Regulators: «Gaso» nodalīšana no «Latvijas gāzes» atbilst likuma prasībām

Dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS "Gaso" juridiskā nodalīšana no AS "Latvijas gāze" (LG) atbilst Enerģētikas likumā noteiktajām prasībām, un veiktie pasākumi "Gaso" neatkarības nodrošināšanai no LG ir pietiekami. To secinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

SPRK paziņojumā medijiem norāda, ka "Gaso" ir iesniedzis pirmo ziņojumu par sistēmas operatora atbilstību neatkarības prasībām kopā ar atbilstības programmas izpildi un juridiskās nodalīšanas procesa aprakstu. Regulators ir izvērtējis iesniegto informāciju un secinājis, ka LG reorganizācijas procesā, nodalot "Gaso" no LG, "Gaso" ir veikusi visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu AS „Gaso” neatkarīgu darbību dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma sniegšanai.

Vienlaikus regulators konstatējis, ka "Gaso" padomes un valdes locekļi nav iesaistījušies vertikāli integrēta dabasgāzes komersanta – LG struktūrās, kas tieši vai netieši ir atbildīgas par dabasgāzes ražošanu, pārvadi un uzglabāšanu, sašķidrinātās dabasgāzes pakalpojumu sniegšanu un tirdzniecību.

Tāpat regulators secinājis, ka "Gaso" padomes un valdes locekļiem tiek nodrošinātas tiesības neatkarīgi no vertikāli integrēta energoapgādes komersanta pieņemt lēmumus attiecībā uz aktīviem, kas vajadzīgi dabasgāzes sadales tīkla ekspluatācijai, uzturēšanai vai attīstībai.

Izvērtējot "Gaso" noslēgto ārpakalpojumu līgumu sarakstu, regulators konstatējis, ka LG nav iespēju ietekmēt "Gaso" darbību un nepastāv interešu konflikts attiecībā uz pakalpojumu izmantošanu.

Tāpat regulators secinājis, ka "Gaso" nodrošina tās komerciālās informācijas konfidencialitāti, ko tā ieguvusi, pildot dabasgāzes sadales sistēmas operatora pienākumus.

"Gaso" izstrādātajā Atbilstības programmā noteiktie konkrētu darbinieku pienākumi un veicamie pasākumi nepieļauj diskriminējošu rīcību. Komersants nodrošina pienācīgu Atbilstības programmas ievērošanas kontroli, norāda SPRK.

Lai secinātu to, vai "Gaso" atbilst dabasgāzes sadales sistēmas operatora neatkarības prasībām, regulatoram katru gadu ir jāizvērtē komersanta darbības atbilstība Enerģētikas likuma prasībām un regulatora noteikumiem par prasībām dabasgāzes sadales sistēmas operatora neatkarībai. Regulators to izvērtē, balstoties uz komersanta sniegto ziņojumu, kā arī nepieciešamības gadījumā pieprasot papildu informāciju.

"Gaso" ir LG meitasuzņēmums un ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Komersants darbu sāka 2017.gada 1.decembrī. Regulators 2017.gada 8.decembrī izsniedza arī licenci dabasgāzes sadalei. Licence komersantam izsniegta uz 20 gadiem - no 2017.gada 7.decembra līdz 2037.gada 6.decembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt