Patērētāju sargi pērn visvairāk saņēmuši sūdzības par ārpustiesas parādu piedzinējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pērn Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) saņēmis 315 patērētāju iesniegumus par problēmām saistībā ar kādu no finanšu pakalpojumiem. Visvairāk sūdzību – 112 – saņemts par parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzēju rīcību, informēja PTAC.

Sūdzības pārsvarā  bijušas par nesamērīgu līgumsodu, parādu pamatotību, normatīvajos aktos noteiktās informēšanas kārtības neievērošanu, noilguma termiņa neievērošanu, agresīvu komercpraksi un citām lietām. Salīdzinājumā ar 2020. gadu procentuāli iesniegumu skaits par parādu piedzinējiem pieaudzis par 2,75%.

PTAC gan atzīmēja, ka katrā desmitajā gadījumā no visām izskatītajām sūdzībām par parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzēju rīcību PTAC ir panācis patērētājiem labvēlīgu risinājumu – parāds tiek dzēsts, precizēta parāda summa, anulēti pieprasītie blakus prasījumi vai panākts cits risinājums.

106 iesniegumos patērētāji norādījuši uz nebanku kredītdevēju un kredītu starpnieku rīcību. Salīdzinoši ar 2020. gadu tas ir par 5,36% mazāk. Būtiskākās problēmas, ar kurām patērētāji saskārušies – līguma slēgšana distancē, neatbilstoša maksātspējas izvērtēšana, kredītu kopējo izmaksu aprobežojumu neievērošana, maldinošas informācijas sniegšana, saņemtas arī sūdzības par parāda nepamatotību, procentu apmēru, parādu piedziņas procesu, līguma pirmstermiņa laušanu un saistību dzēšanu.

Neliels procentuālais iesniegumu skaita pieaugums 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, fiksēts par kredītiestādēm (+ 2,82%), kredītiestādes patērētāju iesniegumos minot 73 gadījumos. Patērētāji sūdzējušies par maldinošu informāciju, informācijas nesniegšanu, neskaidriem līguma noteikumiem, par parādu piedziņu, maksājumu novirzīšanas kārtību, kļūdaini veiktu maksājumu neatmaksāšanu, par savlaicīgu nebrīdināšanu. 

28 gadījumos patērētāju iesniegumos 2021. gadā norādīts uz apdrošinātāju rīcību, kas ir par 6,67% mazāk nekā  2020. gadā. Raksturīgākās problēmas – atteikums izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību pilnā apmērā, neskaidri līguma noteikumi, to nepietiekama izskaidrošana, parādu piedziņa un citi. Vēl arvien konstatējams, ka patērētāji ne vienmēr izlasa līguma noteikumus, kā arī apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēji izskaidro apdrošinātos risku un iespējamos izņēmumu gadījumus, kurus apdrošināšanas polise nesedz.

71 iesniegums 2021. gadā saņemts par citiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem, tas ir par 2,74% mazāk, salīdzinot ar 2020. gadu. 2021. gadā pieaugusi tendence palielināties to iesniegumu skaitam, kuros par vienu un to pašu pretenziju ir ietverti vairāki komersanti, tāpēc iesniegumos iekļauto komersantu skaits un pretenziju skaits var nesakrist.

Tāpat PTAC uz saņemto sūdzību pamata ir novērsis neatbilstošu īsziņu sūtīšanu patērētājiem, pilnīgas un patiesas informācijas norādīšanu finanšu pakalpojumu sniedzēju mājaslapās, reklāmu un īstenotās komercprakses precizēšanu, dažādu citu pārkāpumu novēršanu. Lai arī saņemtās sūdzības dažkārt rezultējas ar pozitīviem risinājumiem patērētāju individuālajās lietās, nereti PTAC patērētājiem sniedz ieteikumus tālākai strīda risināšanai tiesā. Uz sūdzību un konsultāciju pamata PTAC plāno arī turpmākās komersantu uzraudzības pārbaudes, dažādas kampaņas, kā arī sagatavo brīdinājumus un ieteikumus patērētājiem.

Palīdzot patērētājiem un risinot to iesniegtās sūdzības, 2021. gadā bija saskatāmas šādas galvenās tendences: 

  • netiek pievērsta pienācīga uzmanība pirmslīguma informācijai un patērētāji neiepazīstas ar līguma noteikumiem;
  • patērētāji neuzskata par pienākumu segt parāda ārpustiesas atgūšanas izdevumus;
  • strīds netiek risināti laicīgi, kā rezultātā tas tiek risināts tikai tad, kad parāda atgūšanā tiek iesaistīts parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējs;
  • sūdzības kļūst komplicētākas un augstas sarežģītības pakāpes (strīds skatāms saistībā ar plašu normatīvo aktu bāzi, iesaistīts patērētājs un vairāki komersanti, sarežģīti vai pašam patērētājam neskaidri finanšu darījumi); 
  • pieaudzis to patērētāju skaits, kuri pirmšķietami kļuvuši par telefonkrāpnieku upuriem, t.sk. izkrāpjot ne vien cilvēku iekrājumus, bet viņu vārdā noformējot arī aizņēmumus pie kredītu devējiem;
  • neskatoties uz vairākkārtējiem iestādes publiskiem aicinājumiem rast citu risinājumu, patērētāji joprojām turpina aizņemties iepriekš (līdz 2019. gada 1. jūlijam) noslēgto kredītlīniju līgumu ietvaros, par kredītu devēju resursu izmantošanu maksājot cenu (procentu likmi), kas būtiski pārsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteikto kredīta kopējo izmaksu ierobežojumu pēc minētā datuma.
  • centram ir ierobežotas iespējas palīdzēt patērētājiem samazināt aizņēmuma likmes kredītlīniju līgumiem, kurus patērētāji slēguši līdz 2019. gada 1. jūlijam, par ko PTAC arī ir publiski informējis iepriekš, tomēr centra pārstāvji norāda, ka, izskatot iesniegumus par atkārtotām naudas izmaksām kredītlīniju līgumu ietvaros, PTAC atsevišķos gadījumos konstatē un norāda uz pārkāpumiem vai nepilnībām patērētāju maksātspējas izvērtēšanā, kas patērētajiem dod tiesības celt prasību par kreditēšanas līguma procentu maksājuma samazinājumu līdz Civillikumā noteiktajiem likumiskajiem procentiem.

PTAC ir valsts pārvaldes iestāde Ekonomikas ministrijas pārraudzībā, kas īsteno patērētāju tiesību un interešu aizsardzību atbilstoši Patērētāju tiesību aizsardzības likumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti