Rīta Panorāma

Intervija ar izglītības un zinātnes ministri Mārīti Seili

Rīta Panorāma

Dailes teātrī pirmizrāde Mārtiņa Zīverta «Rīga dimd»

Intervija ar Ināru Pētersoni

Pētersone: Sliktākajā gadījumā ēnu ekonomika ir palikusi pagājušā gada līmenī

Salīdzinot ar pagājušo gadu, ēnu ekonomikai ir palikusi pagājušā gada līmenī vai pat nedaudz samazinājusies, intervijā LTV „Rīta Panorāma” trešdienas rītā prognozēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Par to liecina gan nodokļu maksātāju skaita palielināšanās, gan nodokļu ieņēmumu pieaugums, kā arī oficiāli strādājošo skaita pieaugums, uzskaitīja Pētersone.

Viņa gan atzina, ka būtiskas problēmas ar nodokļu iekasēšanu saglabājas vairākās nozarēs. Piemēram, vēl vairākas restorānu ķēdes regulē savu kases aparātu darbību, tādējādi izvairoties no patieso ieņēmumu norādīšanas.

Aizvien nopietns ēnu ekonomikas īpatsvars pastāv būvniecībā. Kā milzīgs ir raksturojams ēnu ekonomikas īpatsvars lietoto automašīnu tirdzniecībā, kas būs nākamā nozare, kurai dienests pievērsīs īpašu uzmanību.

Pētersone arī atzina, ka ir samazināta nelegālo autoservisu darbība – 700 šīs jomas uzņēmumu darbība ir pārtraukta. VID ģenerāldirektore sacīja, ka šie uzņēmumi pat nav apsvēruši legalizēt savu darbību. Šajos servisos gan bija maz strādājošo, piebilda Pētersone.

Par lēmumu pievērst lielāku uzmanību lietotu auto tirdzniecībai VID pavēstīja jau aprīlī. Iepriekš dienests pastiprinātu uzmanību nodokļu nemaksāšanā bija pievērsis vēl citām nozarēm. VID norādīja, ka nelegālās nodarbinātības apkarošana un nodokļu nemaksāšana dažādās nozarēs ir viena no dienesta darbības prioritātēm.

Lai mazinātu ēnu ekonomiku un novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, Valsts ieņēmumu dienests (VID)  turpinās aktīvi kontrolēt riska nozaru uzņēmumus.

VID norāda, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas rada nepamatotas priekšrocības krāpniecībā iesaistītajiem uzņēmumiem un pazemina godprātīgo uzņēmumu konkurētspēju, kā arī apgrūtina valsts iespējas uzlabot situāciju sociālās aizsardzības, izglītības, veselības aprūpes, drošības un sabiedrības aizsardzības jomās, kam valsts atbalsts un papildu finansējums šobrīd ir īpaši nozīmīgs un nepieciešams.

VID secināja, ka pēdējā laikā aizvien biežāk mēģina izvairīties no nodokļu nomaksas, iejaucoties elektroniskajos kases aparātos un sistēmās, lai neuzrādītu uzņēmuma gūtos patiesos ienākumus pilnā apmērā. Šāda veida pārkāpumi visbiežāk konstatēti uzņēmumos, kas nodarbojas ar sabiedrisko ēdināšanu, zobārstniecību, kā arī tirdzniecības uzņēmumos.

Piemēram, tikai vienā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā (restorānā Vecrīgā) pārbaudes laikā konstatēts, ka, neatļauti iejaucoties kases aparātu darbībā, patiesie par 2014.gadu gūtie ieņēmumi samazināti par  337 500 eiro. Par šo gadījumu VID Finanšu policijas pārvaldē ir uzsākts arī kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, kurā pēc sākotnējiem datiem valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs 2014.gadā ir aptuveni 70 000 eiro.

VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklēšanā atrodas arī 2014.gada septembrī uzsāktais “Gan Bei” kriminālprocess par  speciālu programmatūru «ļaunatūru», ar ko iespējams nelikumīgi iejaukties kases sistēmu darbībā un samazināt tajās reģistrētos ieņēmumus.  

Kopumā VID Finanšu policijas pārvaldē šobrīd tiek izmeklēti 14 kriminālprocesi saistībā ar elektronisko kases aparātu čeku viltošanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Visos šajos gadījumos VID vēršas gan pret fiziskām personām, kas pastrādājušas šos noziegumus, gan arī pret juridiskām personām, kuru interesēs tikuši pastrādāti šie noziedzīgie nodarījumi.

Kriminālprocesos iesaistīte komersanti pārstāv dažādas nozares – būvniecības nozari, kravas pārvadājumu un transporta pakalpojumu sniegšanas nozari, degvielas tirdzniecības nozari.

2015.gada 7.maijā visā Latvijā kopumā notika 194 elektronisko kases aparātu un sistēmu izmantošanas tematiskās pārbaudes, kuru rezultātā 81% gadījumu tika konstatēti dažādi pārkāpumi. Pārbaužu laikā tika izņemti kases aparāti papildu pārbaudēm, savukārt par pārkāpumiem ir uzsākta lietvedība administratīvo pārkāpumu lietās.

Kopumā šī gada pirmajos četros mēnešos VID ir veicis 775 tematiskās pārbaudes tirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem, kuri savā pamatdarbībā ieņēmumu reģistrēšanai izmanto kases aparātus. 65% gadījumu konstatēti pārkāpumi, kas jau atkal liecina, ka uzņēmumi, iespējams, slēpj ieņēmumus, lai samazinātu gūto ieņēmumu summu un tādejādi izvairītos no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti