Papīra cena pieaugusi par 20%; spriedze tipogrāfijām, preses un grāmatu izdevējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Straujais papīra cenas kāpums rada pamatīgu spriedzi tipogrāfijām, grāmatu un preses izdevējiem, kā arī iepakojuma ražotājiem. Turklāt tās nav vienīgās izmaksas, kas pamatīgi sadārdzina ražošanu. Savukārt papīra ražotājiem šobrīd ir visas kārtis pieprasīt augstāku samaksu pat ar atpakaļejošu datumu, jo papīrs kļuvis par deficīta preci.

Papīra cena pieaugusi par 20%; spriedze tipogrāfijām, preses un grāmatu izdevējiem
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Papīra cenas kāpums sākās vasaras vidū, un nu jau cena pieaugusi par 20%. Šī izejmateriāla izmaksas rada pamatīgu spriedzi tipogrāfijām, grāmatu un preses izdevējiem, kā arī iepakojuma ražotājiem.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja, “Jāņa Rozes” apgāda vadītāja Renāte Punka pastāstīja, ka vēl vasarā papīra cenas pieaugums nebija tik nozīmīgs, bet nu jau iestājusies zināma krīze. Tipogrāfijas informē savus klientus, ka situācija ir sarežģīta.

„Eiropas papīra ražotāji diemžēl arī rīkojas neētiski un piestāda rēķinus par lielākām cenām jau noslēgtajiem līgumiem. Būtībā ar atpakaļejošu datumu. Latvija vispār ir viena no Eiropas drukas lielvalstīm grāmatu izdošanas jomā – gan lielākās, gan mazākās tipogrāfijās ir ļoti daudzi pasūtījumi no citām Eiropas valstīm, un, protams, viņiem šis ir ārkārtīgi būtiski. Viņi mūs brīdina par to, ka situācija no papīru piegādātāju puses ir kļuvusi sāpīga,” pastāstīja Punka.

Uz jautājumu, vai papīra cenas pieaugums ietekmēs arī galaprodukta cenu, piemēram, grāmatas kļūs dārgākas, Punka atzina, ka no jauna izdotajām grāmatām šis faktors būs jāņem vērā.

„Droši vien tie projekti, kuri saņēmuši vai nu kādu līdzfinansējumu vai kuriem ir strikti izdošanas termiņi autortiesību dēļ, tiem nebūs citas izejas. Un izdevēji būs spiesti vai nu paaugstināt cenu vai palielināt tirāžu, lai noturētu iepriekš plānoto cenu. Droši vien būs arī projekti, ja tajos tiešām lielu īpatsvaru projekta cenā veido tieši tipogrāfijas izmaksas, kas varētu attiekties uz ilustrētām, krāsainām grāmatām.

Un es pieļauju, ka kādus projektus noliks plauktiņā un pagaidīs, kamēr cenas nostabilizējas,” sacīja Punka.

Faktu, ka papīra cenas pieaugums rada pamatīgu spriedzi, atzina arī SIA “Poligrāfijas grupa Mūkusala” pārdošanas un klientu servisa vadītāj Renāte Dubrovska, sakot, ka tik pamatīgu papīra cenas lēciens uzņēmums pastāvēšanas vēsturē pieredz pirmo reizi. Turklāt tās nav vienīgās izmaksas, kas pamatīgi sadārdzina ražošanu.

„Šobrīd, ja mēs salīdzinām ar 2021. gadu, – kas ir plānots 2022. gadam, tad kāpums papīra cenai būs līdz pat 50%. Šis nav vienīgais izmaksu pieaugums, ar ko mums ir jārēķinās. Arī elektrības cenu pieaugums. Mūsu gadījumā tie ir par 30–40%. Gāzei – pat reiz trīs. Iepakojums, paletes – reiz divi. Tas nozīmē, ka pakalpojums, ko mēs nodrošinām saviem klientiem, kļūst ļoti dārgs,” skaidroja Dubrovska.

Dubrovska atzina, ka papīra ražotājiem ir visas kārtis pieprasīt augstāku samaksu pat ar atpakaļejošu datumu, jo papīrs kļuvis par deficīta preci. Tas tādēļ, ka pērnā gada beigās un šogad vairākas papīra rūpnīcas Eiropā pārtrauca savu darbību, jo bija pārprodukcija. Tomēr situācija ir strauji mainījusies.

Latvijas Bankas ekonomists Klāvs Zutis par papīra cenām
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Kādi faktori ietekmē papīra cenas pieaugumu?

“Pirmkārt, pēdējo mēnešu laikā notiek diezgan strauja ekonomiskā attīstība. Līdz ar to būtisks pieprasījums pēc visdažādākajām precēm. Tajā pašā laikā ražotājiem un piegādātājiem nav vēl bijis gana laika, lai šo augošo pieprasījumu noķertu. Tādā veidā veidojas pieprasījuma un piedāvājuma disbalanss,” Latvijas Radio skaidroja Latvijas Bankas ekonomists Klāvs Zutis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti