Par OIK ierobežošanu lems jaunā Saeima

Daudzo priekšlikumu dēļ gala lēmums par stingrāku kontroli elektrostacijās, kas piedalās obligātajā iepirkumā, būs jāpieņem nākamajai Saeimai, šodien atzina Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš.

Komisija šobrīd vērtē jaunus grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas Ekonomikas ministrijai uzdos par pienākumu regulāri pārbaudīt stacijas un neatbilstību gadījumā anulēt atļaujas piedalīties obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmā. Daudzo priekšlikumu dēļ parlaments par grozījumiem otrajā lasījumā balsos tikai nākamnedēļ, 12. Saeimas pēdējā sēdē. Līdz ar to trešais, galīgais lasījums tiks atstāts jauno deputātu ziņā.

"Es jūtu, ka mēs būsim trāpījuši mērķī, un ļoti ceru, ka nākamā Saeima gala lēmumu pieņems. Protams, droši vien varēja jau vasarā sākt šo diskusiju, taču vasarā bija ātro kredītu jautājums, lai šo jomu sakārtotu. Tas darbs, kas tagad ir izdarīts, es domāju, tajā īsajā termiņā ir gana labs, pietiekams un precīzs," teica Naudiņš.

Deputāti uzskata, ka stingrākas kontroles stacijās neļaus uz OIK rēķina iedzīvoties negodprātīgiem uzņēmējiem. Savukārt līdz novembra beigām valdība varētu izskatīt Ekonomikas ministrijas pilnveidoto plānu, kā no OIK sistēmas atteikties pilnībā.

Obligātā iepirkuma komponente (OIK)

Obligātais iepirkums ir valsts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem.

Valsts iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, maksājot garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas.

Savukārt šīs izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.

OIK apmēru ietekmē dabasgāzes cena, elektroenerģijas cena biržā un elektroenerģijas patēriņš. No 2018.gada OIK sistēma mainīta – iepriekš elektrības patērētāju maksājums piesaistīts patērētajai enerģijai kā konkrēts tarifs par katru patērēto kilovatstundu. No šī gada OIK maksā gan kā fiksēto tarifu par katru patērēto kilovatstundu - un šis maksājums samazinājies -, gan kā “jaudas OIK par ampēriem”, kas ir fiksētais tarifs par pieslēguma jaudu. Jo pieslēguma jauda lielāka, jo lielāks fiksētais maksājums.  

KONTEKSTS:

Augusta sākumā speciāli izveidota darba grupa nāca klajā ar plānu OIK atcelšanai. Iecerēts atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli, OIK jaudas maksājumu iekļaut pārvades tarifā un dažādos veidos ierobežot OIK saņēmēju peļņu, tādā veidā samazinot obligātā iepirkuma apjomu. Savukārt pēc trim gadiem OIK aizstātu “zaļie sertifikāti”.

Tomēr pret visām darba grupas iecerēm izskanēja virkne iebildumu, un premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) paziņoja, ka no OIK reformu plāna izņems priekšlikumu par "zaļajiem sertifikātiem". Tomēr vēl septembrī Ekonomikas ministrija plānoja atkārtoti valdībai piedāvāt OIK maksājumu aizstāt ar "zaļajiem sertifikātiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt