Sadaļas Sadaļas

Pētnieki neprognozē būvniecības nozares pārkaršanas risku

Pašlaik nav saskatāms būvniecības nozares pārkaršanas risks, pētījumā par prognozētajām izmaiņām darba spēka un būvmateriālu izmaksās būvniecības nozarē norādīja Latvijas Universitātes un izpētes organizācijas "InnoMatrix" ekonomikas jomas zinātnieki.

Ekonomikas ministrijā informēja, ka pēc pētījuma secinājumiem pašlaik nav pamata lemt par valsts investīciju samazinājumu, it īpaši pirms ir zināmi dati par būvniecības produkcijas apjomu šī gada 3. ceturksnī. Valdības sēdē bija plašas diskusijas par pētījumu, bet tas tika pieņemts zināšanai.

Pētījumā norādīts, ka būvniecības nozare jau trešo gadu pēc kārtas attīstās stabili, katru gadu tiek vērojums būvniecības produkcijas pieaugums, un nozarē nav bijuši vērojami lieli apjomu kāpumi vai kritumi. Tiek prognozēts, ka šogad būvniecības produkcijas apjomu pieaugums varētu sasniegt 6,6%; arī būvniecības izmaksu pieaugums šogad tiek prognozēts 6,6% apmērā.

Lai gan Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2021. gada pirmo pusgadu uzrāda būvniecības produkcijas apjomu samazinājumu salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo pusgadu, ir plānots apjomu pieaugums gada otrajā pusē, kas palīdzēs nodrošināt stabilu nozares darbību. Nozīmīgi būs 3. ceturkšņa dati – aktīvās būvniecības sezonas dati, kas parādīs, vai prognozētais būvniecības produkcijas apjomu pieaugums tiks sasniegts.

Tādējādi pētnieki norādīja, ka pašlaik nesaskata būvniecības nozares pārkāršanas risku. Cenu kāpums ir skaidrojams ar būvizstrādājumu cenu kāpumu pasaulē un atsevišķu būvizstrādājumu pieejamības problēmām. Iemesls ir Covid-19 pandēmijas ietekme, kas izpaudās gan ražošanas jaudu samazinājumā, gan pieprasījuma pieaugumā, lielākai daļai pasaules valstu sildot ekonomiku caur investīcijām infrastruktūrā. Prognozēts, ka šī nebūs ilgstoša parādība. Jau šobrīd esot vērojams cenu kritums daļai būvizstrādājumu, tai skaitā kokmateriāliem. Turklāt straujš cenu kāpums novērots atsevišķām būvizstrādājumu grupām, lielai daļai būvizstrādājumu cenu kāpums bija mērens un kopumā atbilda pagājušā gada prognozētajam. 

Ministrijā informēja, ka turpina sekot cenu tendencēm gan Eiropā, gan Latvijā. Ja situācija mainīsies, ministrija piedāvās valdībai risinājumus. 

Kopš 2019. gada Ekonomikas ministrija kopā ar pētniekiem reizi gadā veic pētījumu par prognozētām izmaiņām darbaspēka un būvmateriālu izmaksās būvniecības nozarē. Ikgadējā pētījuma par prognozētām izmaiņām darbaspēka un būvmateriālu izmaksās būvniecības nozarē mērķis ir iegūt datus kārtējā budžeta veidošanas procesa nodrošināšanai, lai laikus varētu novērtēt riskus saistībā ar valsts plānotajiem ieguldījumiem infrastruktūrā (valsts investīcijas). Pētījuma metodoloģija – unikāla prognozēšanas metodika, kas ietver gan ekspertu, gan statistiskās, gan kombinētās prognozes. Šogad pētījuma ietvaros ir aptaujāti 59 augsta līmeņa būvniecības eksperti no 56 organizācijām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt