No janvāra akcīzes nodokļa likme pieaugs cigaretēm un cukurotiem dzērieniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saskaņā ar akcīzes nodokļa likuma grozījumiem no 2022. gadā 1. janvārī stājas spēkā vairākas izmaiņas akcīzes jomā. Vairākām akcīzes preču grupām mainās akcīzes nodokļa likmes – tabakas izstrādājumiem, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamiem šķidrumiem, to sagatavošanas sastāvdaļām (e-šķidrumi) un tabakas aizstājējproduktiem. No nākamā gada 1. janvāra mainās arī akcīzes nodokļa likmes piemērošanas kārtība bezalkoholiskajiem dzērieniem un etilspirtam, kuru satur uztura bagātinātāji, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem

Likmes paaugstināšanās tabakas izstrādājumu cenas varētu ietekmēt šādi:

No 2022.gada 1.janvāra:

 • Cigaretes (20 gab. paciņā, cena 3,60 EUR) +0,13  EUR (ieskaitot PVN);
 • Cigāri un cigarillas (10 gab. paciņā) +0,13 EUR (ieskaitot PVN);
 • Smēķējamā tabaka (40 grami paciņā) +0,27 EUR (ieskaitot PVN);
 • Karsējamā tabaka (6,2 grami paciņā) + 0,35 EUR (ieskaitot PVN).

Tabakas izstrādājumu inventarizācija

2022.gada 1.janvārī inventarizācija jāveic visiem tabakas izstrādājumu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot mazumtirgotājus), līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) akcīzes nodokļa starpības aprēķins un līdz 14.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem tabakas izstrādājumiem.

2022.gada 1.februārī inventarizācija jāveic visiem tabakas izstrādājumu mazumtirgotājiem, līdz 15.02.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa starpības aprēķins (jāiesniedz arī gadījumā, ja krājumā nav tabakas izstrādājumu), kā arī jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem tabakas izstrādājumiem.

Nodokļa likmes tabakas aizstājējproduktiem

Likmes paaugstināšanās e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu cenas varētu ietekmēt šādi no 2022.gada 1.janvāra:

Elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamais šķidrums:

   • E-šķidrums (1,3 ml) +0,06 EUR (ieskaitot PVN);
   • E-šķidrums (2,0 ml) +0,10 EUR (ieskaitot PVN);
   • E-šķidrums (10,0 ml) +0,48 EUR (ieskaitot PVN).

Tabakas aizstājējprodukti:

   • Nikotīna spilventiņi (16,8 grami iepakojumā) +0,41 EUR (ieskaitot PVN);
   • Nikotīna spilventiņi (18,0 grami iepakojumā) +0,44 EUR (ieskaitot PVN).

2022.gada 1.janvārī inventarizācija jāveic visiem e-šķidrumu un tabakas aizstājējproduktu apritē iesaistītajiem komersantiem (izņemot personas, kas saņēmušas speciālo atļauju (licenci) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai), līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa starpības aprēķins un līdz 14.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodokļa starpības summa par krājumā esošajiem e-šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem.

Akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem

Turpmāk bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodoklis tiks piemērots atkarībā no cukura satura dzērienā.

Izmaiņas neskar bezalkoholisko dzērienu definīciju, tāpēc ar akcīzes nodokli apliekamie objekti nemainās, bet mainās tikai akcīzes nodokļa piemērošanas kārtība – atbilstoši cukura saturam dzērienā (kopējais cukura saturs dzērienā, t.sk. dabīgi veidojies un ražošanas procesā pievienotais).

No 01.01.2022. akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 100 litriem) jāaprēķina pēc šādām likmēm:

 • ar cukura saturu līdz 8 gramiem (neieskaitot) uz 100 mililitriem – 7,4 EUR
 • ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem – 14,0 EUR.

Personām, kas veic darbības ar bezalkoholiskajiem dzērieniem un kurām uz 2022. gada 1. janvāri krājumos ir bezalkoholiskie dzērieni, par kuriem akcīzes nodoklis samaksāts iepriekšējos periodos, nav jāveic atsevišķa inventarizācija un nav Valsts ieņēmumu dienestam jāiesniedz akcīzes nodokļa starpības aprēķins par krājumos esošajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Akcīzes nodokļa atbrīvojums

No 2022.gada 1.janvāra akcīzes nodokļa atbrīvojumu piemēro uztura bagātinātājiem, kuri satur etilspirtu un kurus reģistrē, izplata, realizē, noformē un piegādā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma un marķējuma prasībām uztura bagātinātājiem un uztura bagātinātāju reģistrācijas kārtību, ja uztura bagātinātāja iepakojuma vienība nepārsniedz 150 mililitrus.

No 2022.gada 1.janvāra akcīzes nodokli piemēro visiem uztura bagātinātājiem, kas satur etilspirtu, neatkarīgi no etilspirta daudzuma produktā, ja iepakojuma vienība pārsniedz 150 mililitrus, piemērojot akcīzes nodokļa likmi 1 724 eiro par 100 litriem absolūtā spirta.

Uztura bagātinātāju inventarizācija

2022. gada 1. janvārī inventarizācija jāveic visām personām (t.sk. ražotāji, izplatītāji, tirgotāji), kas veic darbības ar uztura bagātinātājiem, kuri satur etilspirtu un ir iepakojumā virs 150 mililitriem un kurus reģistrē, izplata, realizē, noformē un piegādā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligātajām nekaitīguma un marķējuma prasībām uztura bagātinātājiem un uztura bagātinātāju reģistrācijas kārtību, līdz 17.01.2022. jāiesniedz VID EDS akcīzes nodokļa aprēķins un līdz 23.02.2022. jāsamaksā akcīzes nodoklis  par krājumā esošajiem uztura bagātinātājiem, kas satur etilspirtu un kuru iepakojuma vienība pārsniedz 150 mililitrus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti