Paplašināto valsts atbalstu attiecinās arī uz Liepājas SEZ kapitālsabiedrībām

Saeima ceturtdien, 13. maijā, pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās", kas paredz paplašinātā valsts atbalsta attiecināšanu arī uz Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) kapitālsabiedrībām.

Paplašinot Liepājas SEZ piemērojamo valsts atbalstu ar tiešo nodokļu atvieglojumiem par sākotnējo ieguldījumu rezultātā radītajām jaunizveidotajām darba vietām, tiks veicināta Liepājas SEZ likumā noteiktā mērķa sasniegšana, radot jaunu rīku ekonomikas stimulēšanai, palielinot Liepājas SEZ konkurētspēju ārvalstu investoru piesaistē un samazinot Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes ietekmi, kā arī nodarbinātības veicināšanai, radot jaunas darba vietas Liepājā, piesaistot augstas pievienotās vērtības uzņēmumus, kuri radītu augstas kvalifikācijas darbaspēku.

Līdz šim likums paredzēja, ka attiecināmās izmaksas par sākotnējo ieguldījumu rezultātā radītajām jaunizveidotajām darba vietām attiecināmas tikai uz Rēzeknes un Latgales speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrībām, bet uz Liepājas SEZ attiecināmas ir tikai izmaksas par ieguldījumiem materiālajos un nemateriālajos aktīvos.

Tagad pieņemtas normas, kas paredz paplašināt komercdarbības atbalstu Liepājas SEZ kapitālsabiedrībām un iekļaut likumā "Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās" nodokļu atvieglojumus par izmaksām darba spēka atalgojumā jaunām darba vietām. Likumprojekta autoru ieskatā valsts atbalsts jaunām darbavietām Liepājas SEZ teritorijā būs efektīvs Liepājas SEZ kapitālsabiedrībām, kurām ieguldījumu projekta rezultātā jaunradītās darba vietas izmaksās vairāk nekā veiktie ieguldījumi.

Izmaiņas paredz, ka gan ieguldījumu, gan paredzamo algu izmaksu veikšanas rezultātā uzkrāto attiecināmo izmaksu summa attiecināma tikai uzņēmumu ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanai.

Grozījumus izstrādāja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija kā alternatīvu pērn iesniegtam vairāku deputātu likumprojektam, kurā daļa punktu bija zaudējusi aktualitāti sakarā ar jau pieņemtiem grozījumiem.

Liepājas SEZ likums nosaka, ka Liepājas SEZ izveidota ar mērķi attīstīt un veicināt tirdzniecību, rūpniecību, kuģniecību un gaisa satiksmi, kā arī starptautisku preču apmaiņu caur Latviju. Tās uzdevums ir piesaistīt ieguldījumus ražošanas un infrastruktūras attīstībai un jaunu darba vietu radīšanai Liepājā, norādīts likumprojektā. 

Tiek uzsvērts, ka Liepājas SEZ ir jāveicina Liepājas reģiona attīstība. Plānots, ka grozījumi veicinās tautsaimniecības attīstību, dos papildu pienesumu valsts un Liepājas pašvaldības budžetos.

Liepājas SEZ teritorijā iekļauti apmēram 65% no Liepājas pilsētas teritorijas. Pašlaik Liepājas SEZ kapitālsabiedrības statusā darbojas 44 uzņēmumi. Aptuveni puse ir ražošanas uzņēmumi, bet otra puse – ostas uzņēmumi, kas kopumā nodrošina turpat 2500 darba vietas, kas rada vismaz trīs, četras papildu darbavietas apkalpojošā sektorā, minēts anotācijā.

Kopējās investīcijas no 1997. gada līdz 2019. gadam ir aptuveni 443 miljoni eiro, no kurām lielākā daļa ir privātās investīcijas, bet 136 miljoni eiro – tiešās Liepājas SEZ pārvaldes piesaistītās investīcijas.

Likuma grozījumu autori uzsvēra, ka Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze ietekmē ražošanu visā pasaulē, uzņēmumi saīsina piegādes ķēdes, kas paver iespēju piesaistīt jaunas ražotnes Liepājas SEZ. Krīzes rezultātā ir palielinājies brīvi pieejamais darbaspēks, jo daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas bija devušies peļņā uz Eiropas valstīm ir atgriezušies Liepājā, taču pandēmijas ietekmē bezdarbnieku skaits ir pieaudzis.

Komisijas pārstāvji norādīja, ka Liepājā bezdarba līmenis 2020. gada decembrī pieaudzis līdz 6,5%, tādēļ nepieciešami jauni instrumenti ekonomikas stimulēšanai un nodarbinātības veicināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt