Novembrī reģistrēta 0,4% deflācija

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2013. gada novembrī, salīdzinot ar 2012. gada novembri, samazinājās par 0,4, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.

Gada laikā precēm cenas samazinājās par 1%, bet pakalpojumiem pieauga par 1%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Patēriņa cenu pārmaiņas 2012. un 2013. gadā
(% pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2013. gada novembrī, salīdzinot ar 2012. gada novembri, bija degvielas un pārtikas preču cenu pazeminājumam, kā arī pakalpojumu cenu nelielam pieaugumam.

Pārtikas produktu cenas galvenokārt akciju ietekmē gada laikā samazinājās par 0,9%. Salīdzinoši lētāka kļuvusi tēja un kafija (-10,4%), maize un graudaugu izstrādājumi (-2,7%), augļi (-6,5%), gaļa un gaļas izstrādājumi (-1,3%), savukārt dārgāki palikuši dārzeņi un kartupeļi (+5,4%), piens, siers un olas (+1,5%).

Degvielas cenas samazinājās par 4,2%.

Mājokļa grupā cenu līmeni ietekmēja zemāki tarifi siltumenerģijai (-6,5%) un gāzei (-5,1%). Cenas pieauga mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem par 7,6% un cietajam kurināmajam – par 7,1%.

Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,2% lētāki, ko ietekmēja mobilo telekomunikāciju un interneta pakalpojumu cenu samazinājums.

Par 5% cenas pieauga frizieru un citiem personīgās aprūpes pakalpojumiem. Dārgāki kļuva ēdināšanas pakalpojumi (+1,5%) un viesnīcu pakalpojumi (+4,2%).

Novembrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas samazinājās par 0,5%. Precēm vidējais cenu līmenis pazeminājās par 0,5%, bet pakalpojumiem par 0,3%.

Lielākā ietekme bija cenu kritumam pārtikai, alkoholam un tabakai, transporta precēm un pakalpojumiem, kā arī apģērbam un apaviem.

Akciju ietekmē pārtikas cenu vidējais līmenis pazeminājās par 0,8%. Maizei cenas kritās par 2,9%, tējai un kafijai – par 3,6%, gaļai un gaļas izstrādājumiem – par 0,6%, olām – par 5,4%. Cenas pieauga eļļai un taukiem par 0,6%, savukārt dārzeņi sezonālu faktoru ietekmē kļuva dārgāki par 2,1% un kartupeļi – par 5%. Sākoties akcijām, alum cenas samazinājās par 4,3%.

Degvielas cenas samazinājās vidēji par 0,7%. Par 0,9% cenas samazinājās 95. markas benzīnam un dīzeļdegvielai, savukārt auto gāzei cenas pieauga par 3,9%.

Apaviem rudens ziemas sezonas akciju ietekmē cenas pazeminājās par 2,2%.

Pārējās patēriņa grupās neliels cenu kāpums bija īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm (+2,6%), cietajam kurināmajam (+0,8%), mājokļa remonta un uzturēšanas (+1,9%), frizieru (+0,3%) un viesnīcu pakalpojumiem (+1,4%). Savukārt cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem (-6,7%).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti