Plānots, ka informāciju no kredītbiroja varēs saņemt tikai ar personas piekrišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi priekšlikumus parādnieku saraksta jeb kredītbiroja izveidei un darbībai un plānots, ka informāciju no kredītbiroja varēs saņemt tikai ar personas piekrišanu.


EM uzskata, ka, ieviešot sistēmu, kas paredzētu ērtu un drošu informācijas apmaiņu par personu nenokārtotajām saistībām, personas ar nenokārtotām saistībām būs vieglāk identificēt un noteikt kredītresursu cenu, kas atbilst viņu kredītriskam, kā arī nepieciešamības gadījumā atkarībā no kredītriska iekļaut līgumā papildu nosacījumus. Atgriezeniskās saites parādīšanās starp kavētiem maksājumiem un kredītresursu cenu savukārt uzlabos personu maksāšanas disciplīnu, kā arī nevajadzīgi nesadārdzinās kredītresursu pieejamību personām, kam nav nenokārtotu saistību.

Plānots, ka kredītbirojs būs juridiska persona (saimnieciskās darbības veicējs), kas apkopos informāciju no dažādiem avotiem, veidos kredītspējas vērtējumus un nodrošinās tirgus dalībniekus ar kredītinformāciju. Lielākajā daļā Eiropas valstu kredītinformācijas datus apstrādā privāti komersanti – kredītbiroji, kuru darbības mērķis ir apstrādāt datus, kas ļauj komersantiem, kuri ir kredītbiroja dalībnieki, pirms līguma ar savu klientu vai potenciālo klientu noslēgšanas novērtēt viņa kredītspēju.

Ņemot vērā datu apstrādes mērķus, par kredītbiroja dalībniekiem varēs būt visi komersanti, kas sniedz ar kredītrisku saistītus pakalpojumus (finanšu pakalpojumu sniedzēji, patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji (nebanku kreditētāji), komunālo pakalpojumu sniedzēji, pārvaldīšanas un citu ar dzīvokļa īpašuma lietošanu saistīto pakalpojumu sniedzēji, parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēji, elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji un citi komersanti, kas sniedz preces vai pakalpojumus uz pēcapmaksu). Dalība kredītbirojā būs brīvprātīga. Datu apmaiņa notiks uz līguma pamata. Kredītbiroja dalībnieks, izmantojot tiesības sniegt un saņemt datus, uzņemas pienākumus un atbildību par sniegto ziņu precizitāti, pilnīgumu, regulāru atjaunošanu un to, ka to apstrādei ir likumīgs pamats.

Kredītbiroja funkcijas būs datu apkopošana un apstrāde, kredītspējas analīze un kredītrisku novērtēšana, kredītspējas vērtēšanai nepieciešamās informācijas nodrošināšana un kredītinformācijas apmaiņas kontroles mehānisma nodrošināšana.

"Nolūkā nodrošināt personu datu aizsardzību kā svarīgs princips kredītbiroja darbībā jāuzsver – informācija par parādiem var tikt nodota kredītbirojam bez personas piekrišanas, taču informāciju no kredītbiroja varēs saņemt tikai ar personas piekrišanu. Tas nozīmē, ka gadījumā, kad persona vēlēsies slēgt jaunu līgumu, kurš saistās ar kredītrisku (piemēram, kredīts, pakalpojums ar pēcapmaksu u.c.), kredītbiroja dalībnieks (piemēram, banka) lūgs personas atļauju viņas kredītspējas novērtēšanai, saņemot informāciju no kredītbiroja," paskaidroja EM.

Ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā detalizēti aprakstīti kredītbiroja darbības principi, lai veidotu vienotu izpratni par kredītinformācijas apmaiņas mehānismu un kredītbiroja lomu šīs informācijas apstrādē, identificējot tos kredītbiroja darbības aspektus, kuriem ir nepieciešamas normatīvo aktu izmaiņas. Plānots, ka visas izmaiņas normatīvajos aktos tiks izstrādātas un iesniegtas Ministru kabinetā līdz 15.jūnijam.

EM atgādina, ka pērn 8.novembrī valdība jau konceptuāli atbalstīja Latvijas Komercbanku asociācijas iniciatīvu par parādnieku reģistra jeb kredītbiroja izveidi un tika uzdots EM izveidot darba grupu un izstrādāt detalizētus priekšlikumus šīs iniciatīvas īstenošanai.

Informatīvais ziņojums ceturtdien pieteikts Valsts sekretāru sanāksmei. Par to vēl būs jālemj valdībā.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti