Regulatora tirgus apskats: Gāzes patēriņš Latvijā gada laikā samazinājies par 18%

No 2021. gada novembra līdz šī gada aprīlim, salīdzinot ar attiecīgo periodu pirms gada, kopējais dabasgāzes patēriņš Latvijā samazinājās par 18%, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dabasgāzes tirgus apskats.

ĪSUMĀ:

  • Gada laikā par 18% samazinājies gāzes patēriņš.
  • Maijā un jūnijā patēriņa samazinājums ir 43%.
  • Dabasgāzes cena pasaules vairumtirgū ir augsta un svārstīga.
  • Dabasgāzes cenai Latvijas mazumtirgū pieaugums vairāk nekā 3,5 reizes.
  • 1. jūlijā pieauga dabasgāzes cena “Latvijas Gāzes” saistītajiem lietotājiem.
  • Latvijā pazemes gāzes krātuves aizpildījums sezonai netipiski augsts.

Samazinās gāzes patēriņš

SPRK Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs intervijā Latvijas Radio gan norādīja, ka jāņem vērā - šie dati ietver arī laiku, kad Krievija vēl nebija iebrukusi Ukrainā. Paši jaunākie dati par maiju un jūniju liecina, ka samazinājums, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgajiem mēnešiem, ir vēl lielāks - 43%. Eksperts norādīja, ka, lai interpretētu jaunākos datus vēl jāpaiet laikam - proti, jāsagaida jaunā apkures sezona.

Intervija ar SPRK Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas vadītāju Jāni Negribu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

SPRK informēja, ka patēriņa samazinājumu ietekmēja galvenokārt laikapstākļi un nepieredzēti augstas dabasgāzes cenas.

Lai arī aizvadītās ziemas sākums bija neierasti auksts, turpmākos ziemas mēnešos vidējā gaisa temperatūra bija virs klimatiskās normas. Tas attiecīgi samazināja dabasgāzes patēriņu apkures vajadzībām.

Savukārt pieprasījums pēc dabasgāzes elektroenerģijas ražošanai koģenerācijas stacijās minētajā periodā bija ievērojami zemāks, kas galvenokārt saistīts ar dabasgāzes cenu kāpumu. Elektroenerģija no dabasgāzes tiek ražota vai importēta gadījumos, kad tās daudzums, ko iespējams saražot no izmaksu ziņā lētākiem atjaunojamajiem resursiem (hidroresursi, vējš un saule), ir nepietiekams.

Negribs Latvijas Radio pastāstīja, ka koģenerācijā saražotās enerģijas apjoms no gāzes, pēc iepriekšējo piecu gadu rādījumiem, salīdzinot ar janvāri un maiju, samazinājies par 53%.

Dabasgāzes cena - augsta un svārstīga

Dabasgāzes mēneša vidējās cenas Eiropas lielākajās biržās – Nīderlandes Title Transfer Facility (TTF) un Beļģijas Zeebrugge Trading Point (ZTP) – līdz šim augstāko līmeni (ap 130,00 EUR/MWh) sasniedza martā. Salīdzinot ar 2021. gada martu, tā bija 7,4 reizes augstāka cena, kā arī viens no straujākajiem cenas pieaugumiem – par aptuveni 62% attiecībā pret 2022. gada februāri. Šādu tirgus reakciju izraisīja Krievijas karadarbība Ukrainā un ar to saistītās bažas par dabasgāzes piegādēm.

SPRK norādīja, ka patlaban tirgū valda satraukums par to, ka, iespējams, dabasgāzes piegādes pēc plānotajiem uzturēšanas darbiem Nord Stream 1 no Krievijas uz Vāciju varētu netikt atjaunotas, tā ietekmē mēneša finanšu instrumentu cenas ir palielinājušās līdz 165,00 EUR/MWh (uz 11.07.22.). Cenas saglabājas augstas, jo ir paaugstināts pieprasījums, ņemot vērā, ka Eiropas valstīm nepieciešams veidot lielākus dabasgāzes krājumus nākamajām apkures sezonām, lai nodrošinātu dabasgāzes pieejamības nepārtrauktību.

Ģeopolitiskie apstākļi noteic arī to, ka cenas ir ļoti svārstīgas un grūti prognozējamas pat nākamajam mēnesim, nemaz nerunājot par prognozēm ilgākam laika periodam.

Dabasgāzes cena pasaules vairumtirgū (biržā) jeb dabasgāzes importa cena ietekmē dabasgāzes tirdzniecības gala cenu. Eiropas biržu cenu indeksus parasti izmanto dabasgāzes cenas referencei, slēdzot iegādes līgumu dabasgāzes importam Latvijā. Šāda dabasgāzes izcenošana ir populāra arī gāzes piegādēm mazumtirgū.

Dabasgāzes cena saglabāsies augstā līmenī, jau iepriekš norādīja SPRK. Negribs intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka gāzes cenas samazinājums 120 - 130 EUR/MWh varētu sasniegt 2023. gada vēlā pavasarī, kad beigsies apkures sezona. Bet cena zem 100 EUR/MWh varētu būt sagaidāma tikai 2024. gadā. SPRK eksperts gan piebilda, ka, ņemot vērā mainīgos apstākļus, šobrīd ilgtermiņa prognozes izteikt ļoti grūti.

Dabasgāzes cenai Latvijas mazumtirgū pieaugums vairāk nekā 3,5 reizes

SPRK aprēķinātā vidējā svērtā mazumtirgus cena, kas atspoguļo vidējo cenu līmeni Latvijā, šī gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar identisku periodu pērn, mājsaimniecībām pieauga vairāk nekā 3,5 reizes jeb par 259%, sasniedzot 54,40 EUR/MWh, bet juridiskajiem lietotājiem – aptuveni četras reizes jeb par 312%, sasniedzot 64,72 EUR/MWh.

Dabasgāzes cena ir viena no piecām komponentēm, kas veido kopējo lietotāja maksājumu par dabasgāzi. Cena atkarīga no izvēlētā tirgotāja piedāvājuma, savukārt pārējos maksājumā ietvertos pakalpojumus un nodokļus regulē valsts – sadales, pārvades un uzglabāšanas sistēmas pakalpojumu, kā arī akcīzes un pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Mazumtirgus līmenī Latvijā šobrīd ir astoņi aktīvi dabasgāzes tirgotāji. Dabasgāzes cenu izmaiņas pasaules dabasgāzes tirgū (biržā) agrāk vai vēlāk atspoguļojas iedzīvotāju ikmēneša maksājumos, ņemot vērā tirgotāju nepieciešamību atgūt dabasgāzes iegādes izmaksas.

Pieauga dabasgāzes cena “Latvijas Gāzes” saistītajiem lietotājiem

AS “Latvijas Gāze” tarifu saistītajiem lietotājiem (mājsaimniecībām) pārskata divas reizes gadā – 1. jūlijā un 1. janvārī –, ko nosaka SPRK lēmums. Ierasti līdz 10.  jūnijam tarifs, kurā ietverta aktuālā dabasgāzes cena atbilstoši tirgus tendencēm un pirmā pusgada faktiskajiem izpildes rādītājiem, tiek iesniegts SPRK izvērtēšanai. SPRK veic iesniegtā aprēķina un tarifa aprēķinā iekļauto komponenšu piemērošanas pārbaudi. Ja aprēķinos ir konstatētas neatbilstības, SPRK pieprasa veikt pārrēķinu.

Balstoties uz AS “Latvijas Gāze” publicētajiem tarifiem 2022. gada 2. pusgadam, lietotājiem, kuri dabasgāzi izmanto ēdiena gatavošanai ar patēriņu mēnesī 4 m3, tarifs pieaugs par 89% (ikmēneša maksājums palielināsies no 7,71 uz 11,59 EUR (ar PVN)). Savukārt lietotājiem, kuri izmanto gāzi apkurei ar vidējo patēriņu mēnesī 200 m3, tarifa pieaugums gaidāms 105% apmērā (ikmēneša maksājums pieaugs no 165,79 uz 332,60 EUR (ar PVN)). Lai precīzi uzzinātu, kāda būs konkrētās mājsaimniecības mēneša maksa par patērēto dabasgāzi, stājoties spēkā jaunajiem tarifiem, SPRK aicina izmantot AS “Latvijas Gāze” tīmekļvietnē pieejamo tarifu kalkulatoru.

Vērtējot pieejamo informāciju nākotnes darījumu finanšu instrumentu tirgos, prognozes liecina, ka dabasgāzes cenas kopumā saglabāsies augstā līmenī un ar svārstību riskiem.

Latvijā pazemes gāzes krātuves aizpildījums sezonai netipiski augsts

Latvijā dabasgāze tiek uzglabāta Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kas ir AS “Conexus Baltic Grid” pārvaldībā. Uz izņemšanas sezonas beigām, šī gada 30.aprīli, Inčukalna pazemes gāzes krātuves aizpildījums sasniedza 34% (7,4 TWh). Dabasgāzes krājumu apjoms minētajā datumā šogad bija ievērojami lielāks, jo paralēli dabasgāzes izņemšanai februārī tika uzsākta tās iesūknēšana, lai nodrošinātu dabasgāzes pieejamības nepārtrauktību, ņemot vērā karadarbību Ukrainā.

SPRK eksperts Negribs intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka krātuvē gāze noglabāta dažādām valstīm. Latvijai ir aptuveni puse no uzglabātās gāzes, pēc "Conexus" sniegtās informācijas. Negribs norādīja, ka tas, cik ilgi pietiks gāzes, būs atkarīgs no pieprasījuma un piegādes iespējām. Tā kā Krievijas gāzes piegāžu vairs nebūs, jāmeklē alternatīvi piegāžu ceļi.

Līdzīgi arī Eiropā – vidējais krātuvju aizpildījums aprīļa beigās veidoja ap 33%. Šobrīd (uz 11.07.22.) Inčukalna pazemes gāzes krātuvē uzglabātais daudzums sasniedz 10,38 TWh. Salīdzinājumam – 2021.gada Latvijas kopējais dabasgāzes patēriņš bija 12,50 TWh. Tomēr, lai arī krātuves aizpildījums sezonai ir netipiski augsts, vienlaikus SPRK vērš uzmanību, ka šogad, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē, krātuvju loma aizvien pieaug, jo valda liela nenoteiktība par gāzes piegādēm no Krievijas rudenī un ziemā.

Inčukalna pazemes gāzes krātuve ieņem stratēģiski svarīgu lomu Latvijas un reģiona enerģētiskās apgādes drošības veicināšanā un ir viena no modernākajām Eiropā un vienīgā funkcionējošā dabasgāzes krātuve Baltijas valstīs. Pateicoties tai, iespējams sezonāli uzkrāt dabasgāzi, tādējādi uzlabojot apgādes drošību apkures sezonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti