Panorāma

Ukrainas prezidenta pirmā vizīte – uz Briseli

Panorāma

Rūpnīcai «Biolars» draud darbības apturēšana

SIA «Rīgas meži» zāģētava kropļo konkurenci

Pašvaldībai piederošo «Rīgas mežu» zāģētavai pārmet konkurences kropļošanu

Pašvaldībai sava kokzāģētava – vai tā ir konkurences kropļošana, vai vienkārši saimnieciski atbildīga rīcība? Par "Rīgas mežu" kokzāģētavu šķēpus otrdien, 4. jūnijā, lauza arī Saeimā. 

Uzņēmums "Rīgas meži" apsaimnieko vairāk nekā 60 000 hektāru mežu. Veicot atjaunošanas cirtes, tajos katru gadu tiek iegūti līdz par 200 000 kubikmetru koksnes. Daļa no tās nonāk pārstrādei "Rīgas mežu" kokzāģētavā "Norupe". Konkurences padomes ieskatā tā ir tirgus kropļošana.

Pašvaldības uzņēmuma jaukšanās kokapstrādes tirgū otrdien nonāca arī Saeimas Publisko izdevumu un Revīzijas komisijas deputātu darba kārtībā. Valsts kontrole sēdes laikā atgādināja, ka jau pirms diviem gadiem veiktā revīzijā aicinājusi "Rīgas mežus" atteikties no savas kokzāģētavas.

"Mēs uzskatām, ka ar kokmateriālu zāģēšanu publiskai personai, Rīgas domei – nebūtu jānodarbojas.

Līdz šim šis ieteikums nav ticis ieviests, un mūsu pēdējā sarakste liecina, ka pie šī ieteikuma ieviešanas nekādas darbības nav veiktas," teica Valsts kontroles padomes locekle Zita Zariņa.

Valsts kontroles nostājai piebalsoja arī Konkurences padome. "Tā ir nepamatota komercdarbība, kas neatbilst valsts pārvaldes likuma 88. pantam," sacīja Konkurences padomes pārstāvis Antis Apsītis.

Minētais likuma pants nosaka – publiska persona var veidot savus uzņēmumus tikai tad, ja brīvais tirgus šādu preci vai pakalpojumu nenodrošina, kā arī gadījumos, kad tas nepieciešams valsts attīstībai vai drošībai stratēģiski svarīgu darbību veikšanai. Dēļu ražošana īsti nekvalificējas nevienā no šiem punktiem.

Tomēr "Rīgas meži” nepiekrīt Valsts kontroles un Konkurences padomes pārmetumiem.

Uzņēmuma valdes loceklis Juris Buškevics skaidroja – ilgtspējīga mežu apsaimniekošana neizbēgami paredz kopšanas cirtes. Šādā veidā iegūto apaļkoksni uzņēmums agrāk pārdeva izsolēs, bet dēļus kā produkciju ar pievienoto vērtību pārdot ir izdevīgāk. Tādēļ savas zāģētavas izveide bijis saimnieciski pareizs solis. 

"Mūsu uzņēmums, kas pārstrādā tikai savu koksni. Tātad, neejot tirgū un nepērkot šo te koksni no citiem, mēs nesastādam citiem kokapstrādes uzņēmumiem nekādu nozīmīgu konkurenci," teica  Buškevics.

Konkurences padome iebilst, ka likums jāievēro arī tad, ja ietekme uz tirgu ir minimāla. Tādēļ pašvaldības uzņēmumam apaļkoku apstrādei būtu jāizmanto privātu zāģētavu pakalpojumi, nevis jāveido sava.

Taču diez vai šie iebildumi apklusinās zāģu rēkoņu "Norupē". "Rīgas mežu" apgrozījums pērn pārsniedza 20 miljonus eiro, peļņa – 2,8 miljonus eiro, bet nodokļos valstij samaksāti gandrīz četri miljoni eiro.

Tādēļ uzņēmums pat nedomā atteikties no savas zāģētavas, bet gluži otrādi – pašlaik iegulda līdzekļus, lai modernizētu iekārtas un kāpinātu jaudas.

5 komentāri
Maija Braslina
Prieks,ka ir tādi ražotāji! Paši dzīvo un dod darbu iedzīvotājiem. Būtu tādu vairāk, cilvēki varētu dzīvot savā tēvu zemītē.
Anonīms lietotājs 34208
Par tiem pašiem Delfi jau rakstīja 2018.g. Aivars Tauriņš "Rīgas mežu" valdes priekšsēdētāja pienākumus pilda kopš 2008. gada. Par darbu pērn viņš nopelnīja 72 454 eiro. Dividendēs no SIA "Komp ART Eksim" Tauriņš pērn saņēma 90 810 eiro, bet vēl 50 000 eiro viņam kā kompensāciju samaksāja SIA "Tirgoņu 1". Skaidrā naudā Tauriņš ir uzkrājis 40 000 eiro, bet bezskaidrā naudā viņš naudu neglabā. Pērn viņš dāvinājis 51 300 eiro. Tauriņa parādsaistības ir 191 405 eiro. Viņam pieder zeme un ēkas Babītes pagastā.
Anonīms lietotājs 34208
Ja jau šitas Buškevics piestrādā arī vēl Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā par Medību koordinācijas komisijas locekli, tad pavisam interesanti. Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā par vēl vienu koordinācijas locekli piestrādā arī zināmais LV Mednieku asociācijas vadonis Haralds Barviks, kurš "saimnieciskā" kārtā apvieno amatus Lielvārdes novada pašvaldībā, Siguldas medību koordinācijas komisijā, vada Pierīgas medību klubu, Safari medību klubu un veic mežizstrādi savā Garkalnes SIA "GRK".
Anonīms lietotājs 34208
Juris Buškevics "Rīgas mežu" valdē strādā kopš 2012. gada, taču darbu atradis arī mednieku biedrības "Rīgas meži" un Lauksaimniecības universitātes Mednieku kluba vadībā. Viņš strādā arī Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā par Medību koordinācijas komisijas locekli. "Rīgas meži" Buškevicam maksāja 65 244 eiro algu. 180 eiro pielika Pārtikas un veterinārais dienests, bet 171 eiro – Igaunijas uzņēmums "Hunt-Fish Group OÜ". Bankā Buškevics noglabājis 25 656 eiro. Zeme un ēkas viņam pieder Jelgavā. Savukārt tikai zeme Buškevica īpašumā ir Kombuļu pagastā un Piedrujas pagastā.
Anonīms lietotājs 34208
Skat. mājas lapu. Attīsta neatļautu komercdarbību, ka nemetas, un gailis pakaļ nav dziedājis šiem pelēkajiem n-tos gadus!!! Monstri!!! Aivars Tauriņš, SIA "Rīgas meži" valdes priekšsēdētājs: Sākotnēji augošos kokus pārdevām cirsmu izsolēs, bet 2012. gadā sākām paši nodarboties ar mežizstrādi un netālu no Ogres izveidojām savu kokzāģētavu "Norupe", kurā investējām 4,5 miljonus latu. Ražotne drīzumā sāks darbu, ražojot žāvētas un ēvelētas mēbeļu sagataves. Plānots, ka līdz 2016. gadam saimniecība būs sakārtota tiktāl, ka uzņēmums spēs pārstrādāt un likt lietā visu Rīgas mežos izaugušo un nozāģēto. Turpmākajos gados domāts arī par jaunas koģenerācijas stacijas būvi un, iespējams, vēl lielākas ražotnes tapšanu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti