Pirmo reizi būs pieejams atbalsts privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai

Valdība otrdien, 28. jūlijā, apstiprināja jaunu atbalsta programmu mājsaimniecībām, kas paredz portfeļgarantiju nodrošināšanu komercbanku aizdevumiem privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai.

Plānots, ka portfeļgarantijas būs pieejamas no 2020.gada ceturtā ceturkšņa, informēja Ekonomikas ministrija.  

Līdz šim arī komercbankas nav piedāvājušas produktus privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai, jo īpašniekiem var būt sarežģījumi ar pietiekama līdzfinansējuma nodrošināšanu, kā arī atsevišķās Latvijas teritorijās privātmājām nav pietiekamas nodrošinājuma vērtībās.

Tagad, lai saņemtu aizdevumu privātmājas energoefektivitātes uzlabošanai, kam būs piesaistīta “Altum” garantija, mājas īpašniekam būs jāvēršas kredītiestādē, kurai būs noslēgts sadarbības līgums ar “Altum”.

Attēls: Ekonomikas ministrija

 

Garantijas likme būs līdz 30% no aizdevuma summas, nepārsniedzot 40 000 eiro, garantijas termiņš nepārsniedz 10 gadus.

“Altum” garantijas komercbankas varēs piesaistīt, ja  aizdevums tiks piešķirts:

  • fiziskai personai, kuras īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu un attiecīgo dzīvojamo māju ir nostiprinātas Zemesgrāmatā;
  • atjaunojamā ēka ir individuāla dzīvojama māja, dvīņu vai rindu māja, vai atsevišķu divu dzīvokļu māja, kā arī tā ir nodota ekspluatācijā;
  • ēkas atjaunošanas darbiem, t.sk:
  • būvdarbu veikšanai ēkas norobežojošajās konstrukcijās;
  • inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei;
  • jauna boilera iegādei un uzstādīšanai;
  • mikroģenerācijas siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādei un uzstādīšanai, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un siltuma vai elektroenerģijas piegādi tikai konkrētās mājsaimniecības vajadzībām.

Pirms aizdevuma piešķiršanas “Altum” veiks energoefektivitātes novērtējuma atbilstības pārbaudi, lai pārliecinātos, ka projekta rezultātā ēkā tiks paaugstināta ēkas enerģijas patēriņa klasifikācija un ēkas siltumenerģijas patēriņš apkurei samazināsies vismaz par 20%.

Ēku energoefektivitātes uzlabošanas novērtējuma izstrādi “Altum” nodrošinās, izmantojot Eiropas Investīciju bankas “Horizon2020” programmas ELENA finansējumu, kā ietvaros ēku īpašnieki varēs saņemt atbalstu 90% energoefektivitātes tehniskās dokumentācijas izstrādei.

Pašlaik vēl notiek sarunas ar Eiropas Investīciju banku un “Altum” par konkrētiem šī atbalsta nosacījumiem.

Privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanas programmu paredzēts finansēt no valsts energoefektivitātes fonda 355 500 eiro apmērā un 2 miljonu eiro apmērā no “Altum” nenoslogotā rezerves kapitāla.

Iecerēts, ka programmas ietvaros ik gadu tiks sniegti vidēji 250 aizdevumi energoefektivitātes pasākumu īstenošanai privātmāju sektorā.  

“Pirmo reizi atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai varam piedāvāt arī privātmāju īpašniekiem. Līdz šim trīs vai vairāk dzīvokļu ēkām ir bijis pieejams Eiropas Savienības fondu atbalsts energoefektivitātes paaugstināšanai, bet dzīvojamām ēkām ar mazāku dzīvokļu skaitu vai individuālām dzīvojamām ēkām atbalsta instrumenti nav bijuši pieejami,” norādīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Vidēji šīs ēkas ir būtiski mazāk efektīvas kā daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas, tāpēc šis valdības lēmums ir nākamais solis dzīvojamā fonda sakārtošanai un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai, norādīja ministrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt