Prognozē konkurences saasināšanos mazumtirdzniecībā

Konkurences padome (KP) turpmākajos gados prognozē konkurences saasināšanos mazumtirdzniecībā. Vienlaikus vidēji spēcīgu tirgus spēlētāju trūkuma dēļ varētu rasties spiediens uz esošajiem diviem lielākajiem mazumtirgotājiem “Rimi Latvia” un “Maxima Latvija”.

Padomes pārskatā par pērn paveikto tirgus uzraudzībā un koncentrācijas kontrolē norādīts, ka KP pieņēma 13 lēmumus par uzņēmumu apvienošanu, no kuriem 11 gadījumos nesaskatīja iespējamu kaitējumu konkurencei, tāpēc darījumus atļāva.

Vienā gadījumā padome darījumu atļāva ar saistošajiem noteikumiem, kamēr vēl vienā aizliedza, jo tika saskatīts būtisks kaitējums konkurencei. Kopumā pērn izvērtētie apvienošanās darījumi ietekmēja vismaz desmit komercdarbības jomas ar kopējo finansiālo apgrozījumu aptuveni 700 miljonu eiro vērtībā.

Pērn KP visvairāk apvienošanās lēmumus pieņēma par mazumtirdzniecību nespecializētajos pārtikas veikalos un degvielas mazumtirdzniecībā. Iestāde secina, ka šajās patērētajiem svarīgajās nozarēs, īpaši nespecializētajā mazumtirdzniecībā, turpinās konsolidācijas tendences un noris aktīva konkurence par platībām tirdzniecības centros, kam ir būtiska nozīme mazumtirdzniecības tīklu tirgus daļas palielināšanas stratēģijās.

Padomē arī norāda, ka pašreizējā tirgus struktūrā vērojama mazāko nespecializēto mazumtirgotāju konkurētspējas stiprināšana, tomēr trūkst vidēji spēcīgu tirgus spēlētāju, kas radītu efektīvu konkurences spiedienu uz diviem lielākajiem mazumtirgotājiem - “Rimi” un”Maxima”

KP paredz, ka koncentrācijas tendences mazumtirdzniecībā varētu turpināties, abiem lielākajiem tirgus spēlētājiem cenšoties palielināt savas tirgus daļas. Tādējādi pozitīva esot  publiski izskanējusī informācija par iespējamo mazumtirgotāja “Lidl” ienākšanu Latvijas tirgū, jo tas varētu radīt efektīvu konkurences spiedienu arī uz lielajiem mazumtirgotājiem un uzlabot kopējo konkurences vidi tirgū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt