašnieku iepriekšējais strīds pirms teju 10 gadiem beidzās ar Satversmes tiesas spriedumu, kas noteica, ka piespiedu zemes nomas maksa ir 6% no kadastrālās vērtības.

Saeimas mājokļu jautājumu apakškomisijas deputāti nolēmuši to samazināt, lai atvieglotu finansiālo slogu dzīvokļu īpašniekiem, kamēr vēl nav izstrādāts likumprojekts par piespiedu dalītā īpašuma attiecību izbeigšanu. Trešdien, 5.aprīlī, sēdē bija klāt gan biedrība, kurā apvienojušies dzīvokļu īpašnieki, gan lielākā zemes īpašnieka – "Pilsētas zemes dienests" – pārstāvis Normunds Šlitke.

"Es uzskatu, ka 6% ir vairāk vai mazāk taisnīga nomas maksa, vēl taisnīgāk, ja tā būtu tāda pati kā brīvostās, proti, 5% plus nekustamā īpašuma nodokļa kompensācijas pienākums," sacīja Šlitke.

Par procentu likmi gan sēdes laikā runāja maz. Tās sākumā minēta nepieciešamība pārskatīt kadastrālās vērtības aprēķināšanas kārtību, ko jau apņēmusies Tieslietu ministrija, bet tālākā diskusija izvērtās vairāk emocionāla.

"Dažos dzīvokļos, it sevišķi mazturīgajiem, tiesu izpildītāji jau klauvē pie durvīm," atzina biedrības "Tauta pret zemes baroniem" valdes loceklis, jurists Gundars Ūdris.

"Vakar mēs bijām tiesā, kur Šlitkes kungs bija prasītājs un atbildētāja bija veca sieviete, pensionāre, maznodrošināta, no viņas tika prasīti 600 eiro. Protams, viņai tādas naudas nav, rokas trīc, un, kad rodas jautājums, no kurienes 100 vinnēto prāvu dažiem zemes īpašniekiem – re, kur ir atbilde," sacīja biedrības valdes locekle Regīna Ločmele.

"Tā maksa ir par to lēmēju lēmumu, kas ir pieļāvuši šādu situāciju. Par tām glupībām," vērtēja Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa").

Tikmēr biedrības "Tauta pret zemes baroniem" valdes locekle Māra Veidemane norādīja: "Es domāju, ka ļoti godājamais Dolgopolova kungs zina, kā tas ir noticis, jo, pateicoties viņa parakstam, zeme zem mūsu mājas 2004. gadā tika nopirkta godājamā Šlitkes kunga pārziņā." Deputāts gan pārmetumus noraidīja, sakot: "Par to, kas ir darāms šodien, atbildam mēs, par 1996. gadu es neesmu gatavs atbildēt."

Lai arī visām iesaistītajām pusēm pieņemams kompromiss sēdes laikā netika atrasts, apakškomisijas vadība vienojās izskatīšanai atbildīgajā komisijā virzīt ierosinājumu no nākamā gada līdzšinējo 6% vietā piespiedu zemes nomas maksu noteikt līdz 5%, no aiznākamā gada līdz 4%, bet no 2020. gada un tālāk maksimums 3% apmērā, cerot, ka šis pārejas periods atturēs zemes īpašniekus no atkārtotas vēršanās Satversmes tiesā.

12 komentāri
zeme
SITUĀCIJĀ, kad iestāsies likums ("Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju" 50.panta (1) Privatizētā objekta īpašnieka (turpmāk arī — dzīvokļa īpašnieks) pienākums ir: 3) slēgt zemes nomas līgumu vai pilnvarot dzīvojamās mājas pārvaldītāju un apsaimniekotāju slēgt zemes nomas līgumu ar tā zemes gabala īpašnieku — fizisko vai juridisko personu —, uz kura atrodas privatizētais objekts;) kurš paredz, ka katrs dzīvokļa īpašnieks ir tiesīgs slēgt līgumu pēc saviem ieskatiem, vēlmēm utt., kas zemes īpašnieku noliktu praktiski nereālistiskā situācijā, jo pašlaik visi dz.īpašnieki ir vienojušies totāli nemaksāt zemes nomu, kā rezultātā zemes īpašnieks ir spiests iesaistīties tiesvedībā, mūsu gadījumā ar 275 ( ir divi zemes gabali un uz katra stāv māja 90+185 dz.) dzīvokļu īpašniekiem!!!!
zeme
Varbūt vienreiz un par visiem laikiem atceramies un iegaumējam, ka 6% tika panākti kā kompromisa zemākā likme, jo citi zemes īpašnieki saņem vairāk kā 10% no kadastrālās vērtības, kas ir tikai normāla un adekvāta maksa, kas atbilst vidējai zemes nomas maksai valstī. Līdz ar to valsts ļoti nāca pretī dzīvokļu īpašniekiem un diskriminējot zemes īpašniekus noteica zemāko likmi 6%. Savukārt vēl zemāku likmi daži dzīvokļu īpašnieki ir panākuši nekaunīgā un negodprātīgā veidā dažādi ietekmējot un represējot citus zemes īpašniekus ar draudiem nemaksāt vispār ar likumu, kurš paredz, ka zemes īpašniekam būs jācīnās ar katru dzīvokļa īpašnieku atsevišķi utt.!
BALTIE
Uzmanieties Latvijas patrioti, SARKANIE komunisma cēlāji atkal sarosījušies!!!
SASKAŅA
Tādi kā kriminālprocesā iesaistītā Regīna Ločmele-Luņova, DP redzes lokā nonākusī Elizabete Krivcova un nelegālo finanšu piramīdas speciālists Ruslans Pankrātovs. Papildus šim populistu un parādnieku „grupējumam” ir pievienojušās tādas personas kā maksātnespējīgais uzņēmējs bijušais erotikas muzeja īpašnieks, KPV partijas biedrs un jurists ar apšaubāmu reputāciju Gundars Ūdris, kā arī dīvainā „Taro kāršu” licēja Māra Veidemane. Lūk, šādas personas tagad mēģinās „pūst miglu” acīs pārējiem cilvēkiem. Uzskatām, ka šādas personas ir bargi jāsoda tieši tāpat kā masu nekārtību cēlājus, kuri mudina nepakļauties likumam un maldina cilvēkus sagrozot patiesību.
SASKAŅA
Mūsu rīcībā ir nonākusi informācija, kura ir apstiprinājusies ar faktiem, kuri ir pieejami dažādos masu medijos un interneta mājas lapās par dažām personām, kuras ir noorganizējušas biedrību ar tik pompozu un pārspīlētu nosaukumu kā „Tauta pret zemes baroniem ”. Paskatīsimies, kas tad patiesībā ir apakšā šai „biedrībai”? Katrā ziņā mēs arī iestājamies par vienlīdzīgu un taisnīgu principu visiem gan NĪN jautājumā, gan zemes nomas jautājumā, gan visos citos jautājumos. BET pašlaik daži simti dzīvokļu īpašnieki apzināti nemaksā NĪN un zemes nomu, tādā veidā diskriminējot pārējos godīgos dzīvokļa īpašniekus, kuri godīgi maksā NĪN, kā arī zemes nomu vai sen zemi ir izpirkuši! Papildus varam tikai piebilst, ka pēdējā laikā redzētie sižeti un raksti par it kā dzīvokļu īpašnieku bēdīgo stāvokli ir klaji meli un sagrozīts faktu "kokteilis", kuru, kā izrādās vada politiskās partijas "SASKAŅAS CENTRS" biedri (gan bijušie, gan esošie).
Parazītisms
Parazītisms ir starpsugu mijiedarbības veids, kad viena suga (parazīts), izmanto citas sugas (tā saucamā saimnieka) resursus. To uzskata par vienu no simbiozes formām. Atšķirībā no citām simbiozes formām, parazītisma rezultātā saimniekorganisms no attiecībām negūst nekādu labumu. Tādā veidā parazītisms attiecas tieši uz DZĪVOKĻU ĪPAŠNIEKIEM kuri izmanto zemes īpašnieka resursus atrod pastāvošo likumu nepilnības, kas pieļauj ilglaicīgi izvairīties no maksāšanas, kā rezultātā zemes īpašnieks no šīm ZEMES PIESPIEDU NOMAS attiecībām negūst nekādu labumu. Tādā veidā dzīvokļu īpašnieki piekopj parazītisku dzīves veidu uz zemes īpašnieku smagā tiesiskā regulējuma rēķina, kad zemes īpašnieka vienīgā iespēja ir pazemojoties iesaistīties n-tos gadus tiesas prāvās riskējot palikt zaudētājos, jo advokātam citreiz jāmaksā ir 1000 eur, lai atgūtu 10 gadu parādu 300 eur kā rezultātā ciešot vēl lielākus zaudējumus! Tāpēc praktiski vienmēr zemes īpašnieks no racionālā viedokļa ir spiests gaidīt vairā
Gunta
Mūsu ģimenei zemi un vectēva celto māju Rīgā ar vairākiem dzīvokļiem, kur dzīvoja mūsu dzimta un arī daži īrnieki, atņēma komunistiskais režīms- māju nojauca un ģimeni- trīs paaudzes, sabāza 1 dzīvoklī- 10-12 kv.m. kambarīšos. Nojaukto mājiņu neviens ,protams, nevarēja atdot. Zemi, apbūvētu ar iebraucējiem pilnu daudzstāveni, atdeva. Tagad ik gadu saņemam nomas maksu, kuras apmērs pēc NĪN nomaksas, mums kompensētu īpašuma kadastrālo vērtību apmēram 35 gadu laikā.... Milzīga iedzīvošanās, vai ne? Un mazas cerības tos 35 gadus vispār nodzīvot - neesam diemžēl jauniešu vecumā.
PATRIOTS
Lai nolādēti visi parazīti, kas nemaksā cienīgu zemes nomas maksu un pazemo ZEMES ĪPAŠNIEKUS!
guntai
Cik ļoti gribās haļavu, vai ne? Varbū atdot zemss baltvāciešiem un visi viņiem maksās klaušas? Zemei zem daudzdzīvokļu mājām jāpieder tikai un vienīgi dzīvokļu īpašniekiem, tātad to zemu būtu jāizpērk par 50 % no kadastrālās vērtības piespiedu kārtā, sadalot to ikmēneša maksā, piemēram 5%+NĪN 10 gadus un tad zeme īpašūmā daudzdzīvokļu mājai. Pašlai kaut kāds bardaks, dažādi žīdi iegūst milzīgas zemes platības un tad omītēm piestāda ŗēķinus ar trīs cipariem.
mg
tas zemes zem ekam ir iegūtas apsaubāmā veida. tādi juristeļi šlitkes pirms kāda laika aktīvi pirka zemes zem ekām un mēģināja ari ieklārēt, ka zeme zem ezera vai upes ir atsevišķa vienība un privatizejama. Tas, protams ir absurds, nekur pasaule tada ipašumtiesību forma netiktu atzīta, citādi sen jau būtu nopirktas visas zemes zem okeāniem, bet mums tiesās un tieslietu ministrija strādā intelekta neapgrūtināti cilvēki, un tapēc šī afēra izdevās.
Prapesors
Kolosali ! Padomju vara atgriezas ! Kur tad paliek brivais tirgus ,kurvtad paliek privatipasums ?
Info
Notiek totāla zemes īpašnieku pazemošana un diskriminācija!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti