«Nord Stream 2» draud vērsties tiesā pret Eiropas Savienību

“Nord Stream 2” draud vērsties tiesā pret Eiropas Savienību. Uzņēmums pieprasa, lai uz Baltijas jūras dzelmē topošo gāzesvadu, kas savienos Krieviju un Vāciju, netiktu attiecināti jaunie gāzes tirgus nosacījumi, jo projekts tika uzsākts, kad spēkā vēl bija iepriekšējie noteikumi. Nesen apstiprinātās izmaiņas radīs Krievijas gāzesvada saimniekiem būtiskus finanšu zaudējumus.

«Nord Stream 2» draud vērsties tiesā pret Eiropas SavienībuArtjoms Konohovs

  Šveicē reģistrētās kompānijas vadītājs Matiass Vornings ir nosūtījis Eiropas Komisijas priekšsēdētājam Žanam Klodam Junkeram oficiālu vēstuli, kurā uzstāj, ka “Nord Stream 2” būtu jāuzskata par jau esošo, nevis topošo gāzesvadu. Un tādēļ uz to būtu attiecināms izņēmums no jaunajiem gāzes tirgus noteikumiem.

  Līdzīgu nostāju nesen pauda arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs: “Eiropas Komisija sākotnēji saņēma juridisko atzinumu, kurā tika secināts, ka “Nord Stream 2” nekādi nepārkāpj Eiropas Savienības gāzes direktīvu. Tad Eiropas Komisija darīja visu iespējamo, lai veiktu tajā grozījumus, kas ar atpakaļejošo datumu uzstāda noteikumus investīcijām, kas jau ir veiktas. Tātad tika pilnībā ignorēta tā dēvētā “vectēva atruna”, kas līdz šim šķita kā nesatricināms pamats civilizētu ekonomisko operāciju veikšanai.”

  Tiekoties ar ārvalstu investoriem, Lavrovs sacīja, ka notikumi ap “Nord Stream 2” esot satraucoši un ka ASV mēģina rupji iejaukties projekta norisē.

  Eiropas Komisija uzskata, ka “Nord Stream 2” diez vai ir iespējams uzskatīt par jau esošu gāzesvadu. Vasarā, kad spēkā stāsies nesen apstiprinātie noteikumi, gāzesvads, visticamāk, vēl nebūs pabeigts. Tomēr “Nord Stream 2” vadība uzstāj, ka spēles laikā nosacījumus nedrīkst mainīt. Tādēļ ja Eiropas Komisija atteiksies piešķirt šim gāzesvadam izņēmuma statusu, kompānija sola vērsties ar arbitrāžas prasību, lai pasargātu savas investīcijas, jo gāzesvadā esot ieguldīti jau 6 no kopumā 10 miljardiem eiro.

  Kamēr Eiropas Komisija savu oficiālo atbildi vēl gatavo, viens no kandidātiem uz tās nākamā priekšsēdētāja posteni Manfreds Vēbers otrdien paziņoja, ka viņš apturēs šo gāzesvadu, ja kļūs par nākamo komisijas vadītāju.

  “Es uzskatu, ka Eiropai ir jābūt neatkarīgai. It sevišķi no Krievijas. Es uzskatu, ka “Nord Stream 2” ir nepareizs projekts. Tas padara Eiropu atkarīgāku no Krievijas gāzes piegādēm. Tā vietā mums būtu jāattīsta sašķidrinātās dabasgāzes termināļi, kas padarīs piegādes ķēdi neatkarīgāku,” sacīja Vēbers.

  Jaunie Eiropas gāzes tirgus noteikumi, kas tik ļoti nepatīk “Nord Stream 2”, paredz, ka cauruļvada īpašnieks nevar paturēt monopoltiesības uz gāzes piegādi caur to. Infrastruktūrai ir jābūt pieejamai uz līdzvērtīgiem nosacījumiem arī citiem piegādātājiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Ekonomika
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti