No krāpniekiem jāuzmanās arī koksnes kurināmā pircējiem. Policijas un patērētāju sargu padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Palielinoties koksnes kurināmā cenai, Latvijā sāk uzdarboties krāpnieki. Viņi sola piegādāt kokskaidu briketes un granulas, bet pazūd pēc avansa maksājuma saņemšanas. Valsts policija jau uzsākusi vairākus kriminālprocesus un aicina iedzīvotājus uzmanīties, ja pārdevēji piedāvā kurināmo par zemāku cenu nekā vidēji tirgū. Tāpat iesaka pilnībā par kurināmo norēķināties tikai pēc preces piegādes.

No krāpniekiem jāuzmanās arī koksnes kurināmā pircējiem. Policijas un patērētāju sargu padomi
00:00 / 04:50
Lejuplādēt

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa pastāstīja, ka saistībā ar granulu un brikešu iegādi Zemgales reģionā saņemti trīs iesniegumi – divi Dobeles, viens Jelgavas iecirknī. Visos gadījumos veikts avansa maksājums, bet nav saņemts ne kurināmais, ne atgriezta nauda no 1000 līdz 3000 eiro apmērā.

„Vienā gadījumā vīrietis atsaucies uz sludinājumu interneta vietnē, vēlējies iegādāties kokskaidu granulas, veicis 1204 eiro pārskaitījumu kādam uzņēmumam. Visa komunikācija ir notikusi “WhatsApp” platformā, un

krāpnieki izmantojuši eksistējošu uzņēmumu, taču norādījuši nepareizu bankas konta numuru.

Otrā gadījumā ir bijusi līdzīga shēma – interneta vietnē “Alibaba.com” vīrietis vēlējās iegādāties kokskaidu briketes, un avansa maksājums bijis jāveic uz ārvalsts bankas kontu Vācijā. Tiklīdz viņš samaksāja 3120 eiro, tā visa komunikācija arī ir beigusies, un viņš nav saņēmis ne briketes, ne naudu, ko viņš pārskaitījis. Un trešais gadījums – uzņēmums ir noslēdzis līgumu par vienu kravu kokskaidu brikešu piegādi. Tas ir bijis Polijas uzņēmums, ar ko noslēgts šis līgums, un pārskaitīta nauda 3080 eiro,” pastāstīja policijas pārstāve.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Sanita Gertmane norādīja, ka PTAC ir saņēmis dažas sūdzības par kurināmā iegādi, bet, spriežot pēc rosības tirgū, šajā jomā pastāv vairāki riski. „Ļoti svarīgi saprast, no kā mēs pērkam, piemēram, granulas vai skaidu briketes.

Tātad, lai tā būtu juridiska persona pirmkārt, jo no fiziskas personas pērkot jebko, ir daudz vairāk risku.

Būtu vēlams tomēr kaut kādā veidā arī iegūt informāciju, cik šis uzņēmums ir pieredzējis vai uzticams. Mums ir bijušas sūdzības par to, ka patērētāji it kā pasūta augstākas kvalitātes materiālu, bet tiek piegādāts zemākas kvalitātes materiāls, līdz ar to tas nevar tikt izmantots daļā no šiem apkures katliem. Trešā lieta, kas būtu jāņem vērā, būtu apmaksa. Mēs rekomendējam, ja ir iespējams, tomēr nemaksāt priekšapmaksas un, ja tās tiek prasītas, tad tomēr maksāt pēc iespējas mazāku procentu un tad visu naudu atdot, kad prece ir saņemta,” ieteica Gertmane.

Gan PTAC, gan Valsts policijas pārstāve mudināja uzmanīties arī tad, ja pārdevējs piedāvā iegādāties kurināmo par krietni lētāku cenu nekā vidēji tirgū. „Ja vēlas iegādāties briketes vai granulas daudz lētāk, nekā cena ir vidēji tirgū, – tam jau ir jābūt vienam no indikatoram, ka tas varētu būt mēģinājums apkrāpt.

Protams, es neapgalvoju, ka visi, kas piedāvā lētāk, ir krāpnieki, bet tas ir viens no indikatoriem, lai piesaistītu uzmanību.

Tāpēc ir jāpārliecinās par uzņēmumiem, ir jāseko līdzi bankas kontiem. Un vēl jāpievērš uzmanība – nevajadzētu veikt avansa maksājumus. Līdz šim visos iesniegumos, kas policijā saņemti, pieprasa šos avansa maksājumus un pēc avansa maksājumu veikšanas komunikācija tiek pārtraukta,” pastāstīja Kalniņa.

Gertmane problēmu gadījumā aicināja iedzīvotājus vērsties arī PTAC: „Ja ir kopumā kaut kādas pretenzijas, piemēram, par šo granulu kvalitāti, sākotnēji būtu jāgriežas pie komersanta ar iesniegumu, kas ir pārdevis granulas. Bet, ja ir kaut kādas problēmas saziņā ar komersantu, komersants nesazinās vai nepilda savas saistības, noteikti var vērsties pie mums.”

Pašlaik Valsts policija nav novērojusi masveida krāpšanu, pērkot granulas un briketes, tomēr pēdējās divās dienās policijas Zemgales iecirknī ierosināti vēl divi kriminālprocesi: Tērvetes pagastā par kurināmā iegādi izkrāpti 6045 eiro, Jelgavā – 3201 eiro. Policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un nepieļaut kļūdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti