NVO: Plāns samazināt nodokļu atlaides par ziedojumiem ir katastrofa

Turpmāk uzņēmumi, kas ziedo sabiedriskā labuma organizācijām, saņems ievērojami mazākas nodokļu atlaides nekā šobrīd. To paredz valdības akceptētā nodokļu reformas pakete. Nevalstiskais sektors to sauc par katastrofu, jo apdraudēti ir gan "ziedot.lv" palīdzības projekti, gan "Iespējamās misijas" jauno pedagogu darbs, sportisti, vēža slimnieki un visi pārējie, kurus atbalsta tieši sabiedriskā labuma organizācijas.

Nodokļu atlaides ziedotājiem

Pašlaik uzņēmumi saņem nodokļa atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas. Taču atlaide nedrīkst pārsniegt 20% no nodokļa kopējās summas.

Izmaiņas paredz, ka uzņēmumi, kas ziedo, var izvēlēties vienu no trīs iespējām:  

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no iepriekšējā gada peļņas pēc nodokļiem.

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 3% no iepriekšējā gadā kopējās darbiniekiem samaksātas bruto algas, no kuras maksāts sociālais nodoklis.  

*Samazināt uzņēmuma ienākuma nodokli dividendēm par 30% no ziedotās summas, taču šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no aprēķinātā nodokļa summas.  

Lielais ziedotāju atbalsts labdarības maratona “Dod pieci” laikā “Dzīvības kokam” ļauj šovasar rīkot vienu nometni pēc otras. Bet vidēji gadā biedrība, kuru principā uztur ziedotāju nauda, saņem 60 – 70 tūkstošus eiro. Bez ziedojumiem vēža slimnieku atbalsta programma pat nebūtu ieviesta.  Un ziedotāji labprāt izmanto iespēju iegūt nodokļu atlaidi.

Biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe norāda, ka četras piektdaļas ziedotāju viennozīmīgi paprasa atlaides, jo uzņēmums radīts peļņas gūšanai.

Programmas “Iespējamā misija” direktors Kārlis Andersons stāsta, ka ir novērots, ka “lēmumi par ziedojumiem tiek pieņemti gada beigās, kad viņi zina, cik liela summa ir”. Atlaižu apcirpšana programmai nozīmētu mazāk skolotāju.

Nevalstiskais sektors šo trauksmes zvanu skandināja arī otrdienas valdības sēdē. Sportisti, vēža pacienti, retu slimību nēsātāji, cilvēki ar īpašām vajadzībām – bez atbalsta var palikt daudzi! 2015. gadā nodokļu atlaidēm bija paredzēti 24 miljoni eiro, 2019. gadā vairs tikai 6,5 miljoni.

“Šobrīd paredzamais samazinājums ir piecas reizes, plānots bija septiņas reizes, nu bija grandioza katastrofa, tā tagad būs liela katastrofa!” saka biedrības “Ascendum” valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce.

Savukārt Berķe atzīst, ka ar īpašām bažām viņa skatās uz biedrības rehabilitācijas centru, kuru plānots atvērt tuvāko gadu laikā, bet, ja samazināsies ziedojumu apjoms, “ir grūti saprast, kā to īstenot”.  

“Mēs neesam pret pārmaiņām, bet mēs gribam, lai tās izdiskutē! Un, lai pasaka, kā to kompensēs,” uzsvēra organizācijas “ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība)  gan uzskata, ka ir paredzēti pietiekami plaši kompensācijas mehānismi.

“Paldies dievam, mums nav daudz uzņēmumu, kas ziedo tikai tādēļ, lai saņemtu atlaidi no valsts. Tie ir 250 miljoni vismaz, kas ir šajā sektorā!” sacīja ministre.

Tagad nevalstisko organizāciju pārstāvji centīsies pārliecināt Saeimas deputātus, ka plānotās izmaiņas apdraud palīdzības vai atbalsta sniegšanu simtiem un tūkstošiem cilvēku.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt