Sadaļas Sadaļas

Pērn 35% Latvijas mājsaimniecību nebija uzkrājumu

Vairāk nekā trešdaļai jeb 35,2% Latvijas mājsaimniecību 2020. gadā nebija uzkrājumu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Gandrīz tikpat lielai daļai – 35,7% – mājsaimniecību uzkrājumi ļautu saglabāt esošo dzīves līmeni ne vairāk kā 3 mēnešus, bet 29,2% – 3 mēnešus vai ilgāk.

ĪSUMĀ:

  • Vairāk nekā pusei trūcīgāko mājsaimniecību nav nekādu uzkrājumu.
  • Uzkrājumu nav pusei mājsaimniecību, kas atrodas zem nabadzības riska sliekšņa.
  • Uzkrājumu esamību ietekmē arī mājsaimniecības sastāvs.

Mājsaimniecību uzkrājumi ir atkarīgi no ienākumiem. Trūcīgāko iedzīvotāju grupā vairāk nekā pusei jeb 52,7% mājsaimniecību nebija uzkrājumu, bet turīgākajā grupā mājsaimniecību uzkrājumu nebija tikai 17,7%.

Trīs mēnešus vai ilgāk esošo dzīves līmeni tikai no uzkrājumiem varētu saglabāt vien 15,5% trūcīgāko mājsaimniecību un 52,9% turīgāko mājsaimniecību.

Metodoloģiskie skaidrojumi

Kvintiļu grupa ir 20% no apsekoto mājsaimniecību skaita, kuras sagrupētas pieaugošā secībā pēc to rīcībā esošā ienākuma uz vienu mājsaimniecības locekli. Zemākā grupa ietver piekto daļu mājsaimniecību ar viszemākajiem ienākumiem, bet augstākā – piektdaļu mājsaimniecību ar visaugstākajiem ienākumiem.

Nabadzības riska slieksnis ir 60% no ekvivalento rīcībā esošo ienākumu mediānas. 2019. gadā nabadzības riska slieksnis vienas personas mājsaimniecībai bija 441 eiro mēnesī, divu pieaugušo un divu bērnu mājsaimniecībai – 927 eiro mēnesī.

Pusei (50,4 %) mājsaimniecību zem nabadzības riska sliekšņa nav izveidotu uzkrājumu, 34,9 % šo mājsaimniecību uzkrājumi pietiktu mazāk nekā 3 mēnešiem, 14,8 % – pietiktu vairāk nekā 3 mēnešiem. Mājsaimniecībām virs nabadzības riska sliekšņa uzkrājumu nav katrai trešajai (29,1%), 36 % ir uzkrājumi 3 mēnešiem un 34,9 % ir uzkrājumi vairāk nekā 3 mēnešiem.

Lielai daļai (43,9 %) vientuļo senioru vecumā no 65 gadiem uzkrājumu nav. Tomēr, neskatoties uz zemākiem ienākumiem, vairāk nekā pusei vientuļo senioru ir izveidoti uzkrājumi – 36,3 % to pietiktu mazāk nekā 3 mēnešiem, bet 19,8 % uzkrājumu pietiktu vairāk nekā 3 mēnešiem. Ģimenes ar bērniem ir piesardzīgākas, un vismazāk mājsaimniecību bez uzkrājumiem bija starp pāriem ar vienu bērnu (26,3 %) un pāriem ar diviem bērniem (27,2 %). 39,8% no pāriem ar vienu bērnu uzkrājumu pietiktu, lai saglabātu esošo dzīves līmeni mazāk par 3 mēnešiem, bet 33,8 % – vairāk par 3 mēnešiem.

Dati iegūti CSP 2020. gada apsekojumā, kurā aptaujāti vairāk nekā 6 tūkstoši mājsaimniecību un intervēti 11 tūkstoši respondentu vecumā no 16 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt