Pērn palielinājies juridisko personu maksātnespējas procesu skaits

2022. gadā, salīdzinot ar 2021. gadu, ir palielinājies juridisko personu maksātnespējas procesu skaits, informēja Maksātnespējas kontroles dienestā (MKD).

Šī gada sākumā dienesta uzraudzībā kopumā ir 2400 maksātnespējas procesi un 86 tiesiskās aizsardzības procesi. 2022. gadā ierosinātas 393 juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas, tā rezultātā pasludināti 302 juridiskās personas maksātnespējas procesi.

Salīdzinot ar 2021. gadu, ir vērojams juridiskās personas maksātnespējas procesu skaita pieaugums, kas skaidrojams ar tā dēvētā moratorija jeb aizlieguma kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu atcelšanu 2022. gada 1. septembrī un tā saukta drošās ostas principa atcelšanu no 2022. gada 1. janvāra. Šis princips paredz pienākumu pašam parādniekam iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu iesaldēšanai.

Moratorijs un drošās ostas princips tika ieviesti 2020. un 2021. gadā, lai mazinātu Covid-19 pandēmijas negatīvās sekas uz tautsaimniecību, un līdz ar to atcelšanu 2022. gadā maksātnespējas nozare ir atgriezusies brīvā tirgus apstākļos, tādēļ ir vērojams maksātnespējas procesu skaita pieaugums. Tomēr redzams, ka maksātnespējas procesu skaits ir mazāks nekā 2019. gadā, kad par maksātnespējīgām tika pasludinātas 580 juridiskās personas.

Tāpat 2022. gadā ir vērojama neliela tendence samazināties fizisko personu maksātnespējas procesu skaitam,

2022. gadā pasludināti 816 fizisko personu maksātnespējas procesi.

2022. gadā ir palielinājušies centieni glābt savu uzņēmējdarbību, izmantojot tiesiskās aizsardzības procesu. Būtiski pieaudzis ierosināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits – ierosinātas 129 lietas. Minētais nozīmē, ka tendence uzņēmējiem saglabāt uzņēmējdarbību tiesiskā ceļā palielinās.

Tāpat arī krities ir to gadījumu skaits, kad tiesiskās aizsardzības process tiek pasludināts – tādi gadījumi ir bijuši 16. Proti, tikai 12% gadījumu kreditori ir saskaņojuši un tiesa ir apstiprinājusi tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu. 2021. gadā šis rādītājs bija 28%. Tas liecina, ka uzņēmējiem, kuri nonākuši finansiālās grūtībās, ir rūpīgāk jāstrādā pie kvalitatīvu un dzīvē īstenojamu plānu izstrādes savas uzņēmējdarbības glābšanā un kreditoru pārliecināšanā par to efektivitāti, atzīmēja MKD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti