Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Skridi un Viktoriju Ķēniņu

Rīta Panorāma

Igaunijā sākas iepriekšējā balsošana parlamenta vēlēšanās

Intervija ar Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektoru Nori Krūzīti

Pārtikas tirgotāji un zemnieki aicina valdību samazināt PVN piena produktiem

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija (LPTA) un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina valdību piena nozares krīzes periodā samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) piena produktiem. Tāpat organizācijas tikšanās laikā vienojušās par ciešāku sadarbību Latvijā ražotā piena virzīšanai tirgū, izceļot vietējos piena produktus veikalu plauktos.

LPTA biedri, starp kuriem pārstāvēti tādi mazumtirdzniecības zīmoli kā, piemēram, "Aibe", "Narvesen", "Rimi", "Top!" un LOSP, kas apvieno 54 lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas un ir vadošā piena zemniekus pārstāvošā biedrība, tiekoties pārrunāja piena krīzes rašanās iemeslus un iespējamos risinājumus. Kaut arī piena ražotājiem un pārtikas tirgotājiem nav tiešo sadarbības līgumu un piena ražotāji savu produkciju pārdod pārstrādātājiem, abas puses vienojās par būtiskākajiem soļiem, kas varētu sekmēt vietējās produkcijas noietu.

Tirgotāji apliecināja izpratni par sarežģīto situāciju, kurā nonākuši Latvijas zemnieki, vienlaikus skaidrojot, ka ar pārstrādātājiem norēķinās pilnā apmērā un noteiktā laikā, akceptējot pieprasītās cenu izmaiņas. Savukārt norēķini ar zemniekiem ir pārstrādātāju atbildība. Zemniekiem, kas nesaņem atbilstošu samaksu par savu produkciju, ir jārunā ar pārstrādātājiem. Tieši pārstrādātāju rokās ir iespēja un arī pienākums norēķināties ar zemniekiem, norādīja LPTA izpilddirektors Noris Krūzītis. 

"Zemnieki redz piena gala cenu veikalu plauktos, tajā pašā laikā par savu saražoto pienu šobrīd nesaņem pat pašizmaksu. Šādas sarunas ar piena ražošanas-pārstrādes-pārdošanas ķēdē iesaistītajiem palīdz labāk ieraudzīt, kur ir problēma un kā to risināt," atzīmēja LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis. 

Organizācijas uzskata, ka, lai pilnībā izprastu situāciju un neradītu augsni maldīgiem secinājumiem, būtu jātiekas visiem pārtikas ķēdes dalībniekiem – gan ražotājiem, gan pārstrādātājiem, gan tirgotājiem. 

LOSP atzinīgi vērtējis LPTA biedrus, kuru sortimentā ir būtisks vietējās produkcijas īpatsvars, un cer uz sadarbību vietējās produkcijas tirdzniecības veicināšanā.

LPTA biedri apliecināja gatavību vēl redzamāk tirdzniecības vietās izcelt vietējo piena produkciju un iesaistīties vietējās produkcijas veicināšanas iniciatīvās. "Pētījumi rāda, ka pircēji labprāt pirktu tieši vietējo produkciju, taču dažādu mārketinga risinājumu dēļ dažkārt nespēj atšķirt vietējos un ievestos produktus," norādīja Gūtmanis.

Tirgotāju pārstāvji vērsa uzmanību, ka būtisks jautājums ir arī Latvijas piena pārstrādes nozares konkurētspēja, piedāvājot augstvērtīgus produktus par cenu, kas spēj konkurēt ar kaimiņvalstu produkciju. Tajā skaitā ir produktu kategorijas, piemēram, "UHT" piens, kur importa produkcijai vispār nav vietējās alternatīvas. Tas nozīmē, ka vietējā piena pozīcijas tirgū varētu uzlabot, modernizējot un konsolidējot Latvijas piena pārstrādi, atzīmēja organizācijas.

Gan LPTA, gan LOSP uzskata, ka būtisks krīzes atbalsta instruments Latvijas piena ražotājiem būtu PVN samazināšana piena produktiem. 

PVN samazināšana augļiem un dārzeņiem apliecināja, ka šis instruments var stiprināt nozares konkurētspēju, jo iedzīvotāji var atļauties pirkt augstākas kvalitātes vietējo produkciju. 

"PVN samazināšana piena produktiem būtu nozīmīgs solis, lai palīdzētu zemniekiem pārdzīvot grūto situāciju un saglabāt savas saimniecības. Turklāt PVN samazināšana var būt elastīgs risinājums, ko piemēro tieši krīzes periodā," atzīmēja LOSP valdes priekšsēdētājs Gūtmanis. 

KONTEKSTS:

Jau vairākas nedēļas krīzi piedzīvo Latvijas piena lopkopji. Piena pārprodukcija Eiropā un pieprasījuma krišanās novedusi pie piena iepirkuma cenas krituma. No aptuveni 50 centiem cena par kilogramu piena nokritusies līdz vidēji 37 centiem, liecina Lauksaimniecības datu centra aplēses.

Vienlaikus piena nozare asi kritizē tirgotājus par augstajām cenām veikalos, kuras iedzīvotāji nevarot atļauties. Lielākās veikalu ķēdes gan pārmetumus noraida.

Paredzēts, ka Zemkopības ministrija (ZM) valdībai drīzumā prezentēs plānu, kā nozari atbalstīt. Konkrēti cik naudas tas valstij izmaksās, pagaidām nav zināms. Zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts") norādīja, ka piensaimnieku atbalstam līdzekļus vajadzēs pārdalīt no citām nozarēm, savukārt papildu nauda no valsts budžeta būšot jāprasa tad, ja krīze turpināsies vēl vismaz divus mēnešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti