Rezervēti teju 80% no daudzdzīvokļu māju atjaunošanai paredzētajiem līdzekļiem

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā kopš programmas sākuma 2016. gada martā līdz šim visā Latvijā ir iesniegti 568 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos (dāvinājumā) piešķiramā summa pārsniedz 120 miljonus eiro. Ar iesniegtajiem projektiem rezervēti aptuveni 80% no kopējā grantiem pieejamā finansējuma apjoma, liecina "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") informācija. 

Līdz šim visaktīvāk programmā projektus mājokļu atjaunošanai ir iesnieguši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji (241 projekts), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (150), Vidzemē (83), Zemgalē (73) un Latgalē (21).

Šobrīd būvdarbi sekmīgi noslēgušies kopumā 113 mājās Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā, Ikšķilē, Dobelē un citviet. Būvniecības procesā ir vēl vairāk nekā 70 nami, savukārt pārējie projekti ir dažādās īstenošanas stadijās.

Pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu - ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kilovatstundas (kWh) gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā, norāda "Altum".

"Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Dina Kaupere norāda, ka "Altum" ik mēnesi saņem vairāk nekā 20 jaunus pieteikumus daudzdzīvokļu māju atjaunošanai. Programmas finansējums strauji tiek rezervēts un programma tuvojas noslēgumam.

"Vienlaikus, līdzšinējā programmas norise rāda, ka aptuveni 20% no pieteiktajiem projektiem dažādu iemeslu dēļ netiek īstenoti.

Piemēram, netiek iegūts iedzīvotāju balsu vairākums, kas nepieciešams, lai vienotos par aizdevuma saņemšanu. Turpinoties līdzšinējam projektu iesniegšanas tempam, prognozējam, ka 2020. gada pirmā ceturkšņa beigās būs rezervēti visi programmā grantiem paredzētie līdzekļi," lēsa Kaupere.

"Altum" atzīmē, ka energoefektivitātes paaugstināšana saviem mājokļiem prasa laiku - katra daudzdzīvokļu nama atjaunošanas projekts no idejas līdz tā veiksmīgam noslēgumam aizņem vidēji 24 mēnešus, no kuriem teju astoņi mēneši jāparedz detalizētai projekta izstrādei. 

KONTEKSTS:

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada marta Latvijā tiek īstenota daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma. "Altum" sniedz atbalstu šajā programmā - piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta laikā. Līdz 50% no izmaksām, kas tiek ieguldītas māju energoefektivitātes uzlabošanā, tiek segtas no ES fondu līdzekļiem; pārējās izmaksas jāsedz dzīvokļu īpašniekiem pašiem vai piesaistot bankas aizdevumu. Dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi.

Programmai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejami 156 miljoni eiro. Piesaistot komercbanku finansējumu, kopumā šīs programmas ietvaros daudzdzīvokļu māju atjaunošanā kopumā tiks ieguldīti aptuveni 300 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti