Nekustamā īpašuma nodokļa «pārpildes» naudu varētu novirzīt valsts budžetā

Finanšu ministrija (FM) nākusi klajā ar priekšlikumu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) "pārpildes naudu" – līdzekļus, kas pārsniedz prognozētos nodokļa ieņēmumus, no pašvaldību budžetiem novirzīt valsts budžetā. To Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība), kurš pauda atbalstu šim priekšlikumam.

Tieslietu ministrs klāstīja, ka pašreiz normatīvajos aktos noteikta maksimālā NĪN likme un pašvaldībām ir dota liela rīcības brīvība NĪN atlaižu piemērošanā. "Ja pašvaldība būs ieinteresēta kāst naudu no iedzīvotājiem, tad saviem iedzīvotājiem noplēsīs desmit ādas, un to mēs redzam Rīgā," teica ministrs.

Iepriekš izskanējuši dažādi priekšlikumi, kā mazināt NĪN slogu iedzīvotājiem, tostarp piedāvāts samazināt NĪN likmi no 1,5% līdz 1%, ko FM neatbalstītu. Taču no FM puses izskanējis priekšlikums -

NĪN “pārpildes naudu” jeb līdzekļus, kas pārsniedz prognozētos ieņēmumus, novirzīt valsts budžetā ārstiem, skolotājiem un citiem.

Šis priekšlikums tiks izteikts valdības koalīcijas partiju izveidotajā darba grupā, kuras darbā plānots pieaicināt arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjus. Tiem, visticamāk, šī ideja nepatiks, tāpēc arī gaidāma nopietna saruna, sprieda ministrs.

Tieslietu ministrs Rasnačs piebilda - ja NĪN “pārpildes naudu” novirzītu "kopējā kasē", tad tas varētu mazināt pašvaldību "apetīti piestādīt lielus [NĪN] rēķinus" iedzīvotājiem un mudinātu vietvarām īstenot sociāli atbildīgu politiku.

Jau vēstīts, ka Ministru kabinets otrdien, 11. aprīlī, akceptēja Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumus, kas paredz arī nākamgad un aiznākamgad iesaldēt kadastrālās vērtības, kas tiek izmantotas NĪN aprēķināšanā. Ministri gan neatbalstīja ieceri atbrīvot vienīgo mājokli no NĪN.

Valdība vērsīsies Saeimā ar aicinājumu steidzamības kārtībā izskatīt Kadastra likuma grozījumus, lai iesaldētu kadastrālo vērtību pieaugumu un tādējādi iegūtu laiku pilnveidot NĪN sistēmu. Galīgo lēmumu pieņems parlaments.

13 komentāri
Priekšlikums.
Ir priekšlikums deputātiem pārmaksātās algas (algas, kas izmaksātas deputātiem neatbilstoši ieguldītajam darbam) novirzīt Pašvaldībām.
es
Es mūsu Valsts vadītājus nesaprotu,tas Jums kungi un dāmas ir kāds bizness?! Un šī biznesa bandinieki ir Valsts iedzīvotāji,jo vairāk cilvēku izbrauks,jo lielākus nodokļus visam liksiet! Jūs esat stulbi idioti! Nekur Eiropā nav deputātiem tādas algas,dzīvesvietas,daudzie īpašumi,kur paši nemaksā īpašuma nodokli,jo nomaksā iedzīvotāji,jaunas mašīnas,kur atkal degvielu un citas izmaksas mūsu"gudrajām galvām" sedz valsts iedzīvotāji! Vai tiešām nav bail pašiem uzturēties uz ielām!? Ja ir nopirkts īpašums,nodokli jāmaksā tikai pie pirkšanas,ja ir nopirktas un uzliktas saules baterijad tad nodoklis nav jāmaksā jo Es to nopirku! Tā ir pasaulē,bet Latvija diemžēl grimst tumšā caurumā un valdība par to ņirdz! Man ir kauns par to kā izkropļo dzimteni un ņirgājas par tautu! Kaut pienāktu tā diena kad viņi izjutīs to ko tagad liek izjust mums! Lai Jums jauka diena!
jūrmalniece
Ko vēl ne! Mani nodokļi manā pašvaldībā!
Novērotājs
Merķis ir lai tava pašvaldība neplēš no tevis, jo paturēt nevarēs! Mērķis ir lai tava pašvaldība dod tev atlaides (viņiem ir tādas tiesības)!
Saule
Atkal cerība uz saprātīgu valdības rīcību izgaisusi!!! Par kādu "pārpildi" NĪN sakarā var būt runa!!! NĪN Rīgā šobrīd, tagad, ar šo iesaldēto kadastrālo vērtību ir nesamērojami augsts!!! Mēs to nevaram samaksāt šodien, bet ministra kungs ciniski paziņo, ka arī nākamos 2 gsdus nodoklis būs tik pat augsts!!! Tā ir cilvēku apzagšana viduslauiku manierē! Nelieši! Paldies Kariņa kungam, kurš nebaidījās atklāti paust viedokli par valdības darbiem, pareizāk ne darbiem!
armando
Novirzīt Valsts budžetā,un pēc tam pieņemot bužetu pa nakti,atkal novirzīt mistiskiem mērķiem. Revolūcija nav aiz kalniem.
mužiks
Kā mute veras runāt par kaut kādu pārpildi. Tā ir ar varu atņemta cilvēkiem nauda uz kuru nav tiesības ne pašvaldībai,ne valstij. Kāds jums ir ekonomiskais pamatojums naudas atņemšanai? Vai palīdzējāt iegādāties nekustamo īpašumu, vai palīdzējāt ar tā uzlabošanu? No tiem, kuri cenšas un kaut ko dara, no tiem jānodīrā āda. Kungi, cik lielu naudas summu man ienes mana vienīgā apdzīvojamā platība? Kauns, kauns-citas valstis neiekasē NĪN no vienīgā nekustamā īpašuma, tikai šim šakāļu baram vienmēr par maz. Lai ko saņemtu ir jādod pretim. Man pretim nedod neko, tikai soda naudu.
Es
NĪN “pārpildes naudu” jeb līdzekļus, kas pārsniedz prognozētos ieņēmumus, novirzīt valsts budžetā ārstiem, skolotājiem un citiem (deputātu algu paaugstināšanai).
tu
Man japadomā, kam labak novelet naudinu.... Lubanas novads so parpildes naudu izmaksaja sev premijās....
@
Šeit parādās valdības attieksme pret pašvaldībām, paši sataisa caurumus valsts budžetā un tad nu nezina kā aizlāpīt. Rasnačs ir aizmirsis, ka pašvaldības strādā pēc likumiem, kurus ir sabalsojušas "100 gudrās galvas", Rasnaču pašu ieskaitot...
es
šitiem asinssuņiem nekad nepietiks....
Novērotājs
Merķis ir lai tava pašvaldība neplēš no tevis, jo paturēt nevarēs! Mērķis ir lai tava pašvaldība dod tev atlaides (viņiem ir tādas tiesības)!
dfs
Izdzimteņi!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti