Premjers: «Latvenergo» padomes maiņa ir nepārdomāta un sasteigta

Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro ("KPV LV") lēmumi par AS "Latvenergo" padomes maiņu ir nepārdomāti un sasteigti, kā arī neatbilst labas pārvaldības principiem, šādu viedokli sociālajā tīklā "Twitter" paudis premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Arī citi koalīcijas politiķi neslēpa pārsteigumu par minēto lēmumu.

Kariņa ieskatā šiem lēmumiem trūkst pamatojuma. "Pieprasu ministra paskaidrojumus,"

raksta Kariņš.

"Attīstībai/Par!" līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts pauda, ka "Latvenergo" pagaidu padomes iecelšana notikusi pilnīgi neatbilstoši "likuma garam", norādot arī uz neskaidrību saistībā ar līdzšinējās padomes atlaišanu. Pavļuts arī skaidroja, ka likumā pagaidu padomes iecelšana nav paredzēta.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) sacīja, ka nevar paust atbalstu šim lēmumam un neredz tam pamatojumu. Arī koalīcijas partiju sadarbības padomē šis jautājums nav ticis skatīts, viņš teica.

Vienlaikus Bordāns norādīja, ka katrai partijai un ministram ir sava nozare, tāpēc pastāv sensitīva robeža, cik tālu cita koalīcijas partija var iejaukties. Bordāns gan piebilda, ka vienmēr jautājumus, kas varētu būt strīdīgi, pārrunā ar koalīcijas partneriem, jo atbildība par darbībām būs jāuzņemas visai valdībai.

Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka pirms secinājumu izdarīšanas vispirms būtu svarīgi dzirdēt Nemiro skaidrojums. Viņš atzina, ka nav bijis lietas kursā par šādu soli, tāpēc uzskata, ka jautājums būtu jāskata nākamajā koalīcijas sadarbības padomes sēdē.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") plašākus komentārus nevarēja sniegt, atzīstot, ka nebija informēts par šādu partijas biedra lēmumu.

Tikmēr ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") sociālajā tīklā "Twitter" atgādinājis kolēģiem un sabiedrībai, ka Latvija, iestājoties OECD, apņēmās stiprināt profesionālu un politiski neitrālu valsts uzņēmumu pārvaldību, tostarp padomes. "Tas ir nostiprināts mūsu valsts likumos, un atkāpes nav pieņemamas," uzsvēris Rinkēvičs.

"Es ceru, ka ekonomikas ministram būs labs skaidrojums par pieņemto lēmumu "Latvenergo" padomes sakarā. Tāds noteikti ir nepieciešams sabiedrībai un arī mūsu kopēji veidotās valdības reputācijai," sociālajā tīklā ierakstījis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

Viņa partijas biedre, veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") savukārt raksta, ka vien aizvadītajā nedēļā Saeima pieņēma grozījumus likumā publisko kapitālsabiedrību pārvaldes uzlabošanai un depolitizācijai. "Šodien atlaista profesionāla "Latvenergo" padome, to aizstājot ar politiskiem ielikteņiem. Brutāli un neprofesionāli. Un ļoti tuvredzīgi," viņa izteikusies.

KONTEKSTS:

"Latvenergo" ir valsts kapitālsabiedrība, kuras akciju turētāja ir Ekonomikas ministrija (EM). Akcionāra intereses pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Trešdien, 19. jūnijā, AS "Latvenergo" padome tika atlaista. Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro pateicās līdzšinējai "Latvenergo" padomei, tomēr ministrs vēlētos, lai kompānijas padome darbotos aktīvāk un efektīvāk, kā arī straujāk risinātu jautājumu par elektroenerģijas sadales tarifa mazināšanu.

Atlaistajā padomē kopš 2016. gada darbojās bijušais ''DNB bankas'' vadītājs Latvijā Andris Ozoliņš, nacionālās aviokompānijas ''airBaltic'' valdes loceklis, Slovākijas pilsonis Martins Sedlackis, EM bijušais valsts sekretāra vietnieks un lidostas ''Rīga'' bijušais valdes priekšsēdētājs Andris Liepiņš, Latvijas Komercbanku asociācijas bijušais prezidents un AS ''Valsts nekustamie īpašumi'' padomes loceklis Mārtiņš Bičevskis, kā arī bijusī ''RB Rail'' valdes priekšsēdētāja Baiba Rubesa.

Atlaistās padomes vietā iecelta pagaidu padome, kuras sastāvā ir ekonomikas ministra padomnieks Pāvels Rebenoks, ministra biroja vadītāja Inese Kublicka, Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis Kristaps Stepanovs, AS "Rigensis Bank" valdes loceklis Renārs Degro un Artūrs Šnoriņš.

"Latvenergo" koncerna mātesuzņēmuma auditētais apgrozījums pagājušā gadā bija 435,199 miljoni eiro, kas ir par 12,7% mazāk nekā 2017.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 41% un bija 212,733 miljoni eiro. Savukārt "Latvenergo" koncerns pērn strādāja ar 878,008 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,1% mazāk nekā 2017.gadā, bet koncerna peļņa saruka 4,2 reizes un bija 75,955 miljoni eiro.

"Latvenergo" nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, dabasgāzes tirdzniecību, elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu un pārvades aktīvu nomu. "Latvenergo" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti