Saeima noraida opozīcijas priekšlikumus par PVN samazināšanu pārtikas produktiem un pensiju palielināšanu

Saeimas deputāti ceturtdien nobalsoja pret vairāku opozīcijas priekšlikumu nodošanu skatīšanai komisijās. Starp tiem bija samazinātas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes noteikšana atsevišķiem pārtikas produktiem un minimālās vecuma pensijas palielināšana.

Likumprojektu par PVN samazināšanu pārtikas precēm Saeimā iesniedza deputāti Aldis Gobezems ("KPV LV"), Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība (ZZS)), Armands Krauze (ZZS), Jūlija Stepaņenko un Karina Sprūde ("KPV LV"). Ierosinājums paredzēja noteikt 5% PVN likmi noteiktiem piena produktiem, maizei un svaigai vai atdzesētai gaļai. Likumprojekts paredzēja šādas izmaiņas ieviest no 1. augusta.

Debatēs par likumprojektu Jaunās konservatīvās partijas deputāts Gatis Eglītis atzina, ka šie pasākumi, iespējams, ir "ļoti labi un vērtīgi", taču ir jāsagaida budžeta veidošanas process. Eglītis norādīja, ka likumprojekta ieviešana valstij izmaksātu 52 miljonus eiro. Pret likumprojekta nodošanu izskatīšanai komisijās balsoja 42 Saeimas deputāti, bet par - 35 parlamentārieši.

Saeima ceturtdien arī lēma, vai nodot izskatīšanai komisijās arī ZZS rosinātos grozījumus likumā "Par valsts pensijām". Likumprojekta mērķis ir nodrošināt minimālās vecuma pensijas apmēra palielināšanu līdz 50% no valstī noteiktās minimālās algas. Likumprojektu Saeimā iesniedza ZZS deputāti Armands Krauze, Uldis Augulis, Anda Čakša, Jānis Vucāns un Raimonds Bergmanis.

ZZS iepriekš informēja, ka ar šādu likumprojektu materiālos apstākļus izdotos uzlabot vairāk nekā 54 tūkstošiem senioru.

Gan Eiropas Komisija, gan Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) pērn nāca klajā ar vērtējumu par Latvijas pensiju sistēmu. Tika norādīts, ka nabadzības riskam pakļauto senioru īpatsvars Latvijā ir liels (vidēji 43,1%) un pieaug, aicinot meklēt jaunus, mērķtiecīgākus risinājumus, iepriekš akcentēja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis.

Lai minētās izmaiņas likumā stātos spēkā no 2019. gada septembra, Labklājības ministrijai līdz šā gada 1. jūlijam tika plānots uzdot veikt aprēķinus par valstī noteiktā minimālās valsts vecuma pensijas pārrēķinu un iesniegt tos Ministru kabinetam.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati liecina, ka pērn novembrī vecuma pensijas bija piešķirtas 453 256 personām. 54 139 senioriem pensijas apmērs bija mazāks par pusi no minimālās algas.

Par likumprojekta nodošanu komisijām balsoja 35, bet atturējās 44 deputāti.

5 komentāri
Karl Kaur
We Estonians would also be very happy to see a lower VAT rate applied to all foodstuffs in Latvia or at the very least milk, bread, meat and eggs. It would provide another incentive to buy goods in Latvia rather than Estonia.
linards pavlovs
pareizi, pagaidīsim gan jau apmirs, galvenais neaizmirst sev pacelt algas no Mūsu nomaksātā
Guna Vīksne
Man interesē, kā Aldis Gobezems, Jānis Dūklavs, Armands Krauze, Jūlija Stepaņenko un Karina Sprūde nokontrolēs cenu samazinājumu šīm konkrētajām cenām. Mēs visi ļoti labi redzam, kas ir ar augļiem un dārzeņiem. Kur ir tas samazinājums. Tikai un vienīgi uz čeka. 21% vietā ir 5%. Cenas nav samazinājušās.
Jānis Lietavietis
Situācija ar nabadzību pensionāru vidū nav normāla, bet mēs nedrīkstam arī aizmirst, ka Latvijā liela daļa strādājošo ir pakļauta nabadzības riskam, kas ir vēl nepieņemamāk, arī tādēļ, ka šodienas nabadzības risks, aizejot pensijā, viņiem nozīmēs garantētu nabadzību. Kas attiecās uz nodokļu izmaiņām steidzamības kārtā, gada vidū, nedomāju, ka tas būtu jādara, bez ārkārtas stāvokļa, deputātiem būtu nopietnāk jāattiecas pret nodokļu laicīgu plānošanu un paredzamu izmaiņu ieviešanu nākotnē, nevis haotiski jāmaina kā tik kas iešaujas galvā.
Kaspars Vanags
Šim var piekrist. Pluss kaut kā pensiju celšana būtu jakompensē kas nozīme visdrīzāk ciestu darba spējīgie, jeb tur nav uzvarētāju, ja to dara sasteigti.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti