Eiro fokusā

Par sociālo uzņēmējdarbību un tās nozīmi pandēmijas laikā

Eiro fokusā

Mazie veikali jau divas nedēļas kā vēruši vaļā savas durvis

Tuvojas laiks, kad būs jāmuito preces no trešajām valstīm no 1 centa

No 1. jūlija būs jāmuito visi sūtījumi no valstīm ārpus ES

No 1. jūlija muitas deklarācija būs jāaizpilda par visiem sūtījumiem, kas Eiropas Savienībā (ES) nonāks no trešajām pasaules valstīm. Patlaban jāmuito sūtījumi, kuru vērtība pārsniedz 22 eiro, bet no vasaras vidus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) būs jāmaksā no pirmā centa. Ja sūtījuma vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā gan PVN, gan muitas nodoklis. Jaunie noteikumi tiks ieviesti visās ES dalībvalstīs. 

Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka skaidroja – ieviešot muitas deklarācijas visiem sūtījumiem no trešajām pasaules valstīm, ES vēlas pasargāt savu tirgu no lētajām Ķīnas precēm. Tās tiek ievestas milzīgos apjomos un rada negodīgu konkurenci Eiropas tirgotājiem. 

Atmuitošana no 1. jūlija
00:00 / 00:54
Lejuplādēt
"Ja tirgotāji iepērk preces, viņi maksā visus nodokļus jau no pirmā centa – gan muitas nodokli, gan PVN. Līdz ar to viņi tiek nostādīti tādā sliktākā pozīcijā, jo ir taču tik ērti iegādāties lētas preces trešajās valstīs un nemaksāt nodokli, jo tas ir likumdošanā paredzēts. Patiesībā galvenais ierobežojums ir nevis nodokļa samaksāšana, jo, ja preces vērtība ir niecīga, arī PVN 21% nav tik liels. Galvenais, ka jākārto muitas formalitātes, un tas rada papildu apgrūtinājumus," sacīja Knoka.

"Latvijas pasta" valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns stāsta, ka lielākās bažas rada fakts, ka pēc 1. jūlija strauji pieaugs sūtījumu skaits, kas būs jādeklarē.

"Sūtījumu skaits šobrīd ir 11 000 mēnesī. Lielākās bažas ir par to, kas mūs sagaida. Mēs domājam, ka tie būs ap 25 000 sūtījumu dienā. Pārsvarā tā ir Āzija un Ķīna, sākot ar "AliExpress" un citām platformām. Tas attieksies arī uz Lielbritāniju vai ASV. Lauvas tiesa no šiem sūtījumiem būs zemas vērtības sūtījumi – dolārs, pāris dolāri. Nodokļu ziņā ietekme uz cenu nebūs tik liela, jo sūtījumu vērtība ir neliela, bet galvenā problēma būs papildu darbības, kas jāveic, lai šo procesu izietu. Mainīsies arī datu apmaiņas kārtība starp trešajām valstīm un saņēmējvalsti, lai datus varētu nodot muitai elektronisko datu apstrādei.

Iepērkoties noteikti norādiet savu telefona numuru, lai ar jums varētu pēc iespējas ātrāk sazināties par atmuitošanas iespējām," sacīja Vilcāns.

"Omniva" pakomātu vadītāja Beāte Krauze-Čebotare stāstīja, ka uzņēmums pārsvarā piegādā sūtījumus no Eiropas, bet caur internetveikalu "AliExpress" daudzas preces nāk no Ķīnas. Uzņēmums gatavojas pieņemt papildu darbiniekus, kas konsultēs klientus par muitas deklarācijām.

"Mēs pieņemsim papildu cilvēkus, kas varēs sniegt konsultācijas pa telefonu, kā izpildīt muitas deklarāciju, jo tikai pēc muitas deklarācijas iesniegšanas klients varēs saņemt savu sūtījumu. Ja, teiksim, mēneša laikā šie sūtījumi netiks atmuitoti, tad mēs sūtīsim tos atpakaļ pārdevējam. Ja precei būs maza vērtība, cilvēkam būs papildus jāmaksā par atmuitošanu un PVN. Iespējams, daļa no precēm paliks neizņemtas un būs jāsūta atpakaļ uz Ķīnu. Tas, protams, sarežģīs un par pāris dienām pagarinās piegādes procesu," stāstīja "Omniva" pakomātu vadītāja.

Iedzīvotāji muitas deklarācijas jau šobrīd var aizpildīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmā.

"Precēm, kurām būs tikai PVN, ir izstrādāta vienkāršota muitas deklarācijas forma, kas varētu atvieglot muitas formalitāšu kārtošanu.

Vēl PVN likumdošanā ir izveidota īpaša shēma, importa vienas pieturas aģentūra. Trešo valstu platformas vai internetveikali var reģistrēties ES un varēs PVN iekļaut jau preces vērtībā un pārskaitīt šo nodokli Eiropas attiecīgās dalībvalsts budžetā. Šādus sūtījumus varēs atmuitot uzreiz un klienti tos saņems, neiesaistoties muitas formalitāšu kārtošanā. Tur, kur šī shēma netiks izmantota, katram būs iespēja izvēlēties – deklarēt pašam vai arī lūgt muitas deklarāciju noformēt "Latvijas pastam" vai "Eksprespastam", bet tas, protams, būs maksas pakalpojums," teica Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja.

Skaidrs ir viens – pēc 1. jūlija preces no trešajām pasaules valstīm kļūs dārgākas un patērētājiem neērtības sagādās arī muitas deklarāciju aizpildīšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti