Sadaļas Sadaļas

Rudbāržu pagastā divās novietnēs ar 11 500 cūkām uziet Āfrikas cūku mēri

Piektdien, 17. jūlijā, apstiprināti Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi mājas cūkām divās Skrundas novada Rudbāržu pagasta mājas cūku novietnēs, informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

SIA “Korkalns” mājas cūku skaits ir vairāk nekā 9 800. Savukārt zemnieku saimniecībā “Kalna Dzenīši” vīruss skāris novietni, kurā ir vairāk nekā 1 700 mājas cūkas. Mājas cūku novietnes atrodas pusotra kilometra attālumā.

PVD saimniecībā ir uzsācis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp tiks iznīcinātas vairāk nekā 11 500 cūkas.

Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām.

Tāpat PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atgādina – vasara ir augsta riska periods, kad ir vislielākā iespējamība Āfrikas cūku mēra vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • būt piesardzīgiem ar visa veida lauksaimniecības tehniku, novēršot tās ceļu krustošanos ar cūku novietnēm pieguļošu teritoriju;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi.  Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

KONTEKSTS:

Šogad pirmais Āfrikas cūku mēra gadījums mājas cūkām tika konstatēts 6. jūlijā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, kur piemājas saimniecībā bija 31 cūka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt