Pēc Pūces iebildēm valdība atliek Purgailes kandidatūras virzīšanu FKTK vadītājas amatā

Ministru kabinets sēdē otrdien, 1. oktobrī, nolēma uz nedēļu atlikt jautājumu par Santas Purgailes kandidatūras virzīšanu apstiprināšanai Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājas amatā. Šāds lēmums pieņemts pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces ("Attīstībai/Par!") izteiktajiem iebildumiem pret kandidatūru.

ĪSUMĀ:

  • "Attīstībai/Par!" pēc tikšanās ar Purgaili sapratusi, ka viņai trūkst pieredzes darbā banku uzraudzībā.
  • Valdību nogaidīt aicināja arī Nacionālās apvienības un "KPV LV" ministri, kuri ar Purgaili nav tikušies.
  • Pūces iebildumi sadusmoja premjeru; valdība Purgailes virzīšanu atlika uz nākamo valdības sēdi.
  • Ministrs Pūce gan norādīja, ka "Attīstībai/Par!" kritiskais viedoklis par Purgaili nemainīsies.
  • Purgaile uzskata, ka FKTK vadītājas amatam ir piemērota; par to centīsies pārliecināt citus ministrus.
  • Ja vairākums ministru atbalstīs Purgaili, gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Purgaile pirms debatēm valdībā sacīja, ka Latvijas finanšu sektors pašlaik atrodas nozīmīgā stadijā, kad nepieciešams pabeigt šā gada sākumā valdības pieteikto kapitālo remontu jeb transformāciju finanšu sektorā. Latvijai un tās finanšu sektoram ir būtiski atjaunot reputāciju starptautiskajā vidē. Vienlaikus Latvijā jāstrādā pie masīva "sabiedrības informēšanas plāna", lai visa sabiedrība saprastu sektorā nepieciešamās pārmaiņas.

Tikmēr vides ministrs Pūce pēc Purgailes uzrunas valdības sēde norādīja, ka partiju apvienība "Attīstībai/Par!" otrdien, 1. oktobrī, no rīta ir iztaujājusi FKTK vadītājas amatam virzīto Purgaili. Secinājums pēc šīs sarunas – konkursa komisijai nav izdevies atrast tādu kandidātu FKTK vadībai, kas atbilstu šī brīža izaicinājumiem FKTK darbā, sacīja Pūce, norādot, ka ne Purgailes līdzšinējā darba pieredze, nedz zināšanas neatbilst tam, kādas tieši šobrīd ir nepieciešamas FKTK vadītājam.

Purgailei ir pieredze darbā banku sektorā, taču nav pieredzes banku uzraudzībā. Nav pārliecības, ka viņa ar to Latvijas finanšu sektoram sarežģītajā laikā tiks galā,

norādīja ministrs, atzīstot, ka viņš balsos pret Purgailes kandidatūras virzīšanu FKTK vadītājas amatam. 

Pēc Pūces vērtējuma bažas par Purgailes atbilstību FKTK vadībai izteica arī Nacionālās apvienības (NA) ministri – zemkopības ministrs Kaspars Gerhards un kultūras ministrs Nauris Puntulis. Gerhards atzina, ka pēc Pūces vērtējuma nevar atbalstīt Purgailes kandidatūru FKTK vadītājas amatam. Ministrs atzina, ka NA līdz šim nav bijusi iespēja tikties ar Purgaili, un viena, no iespējām, kā pārbaudīt viņas piemērotību FKTK vadītājas amatam, ir aicināt uz sarunu NA.

Līdzīgu nostāju valdības sēdē pauda arī "KPV LV" ministri – labklājības ministre Ramona Petraviča, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro un iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens. "KPV LV" Saeimas frakcija vēl nav iztaujājusi Purgaili, līdz ar to nav iespējams balsot par viņas kandidatūras virzīšanu FKTK vadītājas amatam, valdības sēdē norādīja ekonomikas ministrs Nemiro. Arī Petraviča aicināja atlikt jautājumu, lai "KPV LV" Saeimas frakcija varētu izvērtēt Purgailes piemērotību FKTK vadītājas amatam.

Tikmēr Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministri – tieslietu ministrs Jānis Bordāns un izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska – sliecās atbalstīt Purgailes kandidatūras virzīšanu FKTK vadītājas amatam. Bordāns norādīja, ka JKP vēl tiksies ar kandidāti, taču, ja valdība šodien lemtu šo jautājumu, tad viņš balsojumā atbalstītu Purgailes kandidatūru. Atbalstu Purgailei pauda arī "Jaunās Vienotības" pārstāvji.

Pūces iebildumi sadusmoja premjeru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"):

"Mēs kā valsts esam "Moneyval" procesa priekšā, kur mums ir nepieciešams FKTK vadītājs. Mums nav cita veida, kā atlasīt, kā vienīgi caur konkursu.

Ja mēs kā valdība apšaubām pašu izvirzītas un likumā noteiktas atlases procedūras, mēs paralizējam paši sevi."  

Valdība Purgailes virzīšanu atlika uz nākamo valdības sēdi.

Ministrs Pūce gan norādīja, ka "Attīstībai/Par!" kritiskais viedoklis par Purgaili nemainīsies. "Viņas pieredze diemžēl nav pietiekama, un, tā kā krīze šajā sektorā ir ļoti augsta, un izaicinājumi, ar ko mums būs jāsaskaras tuvākā pusgada laikā, ir ļoti lieli, mēs nevaram atļauties izvirzīt pārstāvi, kura mācītos darba vietā," norādīja ministrs Pūce.

Purgaile gan uzskata, ka amatam ir piemērota un par to centīsies pārliecināt citus ministrus. "Ne visi ministri atrada laiku iepazīties. Mēs izmantosim šo nedēļu, lai to īstenotu," norādīja Purgaile.

Ja vairākums ministru lems Purgaili tomēr virzīt FKTK vadītājas amatam, gala lēmums par viņas apstiprināšanu būs jāpieņem Saeimai.

Ja "Attīstībai/Par!" deputāti par Purgaili nebalsos, viņu FKTK vadītājas amatā varēs iecelt tikai ar opozīcijas balsīm.

KONTEKSTS:

Atklātajā konkursā uz FKTK priekšsēdētāja amatu visaugstāko vērtējumu guvusi un par uzvarētāju kļuvusi Santa Purgaile. Viņas kandidatūra virzīta apstiprināšanai Ministru kabinetā, un gala lēmums par iecelšanu amatā jāpieņem Saeimai. 

Purgaile no 2009. līdz 2012. gadam vadīja "SEB bankas" privātbaņķieru biznesu Latvijā un Baltijā, savukārt vēl pirms tam vadīja Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas pārvaldi.  No 2012. gada viņa strādā "Citadeles" bankā, kur sākotnēji ieņēmusi Biznesa attīstības direktora amatu, bet vēlāk – no 2017. gada – strādājusi par korporatīvo klientu apkalpošanas direktori. Šo septiņu gadu laikā Purgaile ir arī "Citadeles" bankas valdes locekle. 

Jauns FKTK priekšsēdētājs meklēts, jo iepriekšējais FKTK vadītājs Pēters Putniņš un viņa vietniece Gunta Razāne jūlija sākumā iesniedza atlūgumu. Banku uzrauga pagaidu vadītāja amatam izvēlēta komisijas darbiniece Kristīne Černaja-Mežmale.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt